Cestující potraviny (TV film)

Food Super Highway

Dokumentární

Velká Británie, 2010, 49 min

• Marek1991

Vykreslené putovanie potravín po svete, bez toho, aby sa uviedli mínusy tohto systému, ktorý vyznieva ako skvelá prepracovaná moderná záležitosť, no v skutočnosti je to opak. Tento globálny systém spôsobuje ničenie lokálnych systémov a neprospieva nášmu zdraviu, preto uprednostňujem skôr dokumenty, ktoré zasahujú aj túto oblasť a jasne ukážu, čo to spôsobuje, či ako sa to snažia vyriešiť, lebo aj to som už videl. Manipulácia s prírodou je chorá, no v dokumentoch BBC mám pocit, že sa hraje v poslednej dobe len na jednu stranu a ospevujú GMO potraviny, nezmyselnú prepravu potravín po celej planéte k úprave a k následnej konzumácii spôsobom, že sa pestuje tam, kde na to majú technológie a peniaze a nie tam, kde príroda preto vyrobila podmienky a tak sa svet stal umelým kvôli zisku. Slabý dokument, i keď miestami náučný.(22.8.2013)

V dokumente sa len okrajovo zapodievaju negatívnimi prvkami viď komentár Dragoni. Dokument skoro ani neškrkol o nezrovnatelne horšiu chuť plodín pestovaných umelo bez prirodzeného prostredia, výživová hodnota je slabá, pomer cena v obchode a plat robotníkov na plantážach, životné prostredie, to všetko je druhoradé. Ide o prachi. Hlavne je, že sa Briti pochválili ako na ich prdele makajú ludia z východnej európy. Zrejme mysleli stredu európu a robotníkov z krajín ako Maďarsko, Slovensko, Polsko a podobne. Tento dokument sa prezentuje akože všetko je v poriadku ideme ďalej, potravín je dosť pre všetkých, lebo sme strašne vyspelí. Aj tak dám 3* za to, že mato bavilo.(8.3.2013)

Je to takové Vaňkovo Jídlo s.r.o. ve větším. Rozbor několika potravin z různých krajů. A u všeho je něco pro a něco proti. Logicky pokud chceme mít jahody a banány na štědrý den, hold tím poškozujeme samotnou planetu. Ale pěkná ukázka kolik je úsilí za tím, než se něco vyprodukuje a než se to doveze k cílovému zákazníkovi.(4.9.2015)

Óda na současnou konzumní společnost, kdy je proces od sklizně až po supermarket pojat jako velkolepý, dokonalý mechanismus, jehož nepříznivé dopady jsou v závěru shrnuty v asi šesti vteřinách, jen tak, aby se neřeklo. Filmaři si dali při tvorbě hodně práce, navštívili hodně exotické lokace po celé planetě, zpracovatele i dodavatele, ale přestože je film zjevně zaměřený pouze na tento řetězec, tak mi bližší pohled na tu temnější stránku vyloženě chyběl.(28.3.2014)

Další kvalitní dokument z produkce BBC, kdy každému to základní o přepravě musí dojít, když má dobrý všeobecný přehled. Dále dokument podává mnoho podrobností. Téma je celkem obsáhlé, tak by to bylo i na více dílů. O negativním dopadu přepravy a produkce se dokument nezmiňuje, což podle mého nebyl cíl dokumentu.(19.8.2012)