Šťastní to lidé: rok v tajze

• Německo Happy People - Ein Jahr in der Taiga (více)

Navštívíme vesnici Bakhtia. Evropanům připomínají zdejší podmínky zimu, ale tady je jaro. Jsme totiž v srdci Sibiře. Nekonečná divočina kolem se nazývá tajga. Nevedou tu žádné silnice, ani železnice. Existují jen dva způsoby, jak se sem
dostat: vrtulníkem nebo lodí. Řeka Jenisej je zamrzlá. Lodě se do Bakhtii dostanou jen během pár letních měsíců. Ve vesnici žije asi 300 obyvatel, většina se živí jako lovci kožešin. (oficiální text distributora)

Caesius S.

Výborný dokument, ale ne dokonalý. Na mě je až moc lyrický, uvítal bych více faktů a pohledů na problematiku z různých perspektiv. ()

chicotomas

Ty kráso! Tak tohle se musí vidět. Člověk (a ještě lépe Pražák), který když mu něco chybí, si skočí vedle do sámošky, si už ani nedokáže představit, jak to chodilo před tisíci lety a jak to evidentně stále ještě někde na Zemi chodí. Pro mě naprosto neuvěřitelný životní styl, který je v podstatě naprosto závislý na přírodě. Ale zároveň zobrazuje lidi, kteří ji jsou schopni naprosto dokonale využít pro svůj účel. Toto by si měl pustit každý, kdo řeší "problémy" západního světa (všechny ty deprese a tak). ()

Anub1s

Kto nezažije asi nikdy naozaj nepochopí..ale i tam je cítiť sociálne rozdiely medzi pôvodnými vymierajúcimi obyvateľmi a rusmi a tiež medzi starou generáciou a novou - napr. spôsob pascí, drevené hummánejšie vs. železné oká so smrťou mrazom, resp. lov rýb na udicu a potom pri zdolávaní istota puška :) ()

JohnDeRooy

Skvělý dokument! Hodina a půl je hodně, ale zde se nudit nebudete. Obdivuju schopnost vyžít s tím, co tam mají. Nejvíc mi v paměti utkvěly ostrý sekerky a taky běžící psisko..:) ()

jizvoun

Nádhera koukat na část světa, kde lidi neznaj pojem obchoďák nebo počítač. Všichni si tu žijou jen z toho, co si uloví nebo vypěstují, nikdo se tu s nikým nemazlí, příroda je tu drsná a krutá a za chyby se tu tvrdě platí. Nicméně i tady je těch málo obyvatel šťastných a za nic by neměnili. Je fakt hezký koukat, jak v dokonalé harmonii tu žijí se zvířaty. ()

radek.896

Výborné, srážet tomu hodnocení jen kvůli špatné angličtině je trapné! Už jsem to viděl podruhé, ale bylo to stále stejně zajímavé a poučné. ()

Icesmell

Fascinující dokument! Asi takto: “But out here, the trapper is one of the few to witness the beauty of space, cold and silence.” ("Lovec je tu ale jedním z mála, jenž je svědkem krásy prostoru, zimy a ticha."). ()

StaryMech

Já mám Herzogovy komentáře rád, i v angličtině. Chtěl bych ale zviditelnit poznámku kolegy "PhilN", která se krčí v Zajímavostech. Herzog "Šťastné to lidi" jen sestříhal z tříapůlhodinového televizního dokumentu D. Vasjukova. Pochvala ČSFD jako pokud vím jedinému serveru, který uvádí na prvním místě ruského režiséra. ()

wopizura

Krásný dokument. Hodně sněhu, hodně psů. Jen těch lovených zvířátek mi bylo líto i přesto, že není pravda, že mrzla v pasti celý den. Vždyť tam ten lovec ten mechanizmus docela zřetelně předváděl a bylo vidět, že je ta kláda klepne a usmrtí na místě. ()

cyglos

Klid, drsná příroda, tvrdé podmínky pro život. Nutnost poradit si v každé situaci. Popis běžného života lidí v divočině. Kamera, která nepředvádí vamazlené kompozice, vnitřní hlasy jako komentáře k obrazovému ději. Nádhera a síla Jeniseje, neskutečné štiky, lesy tajgy, mrazy i 50 st.C. mínus. Krásné sledovat, kruté prožívat. Bez uzardění klidně 5 hvězd. Někdy i polodokument má výpovědní hodnotu, která vede k zamyšlení o životních prioritách. ()