Šimpanzi

Dokumentární

USA / Tanzanie, 2012, 75 min

Martyn Colbeck

Tim Allen

Pekný dokument o šimpanzej skupinke, ktorá žije niekde v srdci džungle v Afrike. Príbeh sa točí okolo malého Oskara a jeho každodenných radostiach a starostiach, ktoré prežíva so svojou šimpanzou rodinou. Zábery na šimpanzov často striedajú krásne zrýchlené zábery pomalého života v džungli, ktoré sú skutočne úžasné. Dokument je však iba "obyčajným" príbehom šimpanzej rodinky, bez akýchkoľvek faktov o šimpanzoch, čo mi trochu chýbalo. Keďže je to dokument, tak som čakal, že sa o nich niečo zaujímavé aj dozviem. Napríklad dokument The Meerkats, mi prišiel v tomto smere viac vyrovnanejší a pútavejší. Napriek tomu to bol zaujímavý pohľad do života šimpanzov.(6.10.2012)

• Sennhie

Šimpanzi prostě a jednoduše nejsou, alespoň v mých očích, tak zajímavý jako velké kočkovité šelmy. Celý příběh není ani dramatický, ani emočně vypjatý a ani oku lahodící, a tak si tvůrci vypomáhají pohledy na krajinu, které zaplňují snad jednu třetinu snímku, dále hudbou, která jen ruší a vůbec se nehodí. Tentokrát Disney Nature mě neoslnil a Šimpanzi zaostávají velkým krokem za Africkými kočkami. Tvůrci se snažili, ale bouchání klackem o zem se rovná velké nudě.(19.8.2012)

Tento dokument byl zajímavý tím, že se dvě tlupy šimpanzů, dělí o území, na kterém mají potravu.Mezi nimi vznikají rvačky o jídlo na cizím území, při jedné z nich zemře jedna samice, která má mládě.Mládě se snaží vetřít k jiným samicím, ale žádná ho nechce, nakonec se ho ujme samec, který mu předává svoje zkušenosti.(8.11.2013)

Viac ako dokumentárny film je to skôr príbeh, kde šimpanzi nie sú kreslení, ale skutoční herci. Kritériá akčnej drámy s komediálnymi prvkami to možno dokonale nesplní, ale približuje sa. Je to kríženec žánrov a tak nie je nabitý faktami, kto sleduje klasické dokumenty o prírode, tak sa možno nič nové nedozvie. O to viac je to určené deťom, ktoré by si to dokázali vychutnať s plnohodnotným slovenským alebo českým dabingom, titulky pre ne nebudú to pravé. Aj podľa záverečných záberov klobúk dole pred filmovým štábom a ich nasadením.(29.5.2013)

Príbeh ako vystrihnutý z príručky ako robiť žižané ťuťuťu dojímavé príbehy o opičkách z pralesa zaujme zopár edukatívnymi momentami zo života milých šimpanzov. V skutočnosti ide o tvory dosť sebecké (neváhajú ignorovať opustené mláďa vlastnej grupy po smrti matky) a krvilačne medzi sebou bojujúce o teritóriá šťavnatých bobúľ a výživných orechov. Neraz pri týchto súbojoch dochádza k usmrteniu člena konkurenčnej skupiny. Vedeli ste tiež, že šimpanzy sú aj selektívni mäsožravci? Nejedia hocijaké zviera - krvavú pochúťku im dodáva mäsko ulovených dlhochvostých opíc iného druhu.(18.1.2014)

• - Tim Allen dal šimpanzovi jméno Oscar. (R´Hell)

• - Film byl uveden k výročí Dnu Země. (R´Hell)