Z popelnice do lednice?

(festivalový název)
  • Česko Chuť odpadu (festivalový název) (více)
Německo, 2010, 88 min (Special Edition: 55 min)

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Více než polovina vyprodukovaného jídla se nikdy nedostane na talíře spotřebitelů. Místo toho skončí v kontejnerech nebo na skládkách. Řeč přitom není jen o zkažených potravinách, ale i o naprosto nezávadných produktech, kterým často ještě neprošla záruční lhůta. Jen v zemích Evropské unie potká tento osud 90 milionů tun jídla ročně, což je dvojnásobek objemu potravy, která by stačila k nasycení všech hladovějících na světě. Jak je možné, že dochází k ničení takového množství jídla? (oficiální text distributora)

jandula00

Tak tohle bylo celkem znechucující. Nechce se mi ani věřit, že se něco takového vůbec děje, zvlášť v situaci, kdy na celém světě (nejen v Africe) chcípají lidi hlady. O penězích vyhozených do haj.., ehm, do záchodu za dopravu, výrobu, pracovní sílu atd., nemluvě. Jediné, v co pevně věřím, je, že u nás se tohle neděje, protože tak blbí my Češi snad nejsme! ()

achaja

Kolik toho každý den vyhodíme? Řeknete si že to neni Vás případ, ale u nás to začíná a u obchodních řetězců, které vyhodí tunu pomerančů, protože se z chyby v logistice o něco opozdily, to končí. Jak se v dokumentu říká, opravdu jsme ztratili vztah k jídlu jako k něčemu co je životně důležité. Společnost zaměřená na spotřebu prvotřídního, nejlepšího a vždy čerstvého zboží vytváří celý tenhle problém. Film není jen o tom, jak se prolézají popelnice a hledají se "zbytky", ale o celém procesu zacházení s potravinami, neskutečných pravidel trhu a nesmyslných zákonech a regulacích. Určitě stojí za to se nad tímhle tématem zamyslet. ()

Quipido

Heslo moderního člověka je: "Kvantita přesahuje kvalitu". V tomhle dokumentu se rozebírá to, jak zacházíme se světem a to konkrétně s jídlem - výpovědní hodnota je však větší a přesahuje téma jídla jako takového - se vším totiž nakládáme jako by nebylo potřeba šetřit, jako bychom neměli potomky, jako bychom si neuvědomovali, že zabíjíme Zemi, která nás zrodila. A tenhle vlak jede už příliš rychle na to, aby se s tím dalo cokoliv udělat, jen snad každý sám za sebe přispět malou troškou a doufat, že ještě chvilku přežijeme. ()

Destinytte

Plýtvání jídlem. Achjo, to snad ani není možný. Ne, že bych byla překvapená, ale stejně mi to přijde neuvěřitelný. Lidstvo od hladu pláče a tady se vyhazují obrovský kupy JEDLÝHO a často i dost ČERSTVÝHO jídla do kontejnerů. V moři je pořád míň a míň ryb. Proč? Protože leží mrtvý v popelnici. Proč to jednoduše nerozdají? Tolik lidí by za to jídlo bylo rádo. To je lepší ho vyhodit? Hmm... Svět kurví sám sebe. Taste the Waste je určitě zajímavý dokument, který ukazuje věci tak, jak jsou. Dost jistě stojí za to ho vidět. ()

Fujara777

Smutné, fakt. Ale keď vidím, aká hrča dôchodcov a študentov sa vždy zhŕkne okolo zlacneného tovaru s blízkym dátumom spotreby v obchodoch na Slovensku, nezdá sa mi, že všetko z dokumentu platí generálne. SPOILER Ako aj so všeobecným nadsadzovaním dátumu minimálnej trvanlivosti. Skúste si dať jogurt, ktorý je deň "po" a vyberte sa na dvojhodinový film do kina. Kus z filmu si asi budete domýšľať vo vykachličkovanej kabínke. SPOILER ()

Mii

"With all the food we thow away in Europe and North America, all hungry people in the world could be fed three times over". Musim rict, ze me dost bolelo srdce z tech zaberu vyhozenyