Bitva o Černobyl

• Francie La Bataille de Tchernobyl (více)

Dokument o událostech osudové noci, kdy v černobylské jaderné elektrárně došlo k výbuchu, a o velmi náročném úsilí předejít další pohromě. (Netflix)

RadimFišer

Nejlepší film o Černobylu k dostání. Nevěřím, že lze vytvořit něco lepšího. Leda se jít podívat přímo do ruských archivů a tam nepovolané osoby nepustí. Skvělý film v aktuální chvíli, kdy Fukušima hrozí. Podle mě povinný film pro ty, co chtějí prokouknout aktuální situaci v Japonsku a poznat motivace politiků. Pokud uvidíme stoupající dým z Fukušimy, bude Vám jasné, že přesně takto to vypadalo v Černobylu. A nepotřebujete k tomu komentář žádného politika. Ani paní Drábové. ()

Dm1tr1j

Tak za prvé: Cival je kokot vypatlaný. Ako inak označiť hlupáka,ktorý chce aby bol dokument silnejší ako jadrový výbuch. Po takomto tvrdení milý Cival mi nezostáva nič iného len uznať rozsiahle poškodenie tvojho zmutovaného mozgu rádioaktivitou a poľutovať celé tvoje zdegenerované okolie. Dokument je to vynikajúci, nielen autentickosťou ale aj témou. Sila jadra sa nedá podceňovať rovnako ako sila retardácie Civala. ()

DruidKarel

1005. hodnocený film: S největší pravděpodobností se jedná o nejlepší domukent, který jsem kdy viděl a že jsem jich viděl už docela dost. Skvělé a zdrcující záběry, skvělá vypovídací hodnota, tak by se to událo nedávno. Ohromný dopad černobylské tragédie, která dopadá a působí ještě dneska. Zpustošené místo havárie, která se stala před 25 lety a od té doby čeká čtvrtý reaktor pořád na svou opravu - na nový sarkofág. Ten současný je na 30 let a 5 let je pryč za chvíli. nejsou na tovšak peníze a potřebnou miliardu tedy namísto chudé Ukrajiny bude muset poskytnout Evropa. 5*, protože jen s úžasem jsem sledoval, jak je moc tenhle dokumet dobrej. Spousta faktů a čísel, která mě mrazí na zádech ještě dnes. 5* ()

Marek1991

Autentický a silný dokument, po ktorom si poviete, že tí Sovieti nezničili svoj národ iba počas vlád Lenina a Stalina, ale aj počas černobyľskej katastrofy. Ak máte niekoho, kto zomrel na rakovinu, leukémiu a podobné ochorenia po roku 1986 v rodine ako ja, je veľmi zrejmé, že to bolo najmä následkom tejto katastrofy, lebo takmer celá Európa bola silno kontaminovaná, našťastie ukazuje hrdinstvo ľudí, ktorí obetovali svoje životy, aby sa nestala ešte väčšia katastrofa, ktorá by silno poškodila už celý svet. Gorbačov bol v tých rokoch neschopný spolu so svojím vedením strany a to mu nakoniec výdavkami aj poškodilo pri premene štátu. Ako povedal, tých havárií bolo po celom svete veľa, verejnosť o nich nevie, preto sú rôzne problémy tak vypuklé, ale táto bola najväčšia a túto nešlo ututlať a stála priamo životy niekoľko stotisíc ľudí a nepriamo milióny, napriek štatistikám o pár desiatkach, spôsobila mnohé deformačné problémy v ďalších generáciách, spôsobila neplodnosť, prakticky takmer zničila Slovanov, lebo nás všetkých silno kontaminovala a keď vtipkujeme, že čo si z Černobyľu, no ožiarení sme všetci, najmä to potrvá ešte tisíce rokov, kým to z nás zmizne a to je smutné, že nedávno ututlali haváriu vo Fukušime v takých rozmeroch, akých skutočne bola, to len jednoduchý človek nechápe. Preto súhlasím s Gorbačovom, súhlasím s odstránením všetkých jadrových zbraní z planéty, súhlasím z nepoužívaním jadrovej energie, som aj proti našim elektrárňam v Jaslovským Bohuniciam a Mochovciach, či českému Temelínu, treba to urobiť tak, ako Nemci, treba to robiť postupne, ale treba sa toho zbaviť, alternatívy existujú, nenechajte sa zastrašiť a oklamať, len to nejde tak rýchlo. Je to až neuveriteľné, ale bolo to tak, dokument je podľa mňa skvelý a mali by ho vidieť ľudia. ()

teutates

Autentický dokument formou rôznych záznamov, videí, fotiek a v podstate celkom podrobný prehľad, rekonštrukcia danej udalosti. Samozrejme nikto nič nevedel, nevidel, nepočul... len Gorbačov sa usmieval zo svojho kresla v Kremľu. Černobyľ ako taký vychádzal v podstate z I. generácie jadrových reaktorov , šlo o komerčné reaktory 50. - 60. rokov. V tomto prípade sa o nejakej bezpečnosti nedá ani len diskutovať. Závery z tohto dokumentu o zastavení "jadra" sú prehnané... Bezpečnostné systémy dnešných jadrových elektrárni od inhertnej bezpečnosti, cez rôzne bariery po maximálny pripústny výkon splňajú prísne bezpečnostné požiadavky. Černobyľ momentálne Fukušima tlačí "zeleným" do pusi keci... alternatívne zdroje = black out. 6-7/10 ()

Časové pásmo bylo změněno