Malá farma (TV pořad)

Reality-TV

Česko, 2010, 26 min

Igor Chaun
  • MM_Ramone

Tento projekt Českej Televízie poskytuje alternatívu ku dnešnému hektickému, uponáhľanému, konzumnému spôsobu života. Ukazuje, že sa dá žiť aj kľudnejšie, harmonickejšie a zdravšie. Stačí vypadnúť z mesta, nezaťažovať sa kariérou, nezhŕňať majetok, ale radšej odísť na vidiek a snažiť sa vyžiť z vlastných zdrojov. Touto cestou sa vybral pár mladých ľudí z Prahy. Veronika a Honza sa pokúšajú, za prítomnosti kamier, vybudovať svoju vlastnú, dobre fungujúcu "Malú farmu". Držím im palce a tak trocha aj závidím. **(23.2.2012)

Viděla jsem všechny díly, na farmě je po dvou letech nová dvojice, která do pořadu vnesla novou energii a pořad se tím pádem stal ještě víc příjemnější a koukatelnějším než byl. Podle mě všichni co tomu dávají odpad nebo velmi nízké hodnocení se nechávají strhnout davem. Podívat se na jeden díl s tím, že tomu přeci nemůžou dát víc jak 2* jak by to vypadalo, je opravdu trapný. Jasně, že to není mistrovský dílo ani inteligentní talkshow, ale velmi příjemná oddychovka, u které člověk může vypnout a podívat se, jak se žije na farmě v Kuklově.(23.9.2012)

Malá farma je ve svém důsledku opravdu reality show. Asi aby bylo dosaženo dostatečného efektu veřejnoprávnosti, byl přidán ještě přídomek "dokumentární", leč obešel bych se i bez něho. Jen je to reality show česká, dokonce z České televize, což bohužel značně determinuje celý výsledek. Casting byl velmi dobře provedený, mladý pár si totiž poprvé zkusil žít pohromadě a výsledkem jsou velmi časté spory, ke kterým přispívá také charakter obou zúčastněných - Honza, starší a často přemoudřelý "pantáta" a Veronika, u které občas nevíte, jestli je opravdu tak hloupá nebo se jen snaží zajímavě ptát a hrát před kamerou. Její snaha zachránit prasnici před porážkou nebo "ochranitelské" zásahy u dalších zvířat jsou dojemně vtipné. Nebudu tady hodnotit pozadí celého projektu, které po jeho startu proběhlo médii, jen bych se naštval. Snad budou čeští investigativci stejně agilní, až se cyklus v roce 2013 uzavře, protože by bylo dobré zjistit, co se s tou vybudovanou značkou děje dál a zda si někdo přilepšil, či ne. To co mi u celé série vadí, je nedotaženost některých věcí - pokud se dva mladí lidé snaží rozjet fungující hospodářství a ekonom jim na statek přijde poradit s rozvahou až někdy v desátém dílu, nevypovídá to moc o promyšlenosti celé akce. Je to asi jako kdybyste si z porodnice vezli novorozence a cestou se stavili v knihkupectví pro knížku Čekáme dětátko. Navíc je zde zařazeno celkem dost scén, které jsou nahrané a připravené, bohužel "herecké" výkony jednotlivých představitelů je sráží hluboko pod značku snesitelnosti. Tak proč jsem dal nakonce 3*? Protože to vlastně velmi dobře ukazuje život na vesnici a vše s ním spojené (nehodnotím profesní správnost, jen chování a okolnosti) a vlastně je to někdy hodně poučné. Jen by mě zajímalo, jak si oba dva mladí představitelé poradí s tím, až jim vyprší smlouva, produkce je vykopne ze dvora a jim zbude pes, 3 perličky, které si přivezli z Prahy a kočka. Takovouhle změnu v životě by teprve bylo dobré sledovat v rámci reality show...(15.2.2012)

• gudaulin

Byl jsem zvědavý, jak vypadá pořad, který můj oblíbený uživatel Radek99 tak nelítostně sepsul. Dá se na to nahlížet dvěma způsoby - viděl jsem jediný díl, který bych mohl považovat za svého druhu dokument o tom, jak dva mladí lidé z města odešli na venkovskou farmu a pokusili se vrátit k přírodě. Je to natočené i takovým tím stylem podobných dokumentů, které se objevují v nezajímavých časech na ČT2. To by ovšem člověk nesměl vnímat ty banality typu "králíkovi musíte dávat pravidelně napít, jinak vám chcípne žízní" apod. Zahraniční reality show bývají často dryáčnické, ždímou emoce, kde se dá, jsou manipulativní až běda a tohle všechno v Malé farmě schází. Ta je provinční, pomalá a zapomíná na to, že reality show má především bavit. Vlastně bych neměl důvod dát méně než 2*, ale právě ten druhý pohled, že se vlastně jedná o reality show, která by měla pravidelně a opakovaně vracet svého diváka do centra dění, mě utvrdil v tom, že 1* je právě tak akorát. Víc jak jednou bych totiž Malou farmu nesnesl a neunesl. Celkový dojem: 25 %.(13.9.2012)

V dnešní době, kdy se lidé ve všem možném snaží být ekologičtí ve všech směrech (ale zároveň je to "in" a ne vždy úplně tak pravda a jen hra na ekologii - tím ale nechci pořad nějak urážet), je toto neobvyklý pořad a napůl reality show, která není špatná. Je jasné, že uživatele, kteří ani trochu neberou ohled na životní prostředí kolem sebe, dají odpad nebo jednu hvězdičku.. Pořád lepší než sledovat například Rady ptáka Loskutáka(23.2.2011)

• - Jan Macků a Veronika Olivová byli pro hlavní roli v reality show vybráni v dubnu 2010 ze 42 uchazečů. (Elwanelyn)