Tibet: Vražda ve sněhu

(TV film)
  • Velká Británie Tibet: Murder In The Snow
Austrálie / Velká Británie / Švýcarsko / Finsko / Belgie / Dánsko, 2007, 60 min

Kamera:

Jeffrey Malouf

John Simm (vypravěč)

V septembri 2006 sa v zasnežených Himalájach stretli dve veľmi odlišné skupinky ľudí. Jedni utekali za slobodou z Tibetu do Nepálu, tí druhí hľadali iba dobrodružstvo vo veľhorách. Spojil ich prípad brutálnej vraždy, ktorý otriasol celým svetom a navždy zmenil ich životy. Mladá mníška Kalzang Namccho prišla o život, keď čínska pohraničná polícia začala strieľať do skupiny pútnikov, ktorí utekali za slobodou z Tibetu cez známy priesmyk Nangpa-la, vstupnú bránu do Nepálu a k slobode. Svedkom streľby sa stala skupina zahraničných horolezcov. Niektorí z nich udalosť vyfotografovali a celý škandalózny príbeh politickej vraždy zverejnili. (oficiální text distributora)

cheyene

Další zastávka na cestě lemované nespravedlností, křivdami, násilím a lidskou tyranií. I v 21. století se stále vraždíme a z historie si moc ponaučení nebereme. Tento dokument je o to mrazivější, že sledujeme autentické záběry vraždy pod majestátní horou Cho Oyu a slyšíme výpovědi svědků a přeživších aktérů. ()

Marek1991

Ďalšie významné svedectvo o tom, že aj v komunistickej Číne sa jedná s utečencami rovnako, ako sa robilo u nás a to, že ich strieľajú na hraniciach. Mrzí ma, že takmer všetky tieto dokumenty od BBC, či ČT sú v dĺžke od 50 do 60 minút, nech s tam deje čokoľvek, natiahnuť, či vtesnať, ale nech to tak je. Ozaj to však bolo smutné. ()

*CARNIFEX*

Cesta za lepšou budúcnosťou ich stála život. Krutý, priam bezcitný systém umožňuje čínskej pohraničnej polícii, ktorá nadobudne pocit ohrozenia vnútro štátnych hraníc, použiť zbrane. Skupinka horolezcov v Himalájach sa tak nečakane stala svedkom hrôzostrašnej streľby na skupinku Tibeťanov, pri ktorej prišla o život mladá dievčina. Dodnes najvyšší predstavitelia Čínskej vlády samotný akt považujú za korektný. No a čo na to svet? Máme nové organizácie, natočil sa "senzačný" dokument v ktorom divák vzhliadne autentický záber (takmer celý uvidí už v úvode?), následne bude počúvať výpovede všetkých možných svedkov, ktorí sú zo všetkého natoľko zhrození, že sa samotný príbeh rozhodnú šíriť po celom svete až kým .... kým sa to opäť nezopakuje lebo skrátka v týchto končinách sa nič tak ľahko nezmení. To je bohužiaľ holý fakt. Nemôžem si pomôcť, ale samotný počin ma akosi citovo minul. Hodnotu tak dosahuje akurát posolstvo v podobe autenticity, inak na mňa absolútne nezáživne spracovaného dokumentu. ()