7 dní v Havaně

Havana, milujem ťa

7 Days in Havana

Drama / Povídkový

Francie / Španělsko, 2012, 129 min

Sedm dní s mou milovanou Havanou, jako vždy smyslnou a kouzelnou v sedmi různých střípcích z nichž některé byly tragické (Gaspar Noé a jeho Rituál, to co mělo jako znamenat??? To byl čistý odpad), některé na pohodu ale nijak vyjímečné a tak jediný můj oblíbený Julio Medem dostál svému jménu a jeho Cecilia měla v sobě jiskru, malebné kouzlo i lehké erotično. Celkově ale tohle kubánské rande bylo mírným zklamáním, láska na první pohled by z toho určitě nebyla....(25.3.2017)

Nevim, proc maji nekteri predstavu, ze snimek o Kube by mel byt blaznivy a potrhly. Podle me snimek presne vyjadruje Kubanskou atmosferu tak, jak si ji ja z navstevy teto zeme pamatuju. Lide energicti, kteri si uzivaji zivota vsemi smysly, ale zaroven v sobe maji uveznenou nejakou tragiku, snad ze ztraty blizkych, kteri podnikaji nebezpecnou pout na pochybnych plavidlech do Ameriky, snad ze ztraty schopnosti seberealizace, ze ztraty smyslu nejakeho snazeni, kdyz stejne nemohou dosahnout na to, co chteji... a toto vsechno v tomto filmu je. Ano, dilka jsou znacne nevyrovnana co do zpracovani i kvality a ani jako celek nedrzi prilis pohromade, ale atmosferu teto zeme odhaluji verne. A at se jdou vycpat vsichni, kteri maji pocit, ze Kuba je jen nejaka naivni exoticka zemicka plna naivnich exotickych lidicek...(25.11.2012)

Pablo Trapero nabídl nejméně povedenou část – ožralý Emir Kusturica na filmovém festivalu snažící se dovolat domů do Srbska je o ničem. Elia Suleiman nabídl aspoň cit pro absurditu a pečlivě centrálně komponované záběry. Jinak první čtveřice jsou prostě povrchní turistické poznámky na téma hudba, Kubánky, rum. Gaspar Noé ovšem tuto pohlednicovou skládanku razantně narušil. Naprosto jiná atmosféra, svícení, kamera, práce s hudbou, absence dialogů – jednoznačně nejvýraznější část filmu. Ani poslední dvě povídky už nesklouznou k obrázkům pro turisty, takže to nakonec nebylo tak slabé, jak jsem se ještě v polovině filmu obával.(18.11.2016)

• Flakotaso

Del Toro **, Trapero ****, Medem **, Suleiman ****, Noé **, Tabío **, Cantet **. Velmi slabé, nějaký nápad a rozpoznatelný autorský rukopis měla jenom Traperova a Suleimanova povídka. A hodně se svou telenovelkou zklamal Medem, který jenom potvrdil svůj současný úpadek. Jinak z toho filmu doslova čiší, jak to všichni točili jenom z povinnosti, že se tomu kdysi upsali, hlavně ať je to rychle z krku a honorář v kapse.(16.3.2013)

Sedm plus jeden režisér. Ano, skutečně velmi nevyrovnaná kolekce sedmi přibližně dvacetiminutových filmových povídek sedmi režisérů, přičemž pojítkem mezi jejich příběhy se stává specifické prostředí kubánského hlavního města Havany. Je naprosto přirozené, že se v jednotlivých částech odrážejí různé režisérské rukopisy, přičemž propojené jsou povídky zcela minimálně. Jako nadprůměrné vnímám kousky Trapera (s v hlavní roli vystupujícím režisérem Kusturicou) a Suleimana, naopak mi do konceptu nejméně zapadl (ne špatný) krátký film Noého i Medemův patos. Závěr týdne, snímky Tabía a Canteta, se vyznačuje civilností a je důstojnou tečkou v této skládance odrážející život Kubánců, včetně jejich úžasné hudby.(9.11.2014)

• - Film sponzorovala společnost Havana club international, která od roku 1878 vyrábí v Santa Cruz del Norte havanský rum. (M.B)