Christmas in Connecticut

Komedie / Romantický

USA, 1945, 102 min

Vianoce v Connecticate sú menej známym vianočným filmom ako sú: Caprov Život je krásny alebo Alone Home,keď som naďabal,čo chcem nové staré vidieť,voľba padla na tento snímok,kde som zbadal meno Barbara Stanwyck,tak hor sa do dobrodružstva v jednom dome,v ktorom sa cez najväčšie sviatky stretne viacero ľudí,ktorí každý z nich chce niečo iné... Vojak Jefferson Jones sa nachádza v nepeknej šlamastike,ktorá ho zavedie do špitálu,odkiaľ prichádza na zotavenie do baráku,kde bude redaktorka kulinárskeho časopisu Elizabeth(Stanwyck) čeliť viacero výzvam cez pomoc vtipálka gurmána a kuchára Felixa,ktorý je ďalšou dôležitou postavou,ktorá sa pamätá.Rázny šéf Liz sa bude tomuto všetkému prizerať,aby zhodnotil svoju talentovanú odborníčku na jedlo...Musí mať muža,decko,aby zapôsobila,ale veci sa majú inak. Ako mi bolo jasné od začiatku,že toto blbina nebude,to som sa jasne presvedčil a užíval si spanilú jazdu,čo sa všetko môže prihodiť v jednom dome,kde sa taja nejaké dôležité fakty,ale humor spríjemňuje dianie,ktorý nakoniec všetko vysvetlí s neodolateľne pôvabnou Barbarou,ktorú by som chcel vidieť,čo sa bohužiaľ už nestane,len cez snímky,v ktorých ma fascinuje jedna žena,ktorá síce nikdy nedostala Oscara,ale jej úlohy potvrdzujú pravidlo,že Academy Awards nie je všetko,preto v budúcnosti chcem vidieť jej ďalšie snímky,či som sa nezmýlil,zatiaľ na pár napočítaných snímkov,ktoré som doteraz videl,viem,že mýliť sa v jej prípade nebudem.Očarujúca pôvabná herečka,ktorá má menšiu konkurenciu v jej časoch,ale dnes nie.(12.4.2014)

Pohádkovost k vánočním komediím bezesporu patří – ale ovšem jen tehdy, naplňuje-li se nějakým zázračným děním (jako v uchvacujícím filmu Život je krásný) či alespoň událostmi majícími takovou tvářnost (jako v Zázraku v New Yorku). Prostoupí-li tento aspekt lidskou psychologii, zploští se celé vyprávění a po sebemenší sněhové přeháňce po něm nic nezbude. A tak tomu je i v případě Vánoc v Connecticutu, jejichž happyend nepůsobí zdaleka tak útěšně, jak by mohl – a snad i měl. Uspěchaně odvyprávěný příběh postrádá osudovějších dramatických poryvů, které jsou u lásky (a zvláště té probouzející se) neodmyslitelné (vždyť jde o život sám!) a jež zde chabě zastupují existenční hrozby (ostatně nikoliv tak vážné, jak se v posledku ukáže). Herecky vše stojí a padá s Barbarou Stanwyck, jež však také nejednou působí, jako by hrála, že její postava celoživotně jen hraje. Postrádal jsem niternější vstup do povah a osudů všech zúčastněných, ještě jednu vrstvu, na níž by se všichni nevědomky setkali – aby se nakonec mohli stkát (a ne jen se potýkat). Uznávám, že za chladných zimních nocí snímek jistě zahřeje; během svátků vánočních bych si ho však asi nepustil.(14.7.2016)

Je apríl, vonku naozaj krásne, mňa kvári laryngitída, oddychujem, pustím si film. Film dopozeraný, hľadám vianočný strom, myslím si, že je december, že sú Vianoce, hľadám darčeky ... a ono nič. Christmas in Connecticut je zábavná, vianočná bláznivinka. Bavila som sa. Šéfkuchár Felix najlepší. (Filmová výzva 2016 - kajda.l)(17.4.2016)

Škoda, že tuhle veselohru u nás nevysílají o Vánocích, patřila by bezesporu ke každoročním stálicím. Nijak výrazně se od těch našich kvalitních prvorepublikových neliší, je to skvělá zábava, hudba, herci, zejména Barbara Stanwyck a její strýček S. Z. Sakall. # Jedna z hlášek: „To dítě spolklo hodinky. Rychle, zavolejte doktora!“ „A taky policii, byly zlaté.“ # Musím doporučit! # [viděno: TV, sluchátka, EN sub] # příběh 8 | hudba 8 | humor 6 | akce 1 | napětí 1 | pustil bych si znovu 8(15.7.2012)

Není to úplně čistých pět hvězd, ale vzhledem k tomu, že z většiny ostatních vánočních klasik jsem byl zklamán, si tentokrát dovolím velkorysejší hodnocení. "Christmas in Connecticut" jsou od první do poslední minuty energickou screwball komedií, postavenou na střelených postavách (maďarský strýček), divácky oblíbené koncepci předstírání (postavy se z donucení vydávají za někoho, kým nejsou) a herecky přesném obsazení (další z mimořádných výkonů Barbary Stanwyck). Tento neúplný výčet mi postačil k tomu, abych si snímek zamiloval a přiřadil ke dvojici "It's a Wonderful Life" a "The Shop Around the Corner", tedy k filmům, ke kterým se budu s radostí každý rok vracet. 9/10(30.12.2010)

• - Úlohu nápadníka Elizabteh Laneovej (Barbara Stanwyck) mal pôvodne hrať John Alexander. (Michal74)

• - Štúdio pôvodne oznámilo, že hlavnú ženskú úlohu bude hrať Bette Davis. Po dvoch mesiacoch ju však nahradila Barbara Stanwyck. (Michal74)

• - Kulisy domu v Connecticute sú tie isté, ktoré boli použité vo filme Leopardia žena (1938). (Michal74)