Šimpanzi

Dokumentární

USA / Tanzanie, 2012, 75 min

Martyn Colbeck

Tim Allen

Pekný dokument o šimpanzej skupinke, ktorá žije niekde v srdci džungle v Afrike. Príbeh sa točí okolo malého Oskara a jeho každodenných radostiach a starostiach, ktoré prežíva so svojou šimpanzou rodinou. Zábery na šimpanzov často striedajú krásne zrýchlené zábery pomalého života v džungli, ktoré sú skutočne úžasné. Dokument je však iba "obyčajným" príbehom šimpanzej rodinky, bez akýchkoľvek faktov o šimpanzoch, čo mi trochu chýbalo. Keďže je to dokument, tak som čakal, že sa o nich niečo zaujímavé aj dozviem. Napríklad dokument The Meerkats, mi prišiel v tomto smere viac vyrovnanejší a pútavejší. Napriek tomu to bol zaujímavý pohľad do života šimpanzov.(6.10.2012)

• nascendi

Tak tento dokument ma príliš nenadchol. Nespochybniteľné na ňom sú technické schopnosti tvorcov, osobitne kameramanov zachytiť zblízka bežný život týchto zaujímavých zvierat.(8.1.2014)

Silno ma to vtiahlo do deja. Občas som myslel, že čumím na nejakých divných ľudí...(29.1.2014)

75% ... Bez toho otravného naratívu by to bolo lepšie. Ale zábery nádherné, príroda úchvatná. Pri pohľade na takýto dokument si nedokážem predstaviť ako možno veriť teórii, že nás ľudí stvoril nejaký pán boh. Sorry, ale nie!(23.1.2016)

Príbeh ako vystrihnutý z príručky ako robiť žižané ťuťuťu dojímavé príbehy o opičkách z pralesa zaujme zopár edukatívnymi momentami zo života milých šimpanzov. V skutočnosti ide o tvory dosť sebecké (neváhajú ignorovať opustené mláďa vlastnej grupy po smrti matky) a krvilačne medzi sebou bojujúce o teritóriá šťavnatých bobúľ a výživných orechov. Neraz pri týchto súbojoch dochádza k usmrteniu člena konkurenčnej skupiny. Vedeli ste tiež, že šimpanzy sú aj selektívni mäsožravci? Nejedia hocijaké zviera - krvavú pochúťku im dodáva mäsko ulovených dlhochvostých opíc iného druhu.(18.1.2014)

• - Tim Allen dal šimpanzovi jméno Oscar. (R´Hell)

• - Film byl uveden k výročí Dnu Země. (R´Hell)