Zásah

(festivalový název)

Ishmael (Iko Uwais) jakožto mladík trpící úplnou amnésií s masivním poraněním na hlavě. Nepamatuje si absolutně nic, natož svojí identitu. Po ošetření od dokorky Ailin (Chelsea Islan)  vypukne spád událostí a Ish bude muset čelit minulosti, resp. lidem, kteří s ním zřejmě mají nevyřízené účty. A následuje násilí... (Ouwen)

Wysch

Iko Uwais má v prvý řadě na to, aby se stal mezinárodní hvězdou. (Moc času na to ale už nemá, pokud to nezvládne do pěti let, má útrum a může doufat jen v to, že z něj bude druhej Donnie Yen.) Protože herecky je překvapivě silnej, rozhodně silnější než třeba TonyJaaaaaaaaa. Choreograficky je to ale v porovnání s Raidem samozřejmě horší, i z toho důvodu, že scénář asi zakázal, aby byla hlavní postava skutečnej martial art(s) frajer, kterej by to pořádně rozjel. Bitek je míň, než jsem čekal, a jsou všechny v zásadě na jedno brdo - Iko do toho bezhlavě vlítne, dostane na zádel, pak se vzchopí a nějakým náhodným zásahem (zásah... get it?) svého soupeře porazí. Nepomáhá ani stopáž, která je neúměrně dlouhá, a nepomáhá ani gradace, kdy finále vlastně přijde na pláži, a nikoliv v bunkru. V bunkru už je divák vyčerpanej i příliš okatým gore a stejně ví, že Iko nejdřív dostane na pr.el, aby nakonec přeci jen vyhrál. Příběh je v podstatě klišé - nájemnej vrah bez paměti, okořeněnej ale hezky tématem dětských vojáků, za což dávám malý plus; a druhý malý plus, který vytahuje Headshot nad úroveň průměru je pro mě hereckej výkon Ika. Objektivně asi 60%. ()

Wacoslav1

Mno tak poté co jsem byl napodruhé velmi spokojen s prvním Zátahem a zároveň jsem se ujistil, že Berandal je přeceňovaná sračka jsem byl celkem zvědavý co nám ta ťamanská věc co se maže na chleba a jmenuje se Rama a je to herecká láma, předvede tentokrát. A on se kupodivu ten Iko (neviděl jsem charizma a herecký talent ani z expresu, ale všem vám rozkopu držku) Jauwajs docela pochlapil. Teda ne, že by si šel pro Oscara, ale toho bezradnýho týpka v první půlce filmu co má stejný vokno jako já po deseti panácích Morgana z Colou jsem mu i docela uvěřil. Samozřejmě, že co se příběhu týče, tak to co na začátku působí docela složitě se brzy vyjasní a jak už bylo ohledně identity hlavního hrdiny něco málo naznačeno, tak mi ta finální pointa byla jasná a kupodivu jsem se nespletl. Takže je to stupidní a dějově průhledné? ano je a já za sebe říkám, že je to tak asi dobře. Ono to totiž možná podle mých některých posledních komentářů tak nevypadá, ale já měl vždycky po stránce akčních filmů ty kluky šikmooký moc rád, ale jenom tehdy když točili brutální bezohledné a nekompromisní akční řežby bez nějaký omáčky v tom byli vždycky dobří. Ostatně vzpomeňme na časy Johna Killera Woo nebo jiných starých dobrých akčních nářezů kdy jste si mohli být jistí tím, že uvidíte to co vám Americká produkce prostě nemá koule naservírovat, ale zároveň se nesnažili předstírat, že točí něco co má brilantní děj a k akci přidá neúnosnou výplň rádoby genitálního příběhu a tím vznikne nejlepší akční film všech dob... Ano narážím opět na Berandal který zabil Asia Action, ale tady jsou zase vidět náznaky týhle starý dobrý poctivý školy, kdy stačí pár týpků co se nekompromisně zmasakrují mezi sebou neberou si skrupule a jenom tak mimochodem sebou vezmou na onen svět aspoň stovku nevinných civilistů co měli tu smůlu, že se do toho zrovna připletli. Tohle mám kurwa rád! Může někdo řvát, že je to primitivní a plné samoúčelné brutality, ale já měl vždycky pro tyhle fatální masakry slabost a tak odpustím i několik do očí bijících hovadin na které tu upozorňují někteří v komentářích. Ono taky hromada z toho patří už mezi taková klasická klišé akčních filmů a byli i v padesáti jiných filmech, tak když mě to nesralo předtím, pokud mě film bavil jako celek, tak proč bych se v tom měl pitvat teď? Co se týče té zde hodně zmiňované choreografie soubojů, tak se opět potvrzuje, že méně je někdy více a já už fakt nepotřebuju sledovat nějaký super překombinovaný techniky a baleťáctví mě stačí ke štěstí tyhle nekompromisní přímočarý a jednoduchý chlapský rubačky kdy se s tím oba protivníci nemažou a mlátí se navzájem vším co je zrovna po ruce. Záporák tu ví jak si zjednat respekt a scéna vystřílení autobusu nemá chybu (neboj se o maminku už je v nebi!!!) Takže za mě ok režisér Tjahjanto možná nemá talent na oscarový eposy, ale zato nekompromisní masakry a kreativní brutalitky mu jdou více než dobře to se musí nechat. Takže zvažoval jsem mezi 3* a 4* nakonec je to slabší čtyřka. Pochopitelně jak už jsem napsal je to šílená blbost, ale plusem je pár nadsazených a nahláškovaných scén ve kterých je jasný, že to tvůrci rozhodně nemysleli smrtelně vážně a chtějí především, aby cílová skupina tohohle filmu dostala co chtěla a to oceňuji.70% () (méně) (více)

