Zásah (festivalový název)

Indonésie, 2016, 117 min

Timo Tjahjanto

Yunus Pasolang

Mike Wiluan

Rok 2017 se doslova zapíše do Historie v Akčním žánru, protože,na to, že je začátek roku a máme zde Nejlepší akční film z USA za posledních 10 Let ( John Wick 2) Nejlepší Komiks ( Logan) a nyní nejbrutálnější film né jen z Asie za posledních snad 10 let( Headshot). Co na to Boyka?? Každopádně, co tahle dvojice Tjahjanto a Stamboel předvádí je doslova a do písmene zázrak. Za vyloženě málo peněz sakra hodně muziky. Od začátku film nabere neskutečné akční inferno, které nepoleví až do konce, žádné zbytečné kecy, zde se řeže nonstop! Jedná se opravdu o jeden z nejbrutálnějších filmů poslední doby, tohle je hodně sick-sleazy-dirty flick, na který se místy nekouká příjemně, párkrát mi ukáply slzy, zapotil jsem se jak po 10 hodinovém sexu a řval přes celéj barák div se, že nepraskly stěny. Iko Uwais snad poprvé dostává pořádně zabrat a to tak, že si místy musí pomoct brokovnicí, nožem i mačetou, aby protívníky odrovnal, protože každý jeden jeho soupeř ovládá minimálně 3 světová bojová umění a ještě nehrají fér. Zde není snad ani jeden souboj 1vs 10, vše je 1V1, což je rozhodně pozitivní, každopádně čistý souboj bez zbraní se objeví až ve finále, které opět bere dech v 5 minutovém souboji s hlavním mafiánem, které si definitivně zaslouží pozici v TOP5 soubojích of All time( Ale berandal finále zřejmě nepřekonáno). Jeden z těch akčních filmů, který akčního fanouška né jen chytne za koule, ale rovnou je utrhne a sežere!! Intoušové, Seagal fans, non Asia fans a 90tkoví nadšenci brakových béček prosím zpátečku.Tohle si vidět ani nezasloužíte.Všichni ostatní jsou vítáni. Jo a Julie Estelle je zřejmě nejvíc sexy ženská, která se umí ohánět s nožem.100%(4.3.2017)

Jednou jsem viděl komentář k Tonymu Jaa, kdy nezáleží na tom, jestli v dobrém porno filmu šuká instalatér nebo čistič bazénu, ale jak šuká a Tony Jaa šuká nejlíp ze všech. V tomhle je to stejné Iko Uwais umí kurva dobře šukat, ale tvůrcům a i Ikovi uškodily nepromyšlené záběry. Jako fakt když někoho nakopneš neodletí 3 metry daleko a když někomu dáš hlavičkou o zeď rozhodně se nestačí oklepat a největší překvapení dne, když někoho propíchneš kůlem tak na 99% umře a nebojuje dál s abnormální silou. Ale i tak musím alespoň z nostalgie k minulým filmům dát 4 hvězdy. Iko je prostě jako Ikea. Nikdy na něj nezapomenete i když prodává sračky(22.11.2017)

SPOILERY: Trailery na tenhle film jsem viděl opravdu mnohokrát a říkal jsem si, že tohle bude jeden z nejlepších akčních filmů z Asie. Mojí chybou bylo, že jsem zřejmě měl přehnaná očekávání. Ve výsledku totiž souboje působí značně uměle, nacvičeně a postrádaj dynamiku, či nějakou živelnost. Pár sekund trvá výměna chvatů, pak se postavy zhroutí k zemi a potřebujou nabrat dech, aby zase na pár sekund vypustily rage. I choreografie nenabízí nic zajímavého, krom pár zlomenin a brutálních fatalit. Jenže brutalita působí značně samoúčelně. Záporáci se navíc chovaj jako naprostý kreténi. V momentě, kdy bych se konečně mohl o Uwaise bát, stojej jak idioti a střílej dokud jim nedojdou náboje, aby došlo na samoúčelnej souboj. Chci aspoň trošku logiky po akčním filmu!!! Divák stejně ví, že i když Uwais toho schytá opravdu hodně, tak to všecko přežije, takže o jeho postavu jsem se nebál prakticky vůbec. Je divné, že si všichni všímaj zranitelnosti jeho postavy až nyní, ale i v Raidu si jeho postava procházní nesmírným vývojem. Ať už bojovými skills, anebo psychikou. Zde nemá Iko co hrát, i když se snaží a má charisma na to, aby akční film utáhl. Během dialogů je i znát křeč, kde scénárista neví, co má psát, aby mezi postavami byly nějaké zajímavé rozhovory. Jako já nebudu lhát, možná to ještě na ten průměr přehoupnu, protože několik scén mi v palici utkvělo. Předně vystřílení autobusu plného civilistů, nebo absolutně prvotřídní režie. Ty kamerové úhly, bestiální sekvence bez střihů dodaj divákovi potřebný adrenalin, ale postavy během fightů limitují energii a tak nadšení vyprchává. Choreografie spíš připomíná směšný balet. Žádné pořádné chvaty, nulová kadence. Jenom mačety, telefony, teleskopy a nože. Brutalita. Nulová inovace. Navíc jsou zde znát prvky Evanse, ale pořád to působí tak neúplně, je prostě jasné, že pod taktikou Evanse by to dopadlo mnohem lépe. Zde citelně chybí u Ruhian, kterej by dokázal choreografii nějak okořenit a nakopnout. Estelle je nádherná, samozřejmě i Chelsea Islan, záporák mě opravdu bavil, chválim pestrou paletu prostředí i výbornou muziku. A ze všeho nejvíc mě stejně bavil příběh, na kterej se však po hodině tvůrci vykašlou a nastoupí akční inferno, které však pokulhává. Last fight s hlavním bossem je dost nudnej, na Ceceka s Karambitama se to rozhodně nechytá. No, samozřejmě to jsou mé subjektivní pocity. Raději tenhle komentář přehlédněte a film si užijte, přeju vám to. Na mě ještě čeká Boyka a Re: Born, ale Headshot u mě nezabodoval.(6.3.2017)

