foto

Natalia Tena

  • nar. 12.11.1984 (33 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Britská herečka a zpěvačka Natalian Gastiain Tena se narodila 1. listopadu 1984. Otec Jesus byl tesař a matka Maria Tena pracovala jako sekretářka pro OSN. Oba pocházeli ze Španělska, a tak není divu, že Natalia kromě angličtiny také velmi dobře ovládá španělštinu. Její zaujetí pro umění bylo patrné už od jejích dětských let – jako malá hrála na klavír, housle a harmoniku a zároveň ji fascinovalo malířství a cirkus.

Toto nadšení tak ovlivnilo i výběr jejího budoucího studia: Natalia se zapsala na internátní uměleckou školu Bedales v Hampshiru (kam chodili třeba Minnie Driver nebo Daniel-Day Lewis). Přestože poměry na takových uměleckých institutech nejsou zrovna tvrdé, Natalia se i tak dostávala do problémů, ať už byla přistižena jak kouří v areálu školy nebo kvůli ignorování svých povinností, ale i přes všechny potíže spojené s jejím chováním školou procházela s velmi dobrými známkami. Na Bedales se také začala věnovat pozemnímu hokeji a různým dalším oborům, například francouzštině a herectví. Právě zde se u ní naplno projevila její velká láska k divadlu a jako vycházející hvězdička zazářla v nejednom školním představení.

Bylo to však právě její ne zrovna vzorné chování, které Natalii dopomohlo k první filmové roli: poté, co byla znovu přistižena s cigaretou v ruce (ano, možná už tušíte, že kouření je jedna z jejích oblíbených činností), se místo trestu dočkala účasti v konkurzu na roli sprosté rebelující punkerky Ellie ve filmu JAK NA VĚC („About a boy“). Natalia roli dostala a už jako šestnáctiletá dívka se pustila do poznávání hereckého světa.

Po této její první zkušenosti začala Natalia vést trojí umělecký život – objevovala se na telvizních obrazovkách (role Amy Emersonové v seriálu DOCTORS, role Gemmy v seriálu AFTERLIFE), hrála v nezávislých fimech (role Very ve filmu THE FINE ART OF LOVE: MINE HA-HA) a nezapomněla ani na „prkna, která znamenají svět“ (hlavní role Hazel v divadelním zpracování filmu GONE TO THE EARTH, role Desdemony v dramatu OTHELLO v podání Royal Shakespeare Company). Její počínání samozřejmě nezůstalo nepovšimnuto a britští kritici si díky jejím výkonům všimli nového vycházejícho talentu.

Opravdovou slávu však Natalii získala až role bystrozorky Nymfadory Tonksové ve filmu HARRY POTTER A FÉNIXŮV ŘÁD („Harry Potter and the Order of the Phoenix“). K jejímu obsazení možná přispěla i tato skutečnost: Natalia se na londýnský konkurz vydala na poslední chvíli na kole aniž tušila, o jakou roli se uchází (reagovala jen na zavolání svého agenta), do studia přijela udýchaná a vyčerpaná a před zraky členů štábu zakopla o stůl a židli. Ihned se začala překotně omlouvat a David Yates tak našel stejně nemotornou a stejně energickou osobu, jakou je i Tonksová v knihách J.K.Rowlingové. Na druhém konkurzu viděl, že ta nešikovná slečna je přesně to, co hledal, roli jí dal a Natalia se díky postavě růžovovlasé mladé čarodějky stala známou po celém světě. Objevila se samozřejmě i v pokračování ságy o mladém čaroději – HARRY POTTER A PRINC DVOJÍ KRVE („Harry Potter and the Half-Blood Prince“) a nyní natáčí poslední díl rozdělený na dvě části s názvem HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI („Harry Potter and the Deathly Hallows“).

Natalii však sláva nestoupla do hlavy a zůstala sama sebou. Kromě filmů o Harrym Potterovi pokračuje v natáčení nízkorozpočtových filmů s přáteli z Bedales, vystupuje v anglické hudební skupině Molotov Jukebox, kde zpívá a hraje na harmoniku, a věnuje se dále divadlu. Ve volném čase ráda plave, jezdí na kole, zpívá, vaří, čte a chodí do kina nebo divadla.

Jirka "Thorian" Hron

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace