Banánové děti (TV film)

Banánové deti

Dokumentární

Česko, 2009, 60 min

Martin Ryšavý

Vietnamce mam rad, skoda, ze je ta jejich komunita tolik uzavrena. Mladi Vietnamci se ovsem diky skolstvi zacinaji vice a vice zaclenovat do nasi spolecnosti a prave tem je dan ve filmu nejvetsi prostor. Rozhovory mohly byt lepe vedene, i tak jsem behem te hodiny zaznamenal nekolik zajimavych nazoru a postoju a bez obtizi vydrzel u TV az do konce.(10.1.2015)

• gudaulin

Po provokativní a angažované Zemi snů od téhož režiséra jsem v případě stejného tématu měl velké očekávání, zvlášť když mě osudy vietnamské komunity zajímají. Bohužel se dostavilo zklamání, protože, jak už píše Tyler, dokument jen bezmocně klouže po povrchu a navíc je jeho stopáž vzhledem k obsahu neúnosně přemrštěná. Nůžky, nůžky, nůžky. To jsem si opakoval, unavený dlouhými minutami žánrových obrázků mladých vietnamských obličejů nebo pouličního ruchu a vietnamských stánků. Televizní cyklus Jak se žije... má stopáž 15 minut a objem informací o daném problému, resp. minoritě, je s hodinovými Banánovými dětmi v podstatě stejný. Něco podstatného se zkrátka člověk nedoví. Pokud režisér nechtěl českému divákovi sdělit objevné pravdy, že mladá vietnamská generace u nás umí obstojně česky, sportuje, má smysl pro humor a hezky se obléká. Celkový dojem: 40 %.(8.10.2010)

Pozitivní věcí na tomto dokumentu je skutečnost, že pokud je z druhé strany (v tomto případě od vietnamských přistěhovalců) zájem o integraci do společnosti, pak i od (majoritní) společnosti mají snahy o integraci smysl (jakási pomocná ruka). V opačném případě jde o mrhání energií a penězmi. Samozřejmě, že dokument nezobrazuje související problémy (daňové a celní úniky apod.), ale přesto je tu patrný určitý vývoj (od stánkařů ke studentům na VŠ). To, myslím, dokument vystihuje dobře.(12.10.2010)

Celkem příjemný dokument o životě vietnamské komunity u nás v Čechách. Seznámíme se s mladými Vietnamci a dozvíme se, jak se vlastně zde u nás cítí, proč zde jsou a jaký mají životní styl. Uvidíme mezigenerační rozdíly, jak se na Českou republiku, ale hlavně na Český jazyk dívají tzv "Banánové děti", tedy Vietnamci s českým občanstvím, již zde narození a na druhé straně jejich rodiče - imigranty, kteří zde působí až od dospělého věku. A to vše je zabaleno do celkem příjemného kabátku, za tu hodinu se ani moc nestihnete začít nudit.(24.10.2013)

Upřímně - mě Vietnamci nevadí! Nedělají po městě bordel jako naši "kofolový" spoluobčané, chodí do práce nebo alespoň vydělávají peníze jinak než tím, že kradou a zevlujou před sociálkou. Navíc mládež o které byla většinou řeč v tomhle dokumentu má Český původ a já když jsem zavřel oči, tak jsem slyšel typickýho Čecha. 75% - 4****(11.10.2010)