Pygmejové, děti džungle

Dokumentární / Dobrodružný

Slovensko, 2011, 52 min

Martin Tesák

Robert Roth (vyp.), Ivan Bulík

Paľovi Barabášovi se podařilo natočit výtečný, vesměs pozitivně laděný dokument, který je oslavou života lidí, s nimiž bychom nechtěli svůj styl života vyměnit ani za nic. Škoda, že si neodpustil závěrečný úprk před ozbrojencem. Nějak nejsem ochoten mu tohle uvěřit. Mám tušení, že to je možná jen vymyšlená dramatická vsuvka.(27.2.2014)

Kazily mi to ty nešikovně podané komentáře, které odbíhaly od hlavního centra vyprávění a snažily se o jakousi naléhavou reflexi. Jinak se na to ale koukalo pěkně, stejně tak i poslouchalo, když to tedy bylo k věci, protože nebylo nouze o zajímavé informace. Určitě bych snesl i delší nálož, nucené ukončení však s sebou přineslo nečekané napětí. A dokumentu na atraktivitě přidává to, že byl vytvořen za humny. 3,5*(8.2.2017)

• Frajer42

Tak jsem zase o fous vzdělanější. Moc mi snímek však do duše nepromluvil a jsem hrozně rád, že žiji tam kde žiji. S Pygmeji bych neměnil ani náhodou. Není jim, klukům černým, co závidět. Mnohem zajímavější než cesta mezi Pygmeje, kde to, abych pravdu řekl, nefunguje o moc jinak než v ostatních černošských kmenech, mi přišel průjezd Kongem. Kongo je nádherná země, kterou bych si netroufl projet ani tankem, který bych uměl hodně dobře řídit. Moc záběrů jsem z této země neviděl, protože většina jich zřejmě Kongo nikdy neopustila. V tomto dokumentu je záběrů z této malebné země minimum, protože nikomu nestojí kvůli tomu riskovat krk. Dokument mě nijak závratně nebavil. Zajímavých záběrů není zase tak mnoho. Zdálo se mi, že se dvoučlenná výprava vydala na cestu hlavně pro svoje osobní potěšení a při té příležitosti něco málo natočila. Kromě sbírání medu a krátkého lovu člověk pozoruje pouze tančení kolem ohně a kojení. Vidím to sotva na 2 *.(27.8.2014)

Fajn filmík. K záveru som mal pocit, že to režisér prehnal s tanečnými kreáciami domorodcov, ale napokon to veľmi šikovne vyústilo vo finále (manažéri tomu tuším hovoria spraviť zo slabých stránok silné :-)). Nejedná sa o film, ktorý by ostal nejako extra dlho v pamäti, ale je to dobre odvedená robota...(18.5.2012)

První zkušenost s filmem režírovaným Pavlom Barabášem a musím říct, že silně pozitivní. Natočený materiál je sestříhaný a zaobalený do pěkného příběhu, kdy štáb doprovází fotografa a dobrodruha Ivana Bulíka při hledání civilizace Pygmejů. Někde mezi hranicí Středoafrické republiky a Konga se spřátelí s Pygmeji a postupně odkrývá nejedno tajemství z jejich života v neprostupné džungli. Dokument je protkán zajímavými větami ve scénáři a smysluplné vyprávění dodává snímku kýženou podstatu cesty za poznáním etnických stereotypů kmene žijícího daleko od civilizace a tzv. vyspělého světa.(7.3.2014)

• - Slovo Pygmejovia pochádza z gréckeho Pygmaioi a znamená výšku človeka po lakeť. Vláda Stredoafrickej republiky ich považuje skôr za divoké zvieratá... Sú to kočovní lovci a zberači. Život týchto animistov je spätý s celou radou tradícií a zvykov. Odhaduje sa, že v dažďovom pralese v povodí Konga žije medzi 250 000 a 600 000 Pygmejov. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

• - Ide o veľmi staré populácie, väčšina bádateľov ich pokladá za pôvodných obyvateľov tropickej Afriky, ktorí tu žijú už tritisíc rokov. Napriek ich malému vzrastu boli preslávenými lovcami slonov. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

• - Veľkú zásluhu na vyvrátení rasistických téz o zdegenerovaných ľuďoch a predstavách o menejcennosti malých pralesných ľudí mal misionár, cestovateľ a antropológ českého pôvodu Pavel Šebesta, ktorý svoj život zasvätil ich štúdiu. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)