Nesvatbov

Srdce si nedá poroučet.  Starosta středně velké vesnice se snaží dát dohromady třicátníky, kteří zbyli na ocet. Slovenská vesnice Zemplínske Hámre pomalu ale jistě vymírá. Její starosta, generál ve výslužbě, se ale nechce vzdát. Ke svému boji s třicátnickou samotou používá různé prostředky: nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místní rozhlasem k plození dětí a nakonec uspořádá seznamovací večírek pro „nezavrabčené“. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Sociální inženýrství 21. století v situačním dokumentárním filmu Eriky Hníkové, který výběrem tématu a způsobem zpracovaní navazuje na předchozí úspěšné snímky ŽENY PRO MĚNY a SEJDEME SE V EUROCAMPU. (oficiální text distributora)

strpozdiv

To, co se zde nadhodí v prvních desti minutách, dává tušit tomu, co bude následovat. Ne, žádný objev Ameriky se zde opravdu nekoná. Druhá polovina dokumentu je předvídatelná, a tudíž zbytečná. Myšlenka je obnažená už v úvodu, dál už vás čeká jen soucit s domorodci, jestliže máte sympatie pro východní horalskou populaci, jejíž mentalita mi je bližší než ta západní. Co ovšem zaskočí, je vtíravej styl "režisérky" a její nefér jednání, například v závěru, kdy točí soukromý rozhovor starosty a muže: "Ne, já točim fotbalisty." Holčičko, trochu si to přeber, než začneš lízt lidem do ložnice. Ani mi kurva neřikejte, že se to točilo z mých daní, když vzpomenu na ten humbuk kolem. Vtíravost Hníkové přesáhne všechna očekávání, když letí s domorodcem v balóně nad vesnicí - jeho výhra v tombole - pointa na závěr, Bůh na nás zhlíží stejně na všechny. Paní umělkyně, smekám. Ne vážně, chvílemi mi bylo za vás trapně. ()

johnny371990

Ja som sa bavil a to je zaklad. Starosta nemal az taky blby napad, kedze vychod uplne vymiera a rodia sa vo velkom len nepracujuci cigani. Aj ked uznavam, ze je to dost citliva tema v obci, kde kazdy kazdeho pozna. ()

Wallendorfer

Viac k obsahu než k forme. Konanie starostu je absurdné, čiastočne smiešne, čiastočne smutné. Záverečný dialóg však povedal veľa. Žiť na takej periférii a byť k tomu slobodný, nie je jednoduché. ()