Cestující potraviny (TV film)

Food Super Highway

Dokumentární

Velká Británie, 2010, 49 min

Óda na současnou konzumní společnost, kdy je proces od sklizně až po supermarket pojat jako velkolepý, dokonalý mechanismus, jehož nepříznivé dopady jsou v závěru shrnuty v asi šesti vteřinách, jen tak, aby se neřeklo. Filmaři si dali při tvorbě hodně práce, navštívili hodně exotické lokace po celé planetě, zpracovatele i dodavatele, ale přestože je film zjevně zaměřený pouze na tento řetězec, tak mi bližší pohled na tu temnější stránku vyloženě chyběl.(28.3.2014)

Je to takové Vaňkovo Jídlo s.r.o. ve větším. Rozbor několika potravin z různých krajů. A u všeho je něco pro a něco proti. Logicky pokud chceme mít jahody a banány na štědrý den, hold tím poškozujeme samotnou planetu. Ale pěkná ukázka kolik je úsilí za tím, než se něco vyprodukuje a než se to doveze k cílovému zákazníkovi.(4.9.2015)

• Marek1991

Vykreslené putovanie potravín po svete, bez toho, aby sa uviedli mínusy tohto systému, ktorý vyznieva ako skvelá prepracovaná moderná záležitosť, no v skutočnosti je to opak. Tento globálny systém spôsobuje ničenie lokálnych systémov a neprospieva nášmu zdraviu, preto uprednostňujem skôr dokumenty, ktoré zasahujú aj túto oblasť a jasne ukážu, čo to spôsobuje, či ako sa to snažia vyriešiť, lebo aj to som už videl. Manipulácia s prírodou je chorá, no v dokumentoch BBC mám pocit, že sa hraje v poslednej dobe len na jednu stranu a ospevujú GMO potraviny, nezmyselnú prepravu potravín po celej planéte k úprave a k následnej konzumácii spôsobom, že sa pestuje tam, kde na to majú technológie a peniaze a nie tam, kde príroda preto vyrobila podmienky a tak sa svet stal umelým kvôli zisku. Slabý dokument, i keď miestami náučný.(22.8.2013)

• Dragoni

Důkladně propracovaný systém vykořisťování přírodního bohatství, které je ždímáno na 120 % a u kterého se divák nestačí divit, kde že se ty brambory všude pěstují. Bohužel dokument už neukazuje, pouze upozorňuje na způsob, kterým jsou potraviny uloženy a divákovi se dostane jen krásný pohled na perfektně fungující systém při kterém jsou potraviny v obrovských halách naplněných oxidem uhličitým nebo dusíkem uskladněny a nikdo se už nepozastaví nad tím, jak je možné, že v dokumentech o Ekvádoru, domorodci konzumují banány velikosti tlusté žížaly, ale u nás mají mnohdy větší velikost než je klasický rohlík, přičemž další faktorem je celkový zisk pěstitelů, který jen zřídka kdy překročí 5% celkové nákupní ceny, ale to je už každému ukradený. Další faktorem je přeprava, při které se spotřebuje obrovské množství neobnovitelných zdrojů a jak již podotknul Yarwen, kvalita uměle pěstovaných a chemicky ošetřovaných i přiživovaných plodin je nevalné výživové kvality, ale hlavní je, že máme velké množství přerostlých, krásných a nedozrálých plodin nebo nadměrné množství Islandské tresky a jsou všichni spokojeni. 40 %(3.11.2011)

V dokumente sa len okrajovo zapodievaju negatívnimi prvkami viď komentár Dragoni. Dokument skoro ani neškrkol o nezrovnatelne horšiu chuť plodín pestovaných umelo bez prirodzeného prostredia, výživová hodnota je slabá, pomer cena v obchode a plat robotníkov na plantážach, životné prostredie, to všetko je druhoradé. Ide o prachi. Hlavne je, že sa Briti pochválili ako na ich prdele makajú ludia z východnej európy. Zrejme mysleli stredu európu a robotníkov z krajín ako Maďarsko, Slovensko, Polsko a podobne. Tento dokument sa prezentuje akože všetko je v poriadku ideme ďalej, potravín je dosť pre všetkých, lebo sme strašne vyspelí. Aj tak dám 3* za to, že mato bavilo.(8.3.2013)