Nesnesitelně lehký život

Eva Mulvad

Sigrid Dyekjaer

Adam Nielsen
  • bassator

46th KVIFF 2011 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů (Det gode liv / THE GOOD LIFE / Dobrý život )(13.7.2011)

"Radšej zomrieť ako pracovať..." Výborná téma na dokument. Príbeh boháčov, ktorí si mysleli, že majú našetrených dosť peňazí na každodenné rozhadzovanie bez toho aby naďalej zarábali. Žiť iba z našetreného a úrokov sa nedá večne...Najviac mi bolo ľúto starej mamy. Ok, ako rodičia spravili chybu, ale tie nekonečné výčitky a reči od jej podarej a lenivej dcéry... Jej kto bráni nájsť si nejakú prácu a zarobiť si aspoň na priemerný život? Celú poslednú tretinu svojho života presedí v jednej izbe a bude sa utešovať spomienkami na minulosť. Nemá čo do úst, ale fľašu vína si neodpustí...Z toho, čo divák vidí je jasné, že nič na svojom spôsobe života meniť nebude aspoň do chvíle, kým jej milovaná i nenávidená mama neumrie.Potom by som rád videl 2. diel tohto dokumentu...80%.(1.1.2015)

Ta pětapadesátiletá nádhera je fakt na zabití. Jistě, vychovávali ji jako princeznu, jenže prestižní soukromou školu nedostudovala, protože rodiče zjistili, že na ni nemají peníze. Takže je nejspíš na svoji matku takhle hnusná většinu svého života. A s heslem radši umřít než pracovat se z toho nevyhrabe. Její řeči o skoku ze skály jsou evidentně jen póza. Výchova je určitě důležitá, ale lze ji vinit ze všeho? Její matky mi bylo líto a jí jsem měl děsnou chuť pořádně fláknout. I to je síla dokumentu.(4.2.2014)

Veľmi silný dokument o živote matky a dcéry, ktoré boli kedysi obklopené bohatstvom,no kvôli bankrotu sa ocitli na mizine a žijú len z dôchodku starej a chorej matky. Musím povedať, že dcéra Annemette mi bola sympatická, aj napriek tomu že bola rozmaznaná, neschopná nájsť si prácu a miestami sa správala vrcholne odporne ku svojej mame. Svojský humor oboch žien, život v spomienkach na staré časy , nostalgické scény striedané s fotkami a videami z minulosti,krásne scény pri mori...Bavil ma aj pozitívny a tak trochu čudácky prístup dcéry k ich zúfalej situácii a užívania si jednoduchých vecí v živote, takže celý dokument sa neniesol len v depresívnom duchu.(22.1.2014)

46. KVIFF(12.7.2011)