Šťastní to lidé: rok v tajze

• Německo

Happy People - Ein Jahr in der Taiga

Happy People: A Year in the Taiga

Dokumentární

Německo, 2010, 90 min

Klaus Badelt

Werner Herzog

http://www.chytej.cz/clanky/1294/sveraz-narodniho-rybolovu-1-dil/ http://www.chytej.cz/clanky/1295/sveraz-narodniho-rybolovu-2-dil/ - Články na webu chytej.cz o malé české rybářské výpravě právě do těchto míst.(14.9.2014)

"Mám třeba rád filmy Woodyho Allena. Jen mi vadí ten nervózní chlapík v brýlích, co tam furt pobíhá." Tuhle hlášku ze Simpsonů mi připomněl jeden ze zdejších komentářů nadávající na "nepříjemný komentář v nedobré angličtině". :-D Jinak za mě další vynikající Herzogova práce. Jeho fascinace sibiřskými lovci a krajinou je patrná z každého záběru a (především) každého slova. Jde v podstatě o klasický dokument bez nějakých herzogovských bizarností - nejdřív mi dokonce přišel až moc klasický. Nakonec ale uznávám, že v něm je hodně a Werner dokáže značný přesah navléct i sem.(23.4.2013)

• Maq

Zajímavý dokument, ovšem takových jsou spousty. Zobrazený způsob života byl ve skutečnosti po staletí pro severní Rusko docela typický: v létě trocha té zeleniny, a jinak co dá les a řeka. Objektivita filmu trpí prvoplánovou ideou, že tenhle život je receptem na štěstí. Bylo-li by tomu tak, muselo by Rusko být tradičně šťastnou zemí - což je nápad přímo mistrovsky pitomý. --- Univerzální recept na štěstí neexistuje. Tak například pan Herzog je filmař. Ve svých filmech rád ukazuje šťastný život v divočině. Sám ale v divočině žít nechce, jenom o ní dělá filmy. Předpokládám, že to je jeho recept na štěstí.(26.4.2014)

Opět dokumentární neděle, ale musím přiznat, že už jsem viděl opravdu hodně mnohem zajímavějších dokumentů. Tenhle z tajgy mě nějak extrémně nebavil. Nejvíc mě zaujala výroba lyží a kanoe, to mi vyrazilo dech, jinak mě lovení moc neoslovilo. Jako v každém dokumentu je tady pěkná příroda, ale to už mi tak nějak nestačí.(13.4.2014)

• nascendi

Atraktívna téma pre moderného mestského človeka, ktorý napriek veku neprestal byť trochu chlapcom s jeho túžbou po dobrodružstvách a romantike. Téma výborne spracované a maximálne autentické. Niečo samozrejme ostalo nevysvetlené, chvíľami už boli náznaky, že táto Sibírska idyla nebude trvať večne ale celkový dojem je veľmi pozitívny. A prekvapili ma múdre slová lovcov nevyčítané z kníh, ale z tajgy.(27.1.2014)