Šťastní to lidé: rok v tajze

• Německo Happy People - Ein Jahr in der Taiga (více)

Navštívíme vesnici Bakhtia. Evropanům připomínají zdejší podmínky zimu, ale tady je jaro. Jsme totiž v srdci Sibiře. Nekonečná divočina kolem se nazývá tajga. Nevedou tu žádné silnice, ani železnice. Existují jen dva způsoby, jak se sem
dostat: vrtulníkem nebo lodí. Řeka Jenisej je zamrzlá. Lodě se do Bakhtii dostanou jen během pár letních měsíců. Ve vesnici žije asi 300 obyvatel, většina se živí jako lovci kožešin. (oficiální text distributora)

rekkky

Obyvatelé vesnice Bakhtia vysvětlují principy, na kterých stojí jejich umění přežít i v tak nehostinném prostředí, jakým může ruská tajga být. Střídání ročních období s sebou nese nepsané zákonitosti, které lovci dodržují a v kostce nastiňují tvůrcům tohoto dokumentu. Určitě je to natolik objektivní snímek, aby si divák dokázal udělat obrázek o náročnosti, respektive složitosti získávání základních komodit a potravin potřebných k životu, ale zanechává v sobě i pár nezodpovězených otázek. Například nikde se nezmiňuje cesta získávání pohonných hmot atd., ale to nemění nic na tom, že se jedná o výjimečné svědectví života lidí, které je daleko od civilizace. ()

Evander

Němci vyrábí skvělá auta, výborné nože, ale točí bídné filmy a obzvláště pak dokumenty. Námět je sice zajímavý, ale celý dokument je úplně oproštěn od emocí a stává se tak značně nudným. I vypravěč je spíše uspávačem hadů, než-li vypravěčem. 65% ()

Charlie84

Nezačíná to nikterak převratně...ale od jisté chvíle prostě musíte uznat, že ani Herzogův "anglický" komentář nedokáže přehlušit dojmy z tančících politiků přivážejících pšenici, extra chundelatých lyží a gigantických dřevěných kladiv(prosím použít jako rekvizitu pro Thor 2) pro sběr piniových oříšků. Sofistikovanost postupů straých mistrů nezná mezí, občas si sice vypomůžou skůtrem nebo motorovkou...ale já jim těch pět dám stejně už je proto, že tam žijou a nejsou (aspoň ne všichni) alkoholici:) Jedinečný dokument beze sporu... ()

ing.man

Můžeme jen závidět anebo ne, každý ať si myslí svoje. Stejně by z uživatelů ČSFD přežilo dvě zimy tak jedno promile. ()

crjules

Magicke kouzlo drsne prirody , magicky dokument jakych mnoho neni.Navic natoceny tak dobre, ze mate pocit ze sedite vedle lovce kdyz vypravi ,treba o svych psech a hltate jedno slovo za druhym. ***** ()

Mijagi

Jako bych nesledoval dokument, ale napínavý dobrodružný film, až tak jsem byl přikovaný k obrazovce. Žádná zbytečná slova navíc, žádný přehnaný ekologický aktivismus, prostě jen čisté, minimalistické zobrazení životů lidí v malé vesničce uprostřed sibiřské tajgy, jejichž denní rytmus v průběhu celého roku udává jediná hybná síla – potřeba obstarat si potravu. ()

nula87

Takhle má vypadat čistý, syrový dokument. Nic nepřikrášovat, a jenom pokorně zaznamenat život lidí ne na konci světa, ale ještě kus za ním. Lidí, kteří žijí obyčejný život v krutém kraji a přesto si troufám tvrdit, že jsou spokojenější, než většina lidí z tzv. vyspělé civilizace. 80% ()

subic

Okno do Evropy, repelent z bezové kůry, domácí výroba lyží, vedle toho spousta krásných ryb, to je moc hezká podívaná. Dojem může pokazit snad jen motorová pila a lodní motor, jinak je vše ruční práce. ()

Max Q.

Krásný dokument z krásného prostředí. Návštěva místního politika, který místním zatančil z paluby lodi, tak připomínala spíše přistání mimozemšťana. ()

reAnimat0r

Velmi pekne priblizenie velmi specifickej plochy na dalekom severe. Cas sa tu zastavil, psy prekvitaju a medvede v zime spia. Kolkokrat budu nasi bratia polovnici este opravovat chatky po zlom medvedovi? Domyselne pasce, stare mudrosti a ski-doo. Vydareny divacky zazitok. ()

Bumerang

Tohle mě prostě vtáhlo a až do konce nepustilo. Je příjemné podívat se na život z úplně jiné stránky, než jakou jsme my - středoevropané - zvyklí. Žít uprostřed Sibiře, to je fakt divočina. Doslovně. Škoda možná jen toho, že si autoři víc nevyhráli se záběry. Když už filmovali z vrtulníku i pod vodou, mohli mít pěknější obrázky. I tak ale super zážitek. Pro nevyléčitelné romantiky, kteří v dětství snili o osamělém životě trapera v nejbližším lese a muchlovali každý psí čumáček v okolí, neodkladná povinnost. ()

Desmi

Název filmu velmi dobře vypovídá o té hrstce lidí, kteří dobrovolně žijí na tak odlehlém a drsném místě. Dalo by se říci, že vypadají a jsou opravdu šťastní. "Svoboda" u těchto lidí není jen hloupou frází, což je ostatně vidět a cítit z každého záběru.. Skoro jim tu volnost až závidím.. =) ()

paradoxman

Šťastní psi, šťastní lidé, krásná a neodpouštějící příroda. Po hodině sledování jsem si přál, ať ten film nikdy neskončí. Hned bych k nim jel na dva roky prázdnin. ()

Golpex

Fascinující... naprosto úžasné jak dokáží být lidé spjatí s přírodou a vážit si jí. Všichni jsou spokojení nikdo z tamních obyvatel si na nic neztěžuje a ta neskutečná soběstačnost spojená s pokorou... no prostě nemám slov. Pro mě jeden z nejlepších dokumentů. Doufám, že se mi někdy podaří podívat se na Sibiř, akorát mám obavy, že já budu první člověk co tam bude pořád remcat, ale snad ne. :-) ()

kolly13

Přetěžký život, který mě ale po půl hodině začal nutit to posunout. Jsem asi zblbý příběhy a promyšleným scénářem. Fritzangličtina tomu nepomáhá. ()