Pod sluncem tma

Česko, 2011, 81 min

Jiří Málek

Tereza Horská

Martin Mareček

Špička mezi českými dokumenty - minimálními prostředky za co nejvyšší výpovědní hodnotu. Pozadí rozvojové pomoci vlídně ale bez příkras v case-study obrázcích. Silný základ pro výuku na školách i pro zpětnou vazbu státních i nestátních aktérů, která ve světě ritualizovaných projektů chybí a chybět ještě dlouho bude. Slunce-voda-škola...tma. 4-5*(7.4.2014)

Africké vnímání světa se potkává s českým a je to setkání relativně bouřlivé, především na straně české. Bezvadně zachycené. Tohle by měli vidět všichni idealisté, aby si uvědomili, že je sice hezké, když se snažíme rozvojovému světu pomoci, ale pokud se oni nebudou sami snažit a pokračovat ve věcech, které byly nastartovány, přijde veškerá pomoc vniveč - přesně jak to říká jeden z hlavních protagonistů.(6.7.2011)

Dávám 5 hvězdiček hlavně za nápad, za kameru a za poselství celého filmu. Ten opravdu přibližuje aktuální problematiku evropského a afrického přístupu k řešení různých provozních problémů. Do toho se ještě mixují typicky české prvky humoru zodpovědných expertů, kteří jsou konfrontováni především s africkým ledabylým naturelem, závislostí na zahraniční pomoci a stagnací ve vývoji. Řekl bych, že film rozhodně stojí za to zhlédnout už jenom kvůli pochopení situace a postavení lidí v Africe. [MFFKV 11](6.7.2011)

Nadprůměrný dokument poukazující na to, jak funguje taková pomoc rozvojové zemi a také jak vypadá takový střet 2 odlišných kultur. Škoda, že těch problémů nebylo ukázáno ještě více, na druhé straně mi přišlo přehnané Tomášovo nadávání (i když obě okolnosti mi byly samotným režisérem po projekci v následné diskuzi částečně osvětleny). A rozhodně nesouhlasím s tím, že je dokument o ničem (kolik lidí toho skutečně ví o tom, jak je to s elektřinou v některých částech Afriky? A to opakování stejných činností či vět mělo svůj účel). Slušné 4*, spokojenost.(14.3.2014)

Nádherný příklad toho, že lidé by se měli pořádně zamyslet nad tím co dělají, ikdyž (a hlavně) se jedná o pomoc druhým. Jednoduše Český tým vyjíždí do Afriky, aby tamním lidem "přinesl světlo". Bezpochyby krásný čin (ikdyž ne tak prioritní, jako lékařská pomoc atd.). Jenže plán je poslat dva elektrotechniky a nainstalovat do africké školy solární panely a rozvést elektřinu, bez uvážení další údržby. No nakonec se po 4 letech tým vrací a zjišťuje, že je vše nefunkční, protože nevzdělaní Afričani se o taková zařízení zkrátka postarat neumí. Celý film poukazuje právě na problém pomoci, kdy není cílem nasypat dobročinné peníze tam, kde je to potřeba, ale hlavně naučit samostatnosti v rámci vyditelného zlepšení i do budoucna.(13.11.2012)

• - Film získal cenu České filmové kritiky pro nejlepší dokumentární film roku 2011 (Terva)

• - V roce 2011 zvítězil film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v kategoriích nejlepší český dokumentární film a nejlepší celovečerní dokument. Na festivalu získal také Cenu díváků. (Tom_Lachtan)

• - Film získal roku 2012 cenu Asociace českých filmových klubů na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší dokumentární film. (JoranProvenzano)