poster

Pod sluncem tma

 • slovenský

  Pod slnkom tma

  (festivalový název)
 • anglický

  Solar Eclipse

Dokumentární

Česko, 2011, 81 min

Režie:

Martin Mareček

Scénář:

Martin Mareček

Kamera:

Jiří Málek

Producenti:

Tereza Horská

Střih:

Martin Mareček
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • lordfrikk
  ****

  Na jednu stranu bych chtěl mít tolik trpělivosti jako tito pánové, ale na druhou je vidět, že lidé stojící za projektem to moc nedomysleli - nač jim bude elektřina když chybí základní vymoženosti? Západní kultura také dospěla k elektřině přirozenou cestou a nebyl to skok od žití v lese po betonový byt se splachovacím záchodem a elektřinou. Dalším důležitým bodem je, že dávat jim něco aniž bychom je předtím naučili jak plánovat a nežít jen v přítomnosti a že je lepší peníze reinvestovat do rozvoje vesnice než je ledabyle utratit, se rovná bez nadsázky vyhazování peněz. To ale není kritika filmu, pouze onoho projektu.(8.1.2013)

 • CheGuevara
  *****

  Martin Mareček upustil "ich formu" a nenápadně se přesunul za kameru. Zatímco v Auto*matu byl hlavní postavou, aniž by však svým egem převálcoval film samotný, tak tentokrát se v záběru mihne jen jedinkrát, a to očividně omylem. To na samotném sdělení neubírá, ale naopak Mareček nechává volné pole pro dvojici českých elektroinstalatérů. Pod sluncem tma tak není dokumentem o Africe, ale o Evropanech v ní. Konfrontuje myšlení diváků s africkými reáliemi přičemž potutelně ukazuje nepopulární přístupy k rozvojovému aktivismu. To, co na Marečkovi obdivuju, je naprosto pokora ke svému tématu, kterému pokaždé přizpůsobí i svůj dokumentární styl.(31.10.2011)

 • Autogram
  ****

  Trampoty dvoch českých elektrikárov, ktorí prinášajú svetlo do africkej noci. Solárny systém, ktorý nainštalovali pred rokmi bol dômyselný, ale ešte "dômyselnejšie" boli úpravy miestnych, ktoré ho doviedli do žalostého stavu. A tak bojujú s technickymi problémami a ešte viac s ľudským faktorom, ktorý to všetko dopustil. Africká mentalita je aj u vedenia obce taká, že ochotne nastavia ruku, ale postarať sa o veci hoci len organizačne je takmer nemožné. U dvoch chlapíkov obdivujem aj napriek nadávaniu ich božský kľud, s akým všetko prijímajú, asi po rokoch vedia, čo znamená This is Africa. Dokument mi dal všetko vo forme, ako som očakával, žiadne hovoriace hlavy a celkovo žiadne komentáre mimo tých autentických.(24.11.2015)

 • CiTrus007
  *****

  Dávám 5 hvězdiček hlavně za nápad, za kameru a za poselství celého filmu. Ten opravdu přibližuje aktuální problematiku evropského a afrického přístupu k řešení různých provozních problémů. Do toho se ještě mixují typicky české prvky humoru zodpovědných expertů, kteří jsou konfrontováni především s africkým ledabylým naturelem, závislostí na zahraniční pomoci a stagnací ve vývoji. Řekl bych, že film rozhodně stojí za to zhlédnout už jenom kvůli pochopení situace a postavení lidí v Africe. [MFFKV 11](6.7.2011)

 • P. J. D.
  ***

  Dokument má bezpochyby jakési sdělení a myšlenku. Ta je však z pouhého sledování poněkud obtížnější na pochopení. Pakliže by si člověk nepřečetl popis přímo k tomuto dokumentu, byl by hozen jako neplavec do širého oceánu. Dokumentu chybí určitá narace. Vypravěč by tu bodl jako sůl. Alespoň jakési krátké textové informace, či úvody, které by mnohé předem objasnili. Avšak nic. Problém jsem měl i u ozvučení. Jak v televizi, tak i při pokusu sledovat na internetu. Hudební podkres by tu bodl téže, avšak nemyslím si, že by byl čímsi naprosto nezbytným. Také mi tu chybělo jakési srovnání, či snímky toho, jak to v dané škole vypadalo předtím – alespoň z fotek. Cílená a finální podoba po rekonstrukci však na tom téže nebyla o moc lépe, neboť se zachytilo jen pramálo. Tyto informace jsou přitom pro onen dokument klíčové, neboť o to v něm přeci šlo. Ač byly zachyceny podmínky, ale i určité pasáže oprav, pro výsledný dojem to bylo poněkud málo. Divák si sice obrázek o daném prostředí udělá, avšak tím to končí. Hádám, že dokument samotný asi vznikal jako vedlejší produkt a jako cosi nízkonákladového. Nicméně i za málo peněz se dá natočit mnohem a mnohem více (a především i daleko lépe). Takhle za 3 hvězdičky.(8.10.2016)

 • - V roce 2011 zvítězil film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v kategoriích nejlepší český dokumentární film a nejlepší celovečerní dokument. Na festivalu získal také Cenu díváků. (Tom_Lachtan)

 • - Film získal roku 2012 cenu Asociace českých filmových klubů na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší dokumentární film. (JoranProvenzano)

 • - Film získal cenu České filmové kritiky pro nejlepší dokumentární film roku 2011 (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace