Zachraňte Edwardse

• USA Saving Edwards
všechny plakáty
Ukázka z filmu

Český dokument, realizovaný v produkci HBO Česká republika a filmové a televizní společnosti Febio, líčí zápas o postižené dítě, který už několik let vede manželský pár ze Zlína. Marcel a Šárka Sladkowští se během těhotenství dozvědí, že očekávané mimino má příznaky genetické vady, označované jako Edwardsův syndrom. Pár odmítne potrat, který jim doporučuje většina odborníků, a žena při komplikovaném porodu přivede dítě na svět. Juliána se narodí s rozštěpem patra a dalšími zdravotními handicapy. Nastávají starosti, jak postižené děťátko udržet při životě a vštípit mu elementární dovednosti... (oficiální text distributora)

Maude...

Většina uživatelů ve svých komentářích, ať chce či ne, hodnotí rozhodnutí rodičů, nikoli dokument. Ať souhlasím nebo ne, psát to sem nebudu, rozhodnutí těchto dvou lidí, nemá nikdo právo soudit. A dokument ode mne dostává 5*, protože sděluje velký příběh, sděluje obrovskou hromadu emocí, nikoho se nesnaží ovlivnit, prostě jako dobrý dokument předává informace o nelehkém tématu a předává je citlivě, a to je něco, co mnoha dokumentům, které se snaží ukázat na obdobnou problematiku chybí – cit, empatie a nestrannost. ()

RadekDomin

Předčasné ukončení těhotenství po nepříznivém výsledku genetických testů plodu je velmi kontroverzní téma. Neznám nikoho kdo by na to neměl názor. Ani tento dokument není nestranný a já věřím že je to tak dobře. Seznámení s rodinou, která se vzepřela současnému trendu a šla proti názoru lékařů, rodiny a vlastně všech ostatních je opravdu silným zážitkem. Představte si že jedete do porodnice a jedinou výbavou, kterou pro miminko máte je rakev. Film určitě obohatí všechny, kteří jej budou sledovat s otevřenou myslí. Všem ostatním možná pomůže jejich mysl alespoň trochu pootevřít. ()

to_ma

Natočené citlivě, a přitom zcela nesentimentálně. Námět by mohl svádět k tomu, aby film hrál na city, ale autoři tomu naštěstí nepodlehli, podávájí příběh věcně a o to silnější pak film je. Srdceryvné unaříkané líčení těžkých osudů sledovat nedokážu, ale od tohohle snímku jsem se nemohla odtrhnout. ()

Brigitte

Dávám nejvyšší hodnocení, jelikož mě dokument tak trochu rozsekal a opravdu dojal, a myšlenky na něj mě nechtějí opustit. Dokument, který si na nic nehraje a popisuje skutečnost a pravdu prostě tak, jak to bylo. Samozřejmě nelze hodnotit samotný příběh, není to příběh natočený podle nějakého scénáře, je to život někoho jiného. Bohužel však musím podotknout, že nesouhlasím s rozhodnutím rodičů dítě donosit a porodit, podle mne jde zkrátka o iracionální rozhodnutí věřících osob. Každopádně na druhou stranu velmi obdivuji maminku, její odhodlanost a statečnost, se kterou nastalou situaci zvládala a kolik lásky svému dítěti dala. RIP Juliánko. ()

JohnnyV

Těžko hodnotit samotný dokument - ten je po filamřské stránce asi dobrý. Zato ústřední dvojice - jejich rozhodnutí samozřejmě chápu, ale byl by pro ně potrat větším utrpením, než vidět umírat milovanou dceru po 8 letech starostí??? Asi těžko...Myslet si, že jim ji pánbíček pomůže uzdravit je stejně blbě naivní. ()