Neměj strach (festivalový název)

• Španělsko

No tengas miedo

Don't Be Afraid

Španělsko, 2011, 90 min

Montxo Armendáriz

Alex Catalán

Fernando Franco

Don't Be Afraid jsem vnímala jako pohled do života nejen Silvie, ale jak bylo vidět na příkladu terapeutických sezení, tak i mnoha jiných lidí různého věku, kteří se snaží sice každý jinak, ale žít dál s tímhle hrozným břemenem. A že to není jednoduché, bylo vidět právě na příběhu Silvie, která mnohdy jednala pro nás naprosto nepochopitelným způsobem. Ne vždy to končí tak, jak to vyplynulo ze závěru tohoto filmu. Chudák herec Lluís Homar, který hrál opravdu nevděčnou roli otce a i když byly všechny scény ukočírované v akorátních mezích, tak jsem ho bytostně nesnášela celou dobu, což je sice známka jeho hereckých kvalit, ale asi si ho budu s touhle rolí spojovat i v jiných filmech, které s ním ještě možná uvidím. Podobně silnou antipatii jsem měla k matce Silvie, protože jsem absolutně nechápala její sobecký a záměrně nevšímavý postoj. Faktem je, že to tak bývá i v reálu a o to víc je to strašně smutný a svým způsobem nepříjemný film.(7.8.2015)

I já si postesknu s většinou - tento španělský snímek bohužel nepřináší nic nového. Řemeslně téměř bez chybičky, moderní kamera i střih, režisér se může opřít o výkon svých herců, záběry provází zdařile vybraná hudba, ale to je vše. Film pouze popisuje jedno zneužívání, navíc s uměle vpraveným prvkem gamblerství hlavní hrdinky jako důsledkem traumatu. Vhodné pro školní představení či výchovné projekce.(4.7.2011)

46th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2011 - OFFICIAL SELECTION - COMPETITION - Soutěžní sekce (No tengas miedo / DON´T BE AFRAID / Neměj strach) - Je mi až záhadou, že to co se odehrávalo v rodině uznávaného člověka neprosáklo více na povrch a (téměř) zůstalo ututláno za zavřenými dveřmi... - 2. 7. 2011 - kino Thermal - Velký sál - Karlovy Vary - 70%(12.7.2011)

60%. Řemeslně dobré, ale obsahově je to naprosto průměrné. Celý film budete mít pocit, že už jste to někde viděli. Filmů podobného ražení je zkrátka už moc. Neměj strach je další sterilní vykřičník, který má veřejnost upozornit na stále aktuální problém zneužívání dětí. Ano, je to velký problém, ale točením stejných filmů tomu pán režisér nijak nepomůže. [MFF KV 2011](8.7.2011)

Tak tedy s chutí do toho.. i když vůbec netuším jak hodnotit. Na film jsem se těšila, což byl zřejmě kámen úrazu. Vybrané téma, jakkoli křehké ve mně nedokázalo zanechat očekávané hlubčí pocity a vzbudit silnější emoce. Scény z terapií, které pomyslně oddělovaly dějové linky (myslím, že takto to původně bylo myšleno) působily více než celý Syliviin příběh. Dle mého názoru to celkově bylo pojato se strachem, neškodilo by mluvit o všem více přimo, přestože jde o choulostivé téma. Mátly mě časové přeskoky, přestože jindy se vyžívám ve filmech mnohem složitějších, tady mi však připadlo, že se každá scény jen tak nakousla a chyběla mi u ní jakási další gradace a vyvrcholení. Vyzdvihnout musím výraz tvařičky ještě dětské představitelky, dále pak nádhernou hudbu, která dokonale vše vystihuje a v neposlední řadě záporného hrdinu, charismatického Lluíse Homara, na kterého jsem se těšila po shlédnutí Rozervaných objetí. Viděno na MFFKV 2011 Málem bych zapomněla, pokud se tedy nepletu, CD které dostanou děvčata v autě je Nirvana - Unplugged in New York, alespoň mi to tak tedy připadalo, jelikož mám doma stejné :)(3.7.2011)