Památné bitvy (TV seriál)

• Česko

Legendární bojiště

Battleground: The Art of War

• Kanada

Ultimate Battles

Dokumentární / Drama / Historický

USA, 2005, 5x50 min

• Brusíček

Kvalitní dokumenty patří mezi mé oblíbené pořady a na tenhle jsem se těšil z důvodu že uvidím dokumentární rekonstrukci této bitvy. Jelikož se zajímám i o historii, tak musím konstatovat že spoustu důležitých údajů a osob bylo opomenuto. Dobrý dokument by měl obsahovat především přesné statistické údaje ze kterých se divák dozví to co ho zajímá. A v tomto dokumentu bylo vše polovičaté, ani mnohokrát opakované stejné záběry mě nepřesvědčily že bych měl dát více než 40%.(13.1.2011)

Hodně typicky hraný dokument, ve kterém některé záběry vidíme i 5x a zcela okaté jsou digitální triky. To ale nic nemění na tom, že se podařilo natočit zajímavý a poutavý filmeček, hodící se hlavně pro školní promítání v dějepise, ačkoli o histografických faktech by se tu jistě dalo dlouho spekulovat. Pro dnešní povrchní mládež však solidní přiblížení světové historie. Film spadá pod sérii Battleground: The Art of War. Hudba: Ramón Balcázar(29.8.2011)

• crozet

Lukrativnost tématu samotného bohužel nemůže přehlušit kvalitu jeho zpracování. Krom faktických nesrovnalostí (přeceňování vojenského a historického významu ofenzívy v Ardenách a jejího potření) toto nese rysy povrchního a vysoce infotainmentového dokumentu, kde vystupují "odborníci" s vizáží středoškolských děvčat s adekvátně banálními příspěvky, popř. expert na zbraně z komerční střelnice. Pochvala snad za uvěřitelnost hraných částí dokumentu.(4.1.2011)

• ic

Viděl jsem pouze 2. díl : Alexandr Veliký . Na můj vkus však na něm bylo příliš mnoho snah točit 'filmové' scénky, které ovšem filmově příliš nevypadali. Další nepříjemnost byly opakující se informace, všechno řekli alespoň 2x a to důležité 3x... nevím, jestli je to jako dokument určený především pro zvláštní školy, nebo chtěli jen natáhnout délku, ale rozhodně to bylo velmi obtěžující.(8.1.2012)

• mcleod

Hraný militaristický dokument s výjimečně stupidním scénářem a s poněkud zavádějícími animacemi. Nevím, jak to bylo v ostatních dílech, ale v díle o Alexandru Velikém se až příliš často měnil rozsah perských nepřátel, podle toho, jak se to režisérovi zrovna hodilo. Historie přece není od toho, abychom se něco dozvěděli, či se poučili, ale aby nás šokovala a abychom se dostatečně bavili... Obecně mi na dokumentu vadí orientace jen na války. V dějinách lidstva byla spousta zajímavějších okamžiků či celých etap míru a rozvoje (duchovního, uměleckého i hospodářského), které jsou rozhodně zajímavější, než tyto doby absolutního temna. Odborníci v dokumentu vystupující jsou na můj vkus až příliš do daných válečných tématik zažraní. Když mi nějaká ženská s nadšením vysvětluje, jak mohli starověcí vojáci využít meč k přetnutí šlach protivníka, a tím nad ním získat navrch, není mi příjemně...(7.1.2012)