poster

Po dlouhé noci den

 • Německo

  Auf die Nacht folgt der Tag

 • USA

  Day After a Long Night, The

Dokumentární

Česko / Německo / Ukrajina / Polsko, 2011, 89 (52) min

Režie:

Tomáš Kudrna

Scénář:

Tomáš Kudrna
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • Stegman
  ***

  [zhlédnuta 52minutová verze](18.8.2015)

 • gogo76
  ****

  "Za nucené práce jsem byla odškodňena. Dostala jsem 90 000 korun." Kiežby bol každý aspoň takto odškodnený, ale obávam sa, že nie každý sa k peniazom dostal, navyše výška odškodného je u nás dosť smiešna. Nemci si ľudí na prácu zbierali po celej Európe a s blížiacim sa koncom vojny ich potreba iba rástla. A. Speer dokázal výrobu zbraní a techniky výrazne pozdvihnúť i v momente, keď si spojenci mysleli, že nemecký zbrojný priemysel je v troskách. Nemci zúfalo potrebovali pracovnú silu, ale na druhej strane nepochopiteľne neváhali zabíjať milióny v koncentrákoch. Toto nepochopím... Iste, aj tu sa pracovalo, ale zďaleka nie všetci. Státisíce i milióny by Nemcom bozkali nohy, aby mohli pracovať a nemuseli hneď po vystúpení z vagónov putovať do spaľovní... V dokumente máme zopár postáv, ktoré prežili práce v Nemecku a s každou strávime trocha čase. Najsympatickejšia mi bola pani z Ukrajiny, ktorá po dlhých rokoch našla hrob svojho brata. Tá scéna ma dojala k slzám. To boli skutočné slzy, nie filmové...80%.(23.6.2015)

 • Slarque
  ***

  Vyprávění tří nuceně nasazených žen je zajímavé, poutavé a daleko od obvyklého mlácení prázdné slámy. Spíše svou šíří přesahuje očekávané téma a není jen o mluvících hlavách. Dobrá práce.(11.5.2015)

 • slatkac
  *****

  Tomáš Kudrna je frajer.(18.6.2011)

 • baribal
  ****

  Má to velkou sílu. Pravděpodobně tato síla tkví v kontrastu vyrovnaných žen, které v krizových momentech ohlížení se za minulostí doslova trpí svým osudem. Válka sledovaná prostřednictvím životních příběhů, nebo lépe řečeno tragédií, má velkou výhodu oproti klasickým dokumentům v tom, že vás dokáže silně chytit za srdce. Po dlouhé noci den je toho jasným důkazem.(13.5.2015)

 • boblig
  *****

  Konečně český dokument evropských rozměrů a nikoli jen mluvící hlavy z domova důchodců. Inu, německá koprodukce a německé peníze ...(6.6.2011)

 • nehru
  ****

  Mohl by to být stejně dobře příběh 3 žen, které spolu mají společný rok narození a mládí prožité za války. Není to dokument o válce a o nuceném nasazení ale o tom co přišlo po něm a v zachycení různorodosti lidských životů je skvělý. Navíc nezůstává jen o statických výpovědí a staví své skoro 90ti leté protagonistky do různých nových situací a v jisté míře je konfrontuje s minulostí.(9.6.2011)