Netradicny mix MA filmu s mnozstvom brutalnych gore scen, ktore tromfnu kdejaky horor. Stylom mi to pripomenulo film Punisher: War Zone, kde boli tiez vsetky akcne sceny prehnane brutálne. Tam ale mieru prekrocili natolko, ze sa na to uz nedalo pozerat. Headshot rozhodne aspon za jedno pozretie stoji. Nad pribehom nie je mudre prilis rozmyslat. Jeho imbecilita dosahuje rozmerov FF7. Hlavny zaporak ide cely cas po Auvajsovi a Auvajs sa snazi vystopovat zaporaka. Ked uz im dôjde trpezlivost, tak zaporak posle svoje suradnice Auvajsovi na mobil. Len tak pre istotu, ak by nahodou zabudol, kde ma sidlo v ktorom obidvaja stravili mnozstvo casu. Dejova omacka proste nefunguje po ziadnej stranke. Emocionalnej ani logickej. Dej mi skôr pripominal arenovku. Hlavny hrdina musi zabit jedneho silnejsieho supera za druhym az sa dostane do finale, ktore je rozhodne bez pravidiel. Skoda, ze dejova vypln zabera tolko casu. Skratit o polhodinu by filmu prospelo a jeho nelogickosť by to nezhorsilo. Bol by aspon sviznejsi. Podme konecne k tomu najhlavnejsiemu a to akcii. Medzi objektivne zapory by som zaradil umelost choreografie, ktora postrada tvrdost ran. Je to len take jemne otukavanie, ktore neraz postrada dynamiku. V kontraste k tomu su zasahy rôznymi predmetmi, ktore su extremne brutalne. Na môj vkus neraz az prilis. Jak keby v sucasnosti producenti nevedeli najst idealny kompromis v brutalite. Na jednej strane mame komixovy mainstream v kojeneckom pussy ratingu a na druhej strane su lacne filmy, ktore kvôli nizkemu rozpoctu vsetko vsadia na brutalitu podobne ako John "milion headshotov za minutu" Wick. Najviac ma iritovalo, ked niekoho roztrielali z blizkosti na sracky so samopalom. Jak keby boli vsetci uchylni sadisti. A to sa dialo nonstop. John Woo nieco podobne dokaze podat ovela elegantnejsie. Samoucelne brutalita prekrocila moju mieru v scene v autobuse. Ale uznavam, ze to je vec vkusu, takze milovnici gore a kung-fu budu asi krochkat blahom nad novym bojovym stylom, ktory som nazval gore-fu. Najviac sa mi pacila bitka s tymi dvoma magormi na policajnej stanici. Tam mi zakomponovanie zlomenin a rôznych nechutnosti do choreografie pripadalo vynaliezave. Vzhladom na nezmyselny dej mi pripada samozrejmé, ze aj akcne sceny postradaju logiku a tak neraz protivnici nezmyselne strielaju do blba, aby vystrielali naboje a mohlo sa prejst na bitky. Alebo ze pekne poslusne cakaju a pozeraju, kym ich jedneho za druhym protivnik nezmlati. To mi po vsetkych tych nezmysloch uz bolo ukradnute a tak som upaol behom sledovania do miernej letargie z ktorej ma prebudili niektore fragmenty bitiek alebo nejaky pekny zaber kamery. Bitky su nastastie natocene prehladne, ale neraz som mal pocit, ze Gareth Evans by ich dokazal natocit lepsie a dodat bitkam potrebnu tvrdost a drajv. Takze ako celok ma to prilis nenadchlo, ale vzhladom na moje nizke ocakavania vdaka trailerom, ktore ma nebavili, ani nie som prilis sklamany. Moje vysledne hodnotenie je priemerne, ale rozhodne sa nejedna o priemerny film. Moje dojmy behom sledovania neustale oscilovali od maxima k minimu. Film odporucam vyskusat. Mozno budete uchylny stastlivec, ktoremu to dokonale sadne. 5/10.(7.3.2017)

Iko Uwais má v prvý řadě na to, aby se stal mezinárodní hvězdou. (Moc času na to ale už nemá, pokud to nezvládne do pěti let, má útrum a může doufat jen v to, že z něj bude druhej Donnie Yen.) Protože herecky je překvapivě silnej, rozhodně silnější než třeba TonyJaaaaaaaaa. Choreograficky je to ale v porovnání s Raidem samozřejmě horší, i z toho důvodu, že scénář asi zakázal, aby byla hlavní postava skutečnej martial art(s) frajer, kterej by to pořádně rozjel. Bitek je míň, než jsem čekal, a jsou všechny v zásadě na jedno brdo - Iko do toho bezhlavě vlítne, dostane na zádel, pak se vzchopí a nějakým náhodným zásahem (zásah... get it?) svého soupeře porazí. Nepomáhá ani stopáž, která je neúměrně dlouhá, a nepomáhá ani gradace, kdy finále vlastně přijde na pláži, a nikoliv v bunkru. V bunkru už je divák vyčerpanej i příliš okatým gore a stejně ví, že Iko nejdřív dostane na pr.el, aby nakonec přeci jen vyhrál. Příběh je v podstatě klišé - nájemnej vrah bez paměti, okořeněnej ale hezky tématem dětských vojáků, za což dávám malý plus; a druhý malý plus, který vytahuje Headshot nad úroveň průměru je pro mě hereckej výkon Ika. Objektivně asi 60%.(19.4.2017)