Sacred, The

Heather Roop

Kayla Emter

Scénografie:

Tyler B. Robinson

Mladá spisovateľka sa vyberie na chatu napísať svoj román. Toto miesto je však späté s jej rodinou, pretože pred rokmi tam za záhadných okolností zomrela jej teta. Spriatelí sa s malým dievčaťom zo susedstva, a odvtedy sa jej život zmení na peklo. Posadnutý dom, posadnuté dieťa, posadnutá bábika, prízraky, lesbický sexíček s démonkami (ktorý bol na celom horore asi najlepší) a akonáhle do domu vstúpia ďalšie postavy, konečne sa objaví aj nejaká tá mŕtvola. Kto je tomu celému asi na vine, bolo od polovice jasné, takže nejaké siahodlhé pátranie po minulosti našťastie nebolo nutné. Kto sa teší na Sida Haiga, ostane sklamaný, objavil sa totiž až v záverečných sekundách. Snaživý záver to zaokrúhľuje na celkom schopnú trojku, no netreba čakať veľa. Jedná sa o také typické démonické béčko, ktoré síce nenaštve, ale viac ako raz by som do toho nešiel. Mimochodom, obsah uvedený vyššie je úplne mimo, popisuje totiž horor The Sacred z roku 2009. Ten sa mi aj napriek biednym hodnoteniam dokonca páčil o niečo viac.(23.1.2014)

Koľko už tých spisovateľov išlo písať na odľahlé miesto, aby malo pokoj a nevyplatilo sa im to? Určite dosť a neinak je na tom tunajšia hlavná postava; spisovateľka, ktorá sa uchýli do starého rodinného domu. A (ne)čuduj sa svete koľko podivností, usilujúcich o jej zdravý rozum sa tu začne diať. Zatiaľ najvydarenejší z hororov od Bretta Donowho, ktorý drží nad vodou najmä sympatická hlavná hrdinka. Ináč je to x-krát videné, nenáročné béčko, ktoré miestami aj trochu nudí, ale našťastie nie pridlho. Natočené je to pekne, atmosféra fajn, nechýbalo napätie a celkovo to proste ušlo.(23.1.2014)

„The Sacred“ je prozatím nejlepší film, který jsem od Bretta Donowhoa viděl. Není to velké umění, ale stejně jsem měl místy pocit, že se alespoň trochu snaží o to, aby celý film ozvláštnil, aby to nebylo až tak schematické. Neříkám, že se mu to daří dokonale, ale rozhodně je to film, který je snesitelný a který si buduje celkem ucházející atmosféru, při které vás může příjemně mrazit. Závěr je ale přesto hodně ukecaný.(8.7.2014)