Christmas in Connecticut

Komedie / Romantický

USA, 1945, 102 min

Není to úplně čistých pět hvězd, ale vzhledem k tomu, že z většiny ostatních vánočních klasik jsem byl zklamán, si tentokrát dovolím velkorysejší hodnocení. "Christmas in Connecticut" jsou od první do poslední minuty energickou screwball komedií, postavenou na střelených postavách (maďarský strýček), divácky oblíbené koncepci předstírání (postavy se z donucení vydávají za někoho, kým nejsou) a herecky přesném obsazení (další z mimořádných výkonů Barbary Stanwyck). Tento neúplný výčet mi postačil k tomu, abych si snímek zamiloval a přiřadil ke dvojici "It's a Wonderful Life" a "The Shop Around the Corner", tedy k filmům, ke kterým se budu s radostí každý rok vracet. 9/10(30.12.2010)

Pohádkovost k vánočním komediím bezesporu patří – ale ovšem jen tehdy, naplňuje-li se nějakým zázračným děním (jako v uchvacujícím filmu Život je krásný) či alespoň událostmi majícími takovou tvářnost (jako v Zázraku v New Yorku). Prostoupí-li tento aspekt lidskou psychologii, zploští se celé vyprávění a po sebemenší sněhové přeháňce po něm nic nezbude. A tak tomu je i v případě Vánoc v Connecticutu, jejichž happyend nepůsobí zdaleka tak útěšně, jak by mohl – a snad i měl. Uspěchaně odvyprávěný příběh postrádá osudovějších dramatických poryvů, které jsou u lásky (a zvláště té probouzející se) neodmyslitelné (vždyť jde o život sám!) a jež zde chabě zastupují existenční hrozby (ostatně nikoliv tak vážné, jak se v posledku ukáže). Herecky vše stojí a padá s Barbarou Stanwyck, jež však také nejednou působí, jako by hrála, že její postava celoživotně jen hraje. Postrádal jsem niternější vstup do povah a osudů všech zúčastněných, ještě jednu vrstvu, na níž by se všichni nevědomky setkali – aby se nakonec mohli stkát (a ne jen se potýkat). Uznávám, že za chladných zimních nocí snímek jistě zahřeje; během svátků vánočních bych si ho však asi nepustil.(14.7.2016)

Trochu sklamanie ale inak príjemny vianočný romcom. Škoda až prílišného idiotplotu, ktorý sa síce v oldieskach odpúšťa jednoduchšie, než pri novinkách, ale aj tak vadí. Možno to chcelo svižnejšie tempo aké vedeli dodávať Hawks, Cukor alebo Wilder. Hore to ťahá najmä skvelá postava Felixa a tradične super Barbara Stanwyck. 7/10(9.12.2017)

Je týden do Vánoc, venku to vypadá jako na jaře, příští týden budu muset vyrazit do přeplněných obchodů a nakoupit dárky pro všechny, což se mi strašně chce, takže proč si aspoň nenavodit příjemnou vánoční atmosféru touto starou komedií? Vánoce v Connecticutu je celkem zábavný film s dobrými nápady, ale tak nějak člověk čeká, jak to všechno asi musí dopadnout a smíchy jsem se pod stolem taky neválel. Veškerý humor pramení ze ztřeštěnosti situace, ale bohužel se tu neobjevují žádné vtipné slovní přestřelky anebo větší množství hlášek. Nicméně na navození vánoční atmosféry je to fajn :-)(17.12.2011)

Je apríl, vonku naozaj krásne, mňa kvári laryngitída, oddychujem, pustím si film. Film dopozeraný, hľadám vianočný strom, myslím si, že je december, že sú Vianoce, hľadám darčeky ... a ono nič. Christmas in Connecticut je zábavná, vianočná bláznivinka. Bavila som sa. Šéfkuchár Felix najlepší. (Filmová výzva 2016 - kajda.l)(17.4.2016)

• - Štúdio pôvodne oznámilo, že hlavnú ženskú úlohu bude hrať Bette Davis. Po dvoch mesiacoch ju však nahradila Barbara Stanwyck. (Michal74)

• - Kulisy domu v Connecticute sú tie isté, ktoré boli použité vo filme Leopardia žena (1938). (Michal74)

• - Úlohu nápadníka Elizabteh Laneovej (Barbara Stanwyck) mal pôvodne hrať John Alexander. (Michal74)