poster

Cestující potraviny (TV film)

 • Velká Británie

  Food Super Highway

Dokumentární

Velká Británie, 2010, 49 min

 • Luk Skywalker
  ****

  Další kvalitní dokument z produkce BBC, kdy každému to základní o přepravě musí dojít, když má dobrý všeobecný přehled. Dále dokument podává mnoho podrobností. Téma je celkem obsáhlé, tak by to bylo i na více dílů. O negativním dopadu přepravy a produkce se dokument nezmiňuje, což podle mého nebyl cíl dokumentu.(19.8.2012)

 • sir-dave
  ***

  Je to takové Vaňkovo Jídlo s.r.o. ve větším. Rozbor několika potravin z různých krajů. A u všeho je něco pro a něco proti. Logicky pokud chceme mít jahody a banány na štědrý den, hold tím poškozujeme samotnou planetu. Ale pěkná ukázka kolik je úsilí za tím, než se něco vyprodukuje a než se to doveze k cílovému zákazníkovi.(4.9.2015)

 • Dragoni
  **

  Důkladně propracovaný systém vykořisťování přírodního bohatství, které je ždímáno na 120 % a u kterého se divák nestačí divit, kde že se ty brambory všude pěstují. Bohužel dokument už neukazuje, pouze upozorňuje na způsob, kterým jsou potraviny uloženy a divákovi se dostane jen krásný pohled na perfektně fungující systém při kterém jsou potraviny v obrovských halách naplněných oxidem uhličitým nebo dusíkem uskladněny a nikdo se už nepozastaví nad tím, jak je možné, že v dokumentech o Ekvádoru, domorodci konzumují banány velikosti tlusté žížaly, ale u nás mají mnohdy větší velikost než je klasický rohlík, přičemž další faktorem je celkový zisk pěstitelů, který jen zřídka kdy překročí 5% celkové nákupní ceny, ale to je už každému ukradený. Další faktorem je přeprava, při které se spotřebuje obrovské množství neobnovitelných zdrojů a jak již podotknul Yarwen, kvalita uměle pěstovaných a chemicky ošetřovaných i přiživovaných plodin je nevalné výživové kvality, ale hlavní je, že máme velké množství přerostlých, krásných a nedozrálých plodin nebo nadměrné množství Islandské tresky a jsou všichni spokojeni. 40 %(3.11.2011)

 • dwbmb
  ***

  Óda na současnou konzumní společnost, kdy je proces od sklizně až po supermarket pojat jako velkolepý, dokonalý mechanismus, jehož nepříznivé dopady jsou v závěru shrnuty v asi šesti vteřinách, jen tak, aby se neřeklo. Filmaři si dali při tvorbě hodně práce, navštívili hodně exotické lokace po celé planetě, zpracovatele i dodavatele, ale přestože je film zjevně zaměřený pouze na tento řetězec, tak mi bližší pohled na tu temnější stránku vyloženě chyběl.(28.3.2014)

 • kaposlav
  ***

  V dokumente sa len okrajovo zapodievaju negatívnimi prvkami viď komentár Dragoni. Dokument skoro ani neškrkol o nezrovnatelne horšiu chuť plodín pestovaných umelo bez prirodzeného prostredia, výživová hodnota je slabá, pomer cena v obchode a plat robotníkov na plantážach, životné prostredie, to všetko je druhoradé. Ide o prachi. Hlavne je, že sa Briti pochválili ako na ich prdele makajú ludia z východnej európy. Zrejme mysleli stredu európu a robotníkov z krajín ako Maďarsko, Slovensko, Polsko a podobne. Tento dokument sa prezentuje akože všetko je v poriadku ideme ďalej, potravín je dosť pre všetkých, lebo sme strašne vyspelí. Aj tak dám 3* za to, že mato bavilo.(8.3.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace