Malá farma (TV pořad)

Reality-TV

Česko, 2010, 26 min

Igor Chaun

Malá farma je ve svém důsledku opravdu reality show. Asi aby bylo dosaženo dostatečného efektu veřejnoprávnosti, byl přidán ještě přídomek "dokumentární", leč obešel bych se i bez něho. Jen je to reality show česká, dokonce z České televize, což bohužel značně determinuje celý výsledek. Casting byl velmi dobře provedený, mladý pár si totiž poprvé zkusil žít pohromadě a výsledkem jsou velmi časté spory, ke kterým přispívá také charakter obou zúčastněných - Honza, starší a často přemoudřelý "pantáta" a Veronika, u které občas nevíte, jestli je opravdu tak hloupá nebo se jen snaží zajímavě ptát a hrát před kamerou. Její snaha zachránit prasnici před porážkou nebo "ochranitelské" zásahy u dalších zvířat jsou dojemně vtipné. Nebudu tady hodnotit pozadí celého projektu, které po jeho startu proběhlo médii, jen bych se naštval. Snad budou čeští investigativci stejně agilní, až se cyklus v roce 2013 uzavře, protože by bylo dobré zjistit, co se s tou vybudovanou značkou děje dál a zda si někdo přilepšil, či ne. To co mi u celé série vadí, je nedotaženost některých věcí - pokud se dva mladí lidé snaží rozjet fungující hospodářství a ekonom jim na statek přijde poradit s rozvahou až někdy v desátém dílu, nevypovídá to moc o promyšlenosti celé akce. Je to asi jako kdybyste si z porodnice vezli novorozence a cestou se stavili v knihkupectví pro knížku Čekáme dětátko. Navíc je zde zařazeno celkem dost scén, které jsou nahrané a připravené, bohužel "herecké" výkony jednotlivých představitelů je sráží hluboko pod značku snesitelnosti. Tak proč jsem dal nakonce 3*? Protože to vlastně velmi dobře ukazuje život na vesnici a vše s ním spojené (nehodnotím profesní správnost, jen chování a okolnosti) a vlastně je to někdy hodně poučné. Jen by mě zajímalo, jak si oba dva mladí představitelé poradí s tím, až jim vyprší smlouva, produkce je vykopne ze dvora a jim zbude pes, 3 perličky, které si přivezli z Prahy a kočka. Takovouhle změnu v životě by teprve bylo dobré sledovat v rámci reality show...(15.2.2012)

V dnešní době, kdy se lidé ve všem možném snaží být ekologičtí ve všech směrech (ale zároveň je to "in" a ne vždy úplně tak pravda a jen hra na ekologii - tím ale nechci pořad nějak urážet), je toto neobvyklý pořad a napůl reality show, která není špatná. Je jasné, že uživatele, kteří ani trochu neberou ohled na životní prostředí kolem sebe, dají odpad nebo jednu hvězdičku.. Pořád lepší než sledovat například Rady ptáka Loskutáka(23.2.2011)

Velká vyjímka mezi novými pořady ČT. Tohle se naší veřejnoprávní televizi celkem povedlo. Nápad je dosti takovej nenápadnej, ale určitě originální. Strašně super jsou hlavní hrdinové tohoto pořadu. Kdyby v tomhle učinkovali nějaký trdla, jaké se například objevují v různých reality show typu Vyvolení nebo BigBrother, určitě by to byl hroznej propadák plný trapnosti. Zde je to naopak. Spousta zajímavých rad a mě, jako velkého amatéra ve farmaření, dokáže vždy poučit o něčem novém. Určitě mnohem méně násilná a více originální forma pořadu typu Receptář, či Loskuták(19.12.2010)

Ja som v tých asi 3 zhliadnutých epizódach žiadnu reality-show rozhodne nevidel, ani ma nenapadlo, že tu na csfd to nájdem pod takýmto označením. Skôr je to svojský typ dokumentu z (akože) každodenného života jednej usadlosti. No a keďže urbanizáciu spoločnosti vnímam ako hlavný globálny problém (od ktorého sa odvíja množstvo ďalších), mne sa na toto "soft-farmárčenie" pozeralo naozaj dobre. Neviem či som zažil väčšie prekvapenie z toho, že niekto takýto tv-program zrealizoval, alebo z toho, že má tak veľmi nízke hodnotenie :-/. Pretrhnutie pút medzi človekom a pôdou je zdanlivo nezaujímavé, pre mňa je to však zásadná téma môjho "filozofického svetonázoru", preto tento dokument hodnotím vyššie ako väčšina (a to nie som rozhodne žiadny ekofanatik... dokonca ani to GMO, Monsanto, farmafirmy a pod. mi nijak extra nevadia:) P.S.:(pozrel som si aj tunajšiu fotogalériu - a videl som iba diely s tou "angličankou"(?), takže ak im predchádzalo niečo iné, to nehodnotím!)(25.1.2014)

• kulyk

Sehnat pár infantilních bioblbů, aby někomu vytvořili business, není evidentně problém. A každý máme veřejnoprávní podíl (který budeme splácet celé roky). Jste-li hovádko, inklinující k členství v jakékoliv odrůdě sekt, masochistický jedinec, toužící po statusu otroka, žerete jen všemožná jádra a boby, či chce-li se vám strávit život přehazováním zvířecích sraček, pak je toto pořad pro vás. My ostatní, kteří víme, že přírodu je nutno od člověka oddělit nejméně dvěma vrstvami skla, můžeme jen sípat závistí nad tím, jak umí Berka uplést z hovna zlatý bitch! Jen tak dál, ty zmrde. Příště ti rád přispěju třeba na novou prádelnu. A realitka by se mohla zovat ,,Perme prachy dokola".(13.11.2012)

• - Jan Macků a Veronika Olivová byli pro hlavní roli v reality show vybráni v dubnu 2010 ze 42 uchazečů.