Lacike

Netradicny mix MA filmu s mnozstvom brutalnych gore scen, ktore tromfnu kdejaky horor. Stylom mi to pripomenulo film Punisher: War Zone, kde boli tiez vsetky akcne sceny prehnane brutálne. Tam ale mieru prekrocili natolko, ze sa na to uz nedalo pozerat. Headshot rozhodne aspon za jedno pozretie stoji. Nad pribehom nie je mudre prilis rozmyslat. Jeho imbecilita dosahuje rozmerov FF7. Hlavny zaporak ide cely cas po Auvajsovi a Auvajs sa snazi vystopovat zaporaka. Ked uz im dôjde trpezlivost, tak zaporak posle svoje suradnice Auvajsovi na mobil. Len tak pre istotu, ak by nahodou zabudol, kde ma sidlo v ktorom obidvaja stravili mnozstvo casu. Dejova omacka proste nefunguje po ziadnej stranke. Emocionalnej ani logickej. Dej mi skôr pripominal arenovku. Hlavny hrdina musi zabit jedneho silnejsieho supera za druhym az sa dostane do finale, ktore je rozhodne bez pravidiel. Skoda, ze dejova vypln zabera tolko casu. Skratit o polhodinu by filmu prospelo a jeho nelogickosť by to nezhorsilo. Bol by aspon sviznejsi. Podme konecne k tomu najhlavnejsiemu a to akcii. Medzi objektivne zapory by som zaradil umelost choreografie, ktora postrada tvrdost ran. Je to len take jemne otukavanie, ktore neraz postrada dynamiku. V kontraste k tomu su zasahy rôznymi predmetmi, ktore su extremne brutalne. Na môj vkus neraz az prilis. Jak keby v sucasnosti producenti nevedeli najst idealny kompromis v brutalite. Na jednej strane mame komixovy mainstream v kojeneckom pussy ratingu a na druhej strane su lacne filmy, ktore kvôli nizkemu rozpoctu vsetko vsadia na brutalitu podobne ako John "milion headshotov za minutu" Wick. Najviac ma iritovalo, ked niekoho roztrielali z blizkosti na sracky so samopalom. Jak keby boli vsetci uchylni sadisti. A to sa dialo nonstop. John Woo nieco podobne dokaze podat ovela elegantnejsie. Samoucelne brutalita prekrocila moju mieru v scene v autobuse. Ale uznavam, ze to je vec vkusu, takze milovnici gore a kung-fu budu asi krochkat blahom nad novym bojovym stylom, ktory som nazval gore-fu. Najviac sa mi pacila bitka s tymi dvoma magormi na policajnej stanici. Tam mi zakomponovanie zlomenin a rôznych nechutnosti do choreografie pripadalo vynaliezave. Vzhladom na nezmyselny dej mi pripada samozrejmé, ze aj akcne sceny postradaju logiku a tak neraz protivnici nezmyselne strielaju do blba, aby vystrielali naboje a mohlo sa prejst na bitky. Alebo ze pekne poslusne cakaju a pozeraju, kym ich jedneho za druhym protivnik nezmlati. To mi po vsetkych tych nezmysloch uz bolo ukradnute a tak som upaol behom sledovania do miernej letargie z ktorej ma prebudili niektore fragmenty bitiek alebo nejaky pekny zaber kamery. Bitky su nastastie natocene prehladne, ale neraz som mal pocit, ze Gareth Evans by ich dokazal natocit lepsie a dodat bitkam potrebnu tvrdost a drajv. Takze ako celok ma to prilis nenadchlo, ale vzhladom na moje nizke ocakavania vdaka trailerom, ktore ma nebavili, ani nie som prilis sklamany. Moje vysledne hodnotenie je priemerne, ale rozhodne sa nejedna o priemerny film. Moje dojmy behom sledovania neustale oscilovali od maxima k minimu. Film odporucam vyskusat. Mozno budete uchylny stastlivec, ktoremu to dokonale sadne. 5/10. () (méně) (více)

TheDarKnig

Julie Estelle je super roztomilá. Ale není to Hammer Girl. Stejně jako Headshot není Raid a ani Berandal v absolutně žádném ohledu. Chudý příbuzný bez vlastní tváře, příběhově labilní a nefunkční ani ve svých béčkových parametrech (navíc se to zpočátku hrozně táhne). Akční scény sem tam pobaví (popravdě těch pár "vtípků" jsem si užil víc než samotnou akci), ale chybí jim dravost, syrovost a pocit reálnosti, kamera a užívání slow-motionu umělou choreografii jen zvýrazňují. Iko se nicméně snaží a navíc mu tahle role sedla víc než ta v Berandalu. Slabší 3 hvězdy. ()

Dexter1

Tjahjantovi veľmi pomohla spolupráca s Garethom Evansom na Safe Heaven. Tima veľmi uznávam ako hororového tvorcu a veru ho uznávam aj ako akčného tvorcu. Od Evansa si požičal Ika, pridal tam trošku seagolovskej poetiky a primišiel tam samozrejme veľ krvi. Zážitok pri tejto stopáži nie je stopercentní a občas sa to pláca v romantickej linke bez nejakého väčšieho zmyslu, ale nabitá akcia a celková krutosť to plne vynahrádzajú. Timo sa bude ešte venovať akčným filmom, ale dúfam, že sa vráti aj k hororom. Každopádne ak máte radi spoluprácu Evans+Uwais smelo do tohto, aj keď Raid, či Berandal je o niekoľko stupienkov vyššie. ()

• Hlavním akčním choreografem byl Iko Uwais. Kredit koordinátor kaskadérů a akční choreograf sdílí Very Tri Yulisman, Yandi Sutisna, Rama Ramadhan Ruswadi, Irvan Elvano a Erik Rukmana. (Rominator)
  • Těsně předtím, než nabodne Abdi (Iko Uwais) Leeho na větev, jde vidět, že není tak velká, jak jde vidět v dalším záběru. (Duoscop)
  • Písnička, která hraje na konci filmu, je „Impostor Heart“ od Andre Harihandoyo & Sonic People. (Duoscop)