7 dní v Havaně

Havana, milujem ťa

7 Days in Havana

Drama / Povídkový

Francie / Španělsko, 2012, 129 min

Sedm dní a sedm příběhů ze slunné Havany v podání sedmi režisérů zní jako velmi odvážný nápad s nejasným výsledkem, což se bohužel také v konečném zúčtování projevilo. Tento povídkový cyklus není špatný, poklidná atmosféra “fidelovské“ Kuby z něho jenom čiší, navíc dává divákovy možnost nahlédnout do každodenních životů normálních obyvatel tohoto krásného karibského ostrova, to vše v doprovodu líbivého autentického soundtracku. Po vyjmenování silných stránek, nutno přistoupit k záporům, jelikož se zákonitě projevila rozdílnost kvality jednotlivých režisérů a zatímco některé příběhy hltáte s otevřenými ústy, u druhých se šíleně nudíte, což ovšem bude dosti o vkusu jednotlivých diváků. Mně nejvíce zaujali první čtyři příběhy a zbylé jsem téměř protrpěl. Nutno vyzdvihnout zejména příběh Belnicia Del Tora, ale také Pablo Trapera, ve kterém skvělý výkon věčně narvaného režiséra předvádí sám velký Emir Kusturica, z jehož výkonu lze usoudit, že to asi ani moc hrát nemusel. Moje hodnocení 60%.(22.2.2014)

• Mariin

Zajímá mne kubánská mentalita, ale po 30-40 minutách jsem ztratil trpělivost a mé hodnocení se propadalo až skoro k propadáku. Prostě velké zklamání. Sedm příběhů v Havaně od sedmi různých režisérů je o ničem, bohužel nudné. Vidět podnapilého poloboha Kusturicu plácajícího se po Havaně, to mi tedy ke spokojenosti opravdu nestačí. Budu si muset sehnat nějaký skutečně kubánský film...(18.10.2013)

• Riddick77

Nevyrovnané, a to dost! Pondělí zábavné, ale zbytečně natahované. Středa, pátek a víkend nadprůměr, zbytek docela utrpení. Castrovskou Kubu nepoznáte (jedna karikatura Fidela je ovšem výjimečně povedená), ale určité kulturní rysy, sociální struktury a vzorce jednání či životní strategie místních obyvatel jsou zde zachyceny poutavě a určitě, alespoň do jisté míry, trefně. Tvůrci si dali záležet, aby ukázali na Kubě stejné symptomy morálního a společenského úpadku, jaké najdete kdekoli na Západě - tudíž různorodé modernity určitě, ale současně i nápadně podobné známky eroze. Chce to mít tu správnou melancholickou náladu na tento druh cestování (film s tímto obsahem a v takové formě), pak se vám MOŽNÁ i na této Kubě zalíbí. Recenze zde. 4/10! [15.08.2012_novinářská projekce_kino Atlas] (16.8.2012)

• ABLABLABLA

O čem tohle jako mělo být? I přestože je to povídkový film od různých režisérů, ještě neznamená, že musí být naprosto nesmyslný a o ničem. První příběh? Americký mladoch, trochu debil, si chce užít s nějakou kubánskou slečnou a užít si noční Habanu. Druhý příběh? Ztrozkotaný režisér je v kuse v lihu, jde si převzít nějakou bezvýznamnou cenu a oči mu otevře jamik. Třetí? Borka udělá velkou chybu, protože zahodí jedinečnou příležitost kvůli nefungujícímu vztahu, jen aby neměla černé svědomí. Čtvrtý? Nemám ani páru, co tenhle měl znamenat. Nějaký starý zmatený chlápek chodí po Havaně a čučí, spíš hypnotizuje, co se děje kolem. Pátý příběh snad taky vysvětlení nemá. Prostě rodiče se rozhodnou, že dcera musí podstoupit jakýsi rituál, kde ji vysleče a omyje vodou nějaký šaman bo co kvůli tomu, že něco měla s holkou. Šestý je o ženské, co se snaží zajistit rodinu a tak dře jak mezek ve dvou pracích a mezitím její chlap chlastá a dcera zdrhne na voru do Ameriky (a jestli na sebe měly příběhy navazovat aspoň trochu, tak to byla ta blbka, co odmítla jet do Madridu a mít kariéru, jen aby zůstala se svým borcem, a tady s ním uteče na voru do Ameriky.. fakt výhra děvče). No a sedmý příběh? Ten byl o babě, co jí úplně jeblo v hlavě, svolala celý barák, aby zbourali zeď, postavili uprostřed pokoje fontánu, ušili ji k tomu žluté šaty, vymalovali pokoj a přitom nehne ani prstem a jen buzeruje ostatní. Takže docela jsem se na to těšila, vypadalo to dost zajímavě, ale byla to s prominutím sračka o ničem /nebo o hovně?/.(5.8.2013)

Jednotlivé povídky: PO (Del Toro) ****, ÚT (Trapero) ****, ST (Medem) ***, ČT (Suleiman) **, PÁ (Noé) *, SO (Tabío) ****, NE (Cantet) *****. _______ Povídky, co jsou provázané postavami (st+so+ne), tím získaly "něco" navíc, takže těžko říct, jestli by si jednotlivě zasloužily takové hodnocení, jaké jsem jim nakonec dal. Od toho je to ale povídkový film, abych jeho části vnímal pohromadě i zvlášť, ne?(26.1.2017)

• - Film sponzorovala společnost Havana club international, která od roku 1878 vyrábí v Santa Cruz del Norte havanský rum. (M.B)