Neměj strach (festivalový název)

• Španělsko

No tengas miedo

Don't Be Afraid

Španělsko, 2011, 90 min

Montxo Armendáriz

Alex Catalán

Fernando Franco

MFF KV 2011. Jaké jsou moje dojmy? Většinou nuda. Bezva krásná hlavní představitelka. Nedotaženost, vše hlavní a závažné je skryto, jen se tu o tom mluví, co se opravdu stalo je necháno na fantazii diváka. Prostřihy příběhů skutečných lidí, kteří jako v nějakém dokumentu líčí své špatné zážitky na téma obtěžování působily naprosto rušivě, vytrhávaly z příběhu a měly být spíše použity jako bonus k případnému DVD, ale ne do filmu. Je to jediný film festivalu, u kteréhé mě přemohla únava a na pár minut jsem klimbnul a věřte mi, že když vidím zajímavý film, který mě baví, neusnu nikdy. Tenhle film na mě působil odtažitě, chladně, profesně a konzervativně. Režisérovi se nepodařilo mě emočně vtáhnout. Člověk čeká, kdy konečně přijde ta zajímavější část a ona nikde. Výborně je zde ukázáno, jak těžké je takové problémy leckdy vypozorovat, jak jsou mnohdy na hraně a člověk může i váhat, zda-li jsou opravdu tak závažné, vždyť otec v tomto filmu většinou nevypadá na nějakého hnusného padoucha. Chová se mile, není sadista a okolí ho vnímá jako báječného otce. Pokud vás zajímá tématika závažných snímků řešící psychologické a sociální problémy a konkrétně téma sexuálního obtěžování dětí, podívejte se, popřemýšlejte si a udělejte si vlastní názor. Kdo chce oddechovku, ať tenhle film přeskočí. Žádný dynamický, vypovídající a nekonvenční filmový zázrak to rozhodně není.(8.7.2011)

[MFFKV - 2011] Konečně se také nějaké ty moje očekávání splnila, když už jsme se dostali na polovinu filmu, které jsme měli vyhlídnuté. Vzpomínám si, že byl zamračený podvečer a obrovská masa lidí se hrnula do velkého sálu na premiérovou projekci španělského drsného snímku Neměj strach. Předmluva režiséra a hlavního protagonisty vše přichystala a zážitek z filmu byl o to intenzivější. Neměj strach se opírá o silné téma sexuálního zneužívání ze strany otce mladé dívenky. Plus následky, které si odnesla. Po všech stranách silný snímek a jsem rád, že Armendáriz dokázal film natočit bez zbytečných nahotin a nechutin. A zároveň doplnil příběh osudy skutečných zneužívaných osob.(3.7.2011)

46th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2011 - OFFICIAL SELECTION - COMPETITION - Soutěžní sekce (No tengas miedo / DON´T BE AFRAID / Neměj strach) - Je mi až záhadou, že to co se odehrávalo v rodině uznávaného člověka neprosáklo více na povrch a (téměř) zůstalo ututláno za zavřenými dveřmi... - 2. 7. 2011 - kino Thermal - Velký sál - Karlovy Vary - 70%(12.7.2011)

Zcela civilně a jednoduše zfilmované dílo o těžkém tématu sexuálního zneužívání malého dítěte otcem se vyhýbá všem explicitním scénám a přesto víc než jasně sděluje hrůzu celé situace i se všemi jejími následky. Do toho vstupy obětí zneužívání s jejich příběhy, na konci filmu mi z toho všeho nebylo moc dobře..(29.8.2011)

Tak tedy s chutí do toho.. i když vůbec netuším jak hodnotit. Na film jsem se těšila, což byl zřejmě kámen úrazu. Vybrané téma, jakkoli křehké ve mně nedokázalo zanechat očekávané hlubčí pocity a vzbudit silnější emoce. Scény z terapií, které pomyslně oddělovaly dějové linky (myslím, že takto to původně bylo myšleno) působily více než celý Syliviin příběh. Dle mého názoru to celkově bylo pojato se strachem, neškodilo by mluvit o všem více přimo, přestože jde o choulostivé téma. Mátly mě časové přeskoky, přestože jindy se vyžívám ve filmech mnohem složitějších, tady mi však připadlo, že se každá scény jen tak nakousla a chyběla mi u ní jakási další gradace a vyvrcholení. Vyzdvihnout musím výraz tvařičky ještě dětské představitelky, dále pak nádhernou hudbu, která dokonale vše vystihuje a v neposlední řadě záporného hrdinu, charismatického Lluíse Homara, na kterého jsem se těšila po shlédnutí Rozervaných objetí. Viděno na MFFKV 2011 Málem bych zapomněla, pokud se tedy nepletu, CD které dostanou děvčata v autě je Nirvana - Unplugged in New York, alespoň mi to tak tedy připadalo, jelikož mám doma stejné :)(3.7.2011)