Malá farma (TV pořad)

Reality-TV

Česko, 2010, 26 min

Igor Chaun
  • ivishka

Nevím do jaké míry to je informačně věrohodné v oboru agronomickém ale v tom zahradnickém(např.výsev papriky apod.)je to naprostá blbost...Nejenže slečna vůbec nemá páru jak se vysévá a jakou teplotu semena potřebují ale její nevěrohodný projev a vůbec celá tahle šílená blbost ....je to sice trochu pohled do dnešního farmaření ale tahle věc v této době je maximálně ojedinělá a opravdu málokdo udrží v takové finančně i politicky nepříznivé době tak nákladnou a hlavně strašně dlouhou dobu nevýdělečnou činnost...takže palec dolů.Jedna hvězda za pěkná zvířata a to je tak vše.(4.3.2012)

• Marze

Statek a kterém se točilo patří rodině Jaroslava Berky, který podniká v médiích a v roce 2006 založil také firmu, která se specializuje na živočišnou výrobu formou biochovů a na agroturistiku. Česká televize tak zřejmě místo dokumentárního cyklu vysílala reklamu, za kterou nejenže nic nedostala, ale naopak ještě zaplatila (42 dílů za 11,6 milionu korun). Seriál navíc zpopularizoval statek v romantickém Kuklově. Sídlí v Českém Krumlově, kde podle scénáře hlavní protagonisté seriálu prý měli nabízet biovýrobky majitelům místních penzionů. Berkova společnost se také jmenuje stejně jako seriál – Malá farma, s. r. o. Seriál byl točen ro brněnské studio a jeho tehdejší ředitel Karel Burian měl k Berkovi hodně blízko. Před devíti lety musel Českou televizi opustit, protože jako šéf brněnského zpravodajství protlačil do odvysílaných příspěvků skrytou reklamu. Práci mu později dal Berka, udělal z něj ředitele další své společnosti RTA – Regionální televizní agentury.(6.1.2019)

Malá farma je ve svém důsledku opravdu reality show. Asi aby bylo dosaženo dostatečného efektu veřejnoprávnosti, byl přidán ještě přídomek "dokumentární", leč obešel bych se i bez něho. Jen je to reality show česká, dokonce z České televize, což bohužel značně determinuje celý výsledek. Casting byl velmi dobře provedený, mladý pár si totiž poprvé zkusil žít pohromadě a výsledkem jsou velmi časté spory, ke kterým přispívá také charakter obou zúčastněných - Honza, starší a často přemoudřelý "pantáta" a Veronika, u které občas nevíte, jestli je opravdu tak hloupá nebo se jen snaží zajímavě ptát a hrát před kamerou. Její snaha zachránit prasnici před porážkou nebo "ochranitelské" zásahy u dalších zvířat jsou dojemně vtipné. Nebudu tady hodnotit pozadí celého projektu, které po jeho startu proběhlo médii, jen bych se naštval. Snad budou čeští investigativci stejně agilní, až se cyklus v roce 2013 uzavře, protože by bylo dobré zjistit, co se s tou vybudovanou značkou děje dál a zda si někdo přilepšil, či ne. To co mi u celé série vadí, je nedotaženost některých věcí - pokud se dva mladí lidé snaží rozjet fungující hospodářství a ekonom jim na statek přijde poradit s rozvahou až někdy v desátém dílu, nevypovídá to moc o promyšlenosti celé akce. Je to asi jako kdybyste si z porodnice vezli novorozence a cestou se stavili v knihkupectví pro knížku Čekáme dětátko. Navíc je zde zařazeno celkem dost scén, které jsou nahrané a připravené, bohužel "herecké" výkony jednotlivých představitelů je sráží hluboko pod značku snesitelnosti. Tak proč jsem dal nakonce 3*? Protože to vlastně velmi dobře ukazuje život na vesnici a vše s ním spojené (nehodnotím profesní správnost, jen chování a okolnosti) a vlastně je to někdy hodně poučné. Jen by mě zajímalo, jak si oba dva mladí představitelé poradí s tím, až jim vyprší smlouva, produkce je vykopne ze dvora a jim zbude pes, 3 perličky, které si přivezli z Prahy a kočka. Takovouhle změnu v životě by teprve bylo dobré sledovat v rámci reality show...(15.2.2012)

Ja som v tých asi 3 zhliadnutých epizódach žiadnu reality-show rozhodne nevidel, ani ma nenapadlo, že tu na csfd to nájdem pod takýmto označením. Skôr je to svojský typ dokumentu z (akože) každodenného života jednej usadlosti. No a keďže urbanizáciu spoločnosti vnímam ako hlavný globálny problém (od ktorého sa odvíja množstvo ďalších), mne sa na toto "soft-farmárčenie" pozeralo naozaj dobre. Neviem či som zažil väčšie prekvapenie z toho, že niekto takýto tv-program zrealizoval, alebo z toho, že má tak veľmi nízke hodnotenie :-/. Pretrhnutie pút medzi človekom a pôdou je zdanlivo nezaujímavé, pre mňa je to však zásadná téma môjho "filozofického svetonázoru", preto tento dokument hodnotím vyššie ako väčšina (a to nie som rozhodne žiadny ekofanatik... dokonca ani to GMO, Monsanto, farmafirmy a pod. mi nijak extra nevadia:) P.S.:(pozrel som si aj tunajšiu fotogalériu - a videl som iba diely s tou "angličankou"(?), takže ak im predchádzalo niečo iné, to nehodnotím!)(25.1.2014)

• kulyk

Sehnat pár infantilních bioblbů, aby někomu vytvořili business, není evidentně problém. A každý máme veřejnoprávní podíl (který budeme splácet celé roky). Jste-li hovádko, inklinující k členství v jakékoliv odrůdě sekt, masochistický jedinec, toužící po statusu otroka, žerete jen všemožná jádra a boby, či chce-li se vám strávit život přehazováním zvířecích sraček, pak je toto pořad pro vás. My ostatní, kteří víme, že přírodu je nutno od člověka oddělit nejméně dvěma vrstvami skla, můžeme jen sípat závistí nad tím, jak umí Berka uplést z hovna zlatý bitch! Jen tak dál, ty zmrde. Příště ti rád přispěju třeba na novou prádelnu. A realitka by se mohla zovat ,,Perme prachy dokola".(13.11.2012)

• - Jan Macků a Veronika Olivová byli pro hlavní roli v reality show vybráni v dubnu 2010 ze 42 uchazečů.