Malý chlapec Josef Janouš, nazývaný Bobeš, vyrůstá na vesnici. V šesti letech začíná objevovat okolní svět, získává nové přátele a zážitky... Za komunistického režimu musely též dětské filmy mít vhodné ideologické zázemí. S třídním rozvrstvením a tíživou sociální situací se na vlastní kůži seznámí i titulní dětský hrdina. Dokud byl tatínek zdráv a pracoval v lese, chlapec vyrůstal ve šťastném rodinném prostředí. Avšak otcův těžký úraz přiměje rodiče, aby novou obživu hledali ve městě, kde se existenční jistotu hledali velice obtížně. Příběh je zasazen do období před první světovou válkou. (oficiální text distributora)

rigby

Malý Bobeš poznává svět. Svýma naivníma dětskýma očima zjišťuje, že na světě jsou chudí a bohatí. A že rovnocenný vztah mezi těmito rozdílnými světy není možný. Snad díky tomu, že to patřilo mezi první knížky, které jsem četl, se mi i filmové zpracování celkem líbilo. Prostě to zidealizované prostředí české vesnice stále působí... ()

Yze

Dokážu si představit,jaký oblíbenec by z toho dítka vyrostl.A zajímalo by mě,jak by ten film vypadal,kdyby nebyl točen soudruhy. ()

Hombre8

Nějak jsem tomu nepřišel na chuť. Kniha nohem lepší. Asi otázka fantazie. Ta moje představa se prostě nekryla s představami tvůrců tohoto filmu. Stane se. ()

pankito

Při hodnocení Bobeše se asi nedokážu odpoutat od faktu, že jsem oba dva díly jako malý hltal na VHS kazetě. Jinak bych totiž šel s hodnocením dolů - dětské postavy nemluví, ale křičí (hlavně Bobeš), sociální kritika venkova je místy přehnaná (mluvíme o době krátce před vypuknutím "Velké války"), navíc je zde více historických nepřesností (rychtář v této době na venkovském statku už nefiguruje; lidé neměli v jizbách slámu jako podestýlku, už v raném novověku převládala udusaná hliněná podlaha, místy i dřevěná). Přesto je to krásný smutný příběh našeho venkova a já ho mám mnohem raději než druhý díl z města, který jako by pocházel z pera Jiřího Wolkera... ještě, že Bobšův táta nedělal číšníka v kavárně Bellevue. ()