Aussig

Komedie

Česko, 2010, 88 min

Tony Laue

Tony Laue

Tahle hořká komedie měla docela slušnej říz.Viděl jsem jak to vysílali na PrimaCoolu, ovšem bylo to zhruba uprostřed filmu a tak jsem se rozhodl film stáhnout a shlédnout to, protože to vypadalo docela zajímavě.Rozhodně jsem udělal dobře, protože jsem se docela příjemně pobavil.Docela hodně zvláštní komedie, ale dobrá.70%(7.12.2012)

Pro studenty UJEPu (alias svobodná univerzita) jistě srdcová záležitost, pro ostatní samozřejmě sračka. Potěší lokace, po kterých chodíme denně do školy i představa, že by se tohle na naší univerzitě skutečně dělo (studentský klub, jako je fabrika bych si skutečně nechal líbit). Laciný, dokumentární až amatérský styl dává filmu punc nezávislosti.(12.2.2013)

• Santino7

Buď ma absolútne minulo, čo týmto filmom Laue sledoval a jednoducho som ho nepochopil, to je možnosť prvá. Pravdepodobnejšia je však tá druhá, a to že tento film je skutočná fraška "se vším všudy". Humor väčšinu času viac trápny než vtipný, kamera biedna, dialógy chabé, príbeh nulový (donekonečna omieľané dialógy o "big bossovi z Ameriky" ma vážne nebavili), pointa žiadna... A v podobnom duchu sa niesli aj výkony ústredného hereckého dua Pitetsky-Laue, ktorých herecké remeslo zjavne minulo v plnom rozsahu. Vlastne ani neviem, načo som to pozeral a ako ma mohla úvodná scéna s ceduľkami zaujať a následne to dopozerať až do konca (t.j. vyslobodenie). Nechcem byť až prehnane nepríjemný ale podľa môjho názoru sú takéto filmy viacmenej zbytočné, šancu by si zaslúžili možno iní. Bodík dávam iba ak za ojedinelý náznak humoru - ktorý aj tak neustále vychádza iba zo vzájomného nepochopenia, jazykovej bariéry a podobne, čo tiež časom omrzelo - a výber prostredia, ktoré bolo zakomponované vcelku fajn. Ako celok to však pokladám za jedno veľké tápanie a tiež absolútne zbytočný počin, bez ktorého by sa český film jednoznačne a v kľude zaobišiel. 1/5(3.8.2014)

• Chřástal

Zatímco Ionesco se pro své absurdní drama inspiroval banálními větami z učebnice angličtiny, Aussig působí jako slepenec scének a rozhovorů právě z výukových TV pořadů anglické konverzace. S tím rozdílem, že ty jsou většinou líp pointované. Scény ze „Svobodné univerzity“, kdy postavy neustále významně mluví o všemocném Velkém šéfovi a tváří se, jako že vědí něco víc, než říkají (nejspíš narůstající poznání, v jaké to hrají srágoře), mají aspoň určitou absurdní atmosféru - a to je tak všechno. Zvěčnění kolejí UJEPu a VŠ baru je záslužné (zdravím F.W. Colqhouna), ale ve filmu s takovým názvem bych čekal víc z ústeckých pamětihodností a koloritu (kultovní hospoda Hnáta, ulice lemované dle tradičního zvyku odloženým nábytkem a další šumná místa), s kterými by se mohli hlavní hrdinové - „neAussigeři“ konfrontovat. Slovo nezávislý tady znamená pouhou amatérštinu.(6.4.2012)

Kdo zná Američany, bude se bavit. 1) 36letý Rus Nik Pitetsky (ruský lektor) a 44letý Američan Tony Laue (americký lektor) si film podle vlastních zážitků napsali, zrežírovali a zahráli si v něm hlavní role. 2) Na to, že jde o amatérský počin (údajně stál 300 000 Kč), možná o srandu, zkusit si natočit film, vždyť to není tak těžké, se jim to docela povedlo. 3) Film je výborný, pokud si dělá srandu z Američanů, ale totéž se mu nedaří, pokud jde o Rusy. Inu, autorem předlohy je Rus, kterému zřejmě dostatečný nadhled nad svým prostředím chybí. 4) Soupeření o dívku je logickou nutností, aby se prostě něco dělo, ale zde je už vidět scénáristická bezradnost. Ještě více je to patrné na další zápletce, díky které se z filmu stává pokus o jakousi černou komedii. 5) Zajímavé informace uvádí ve svém komentu spotczek.(25.8.2014)

• - Většina filmu byla natočena v prostorách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. (Brůny)

• - Hana Vagnerová a Tony Laue nastupují do starého autobusu MHD. V jednom z dalších záběrů ale vystupují ze scela jiného typu autobusu. (Brůny)

• - Scénář filmu vznikl na motivy povídek Nika Pitetského, který zároveň ztvárnil jednu z hlavních rolí. (skudiblik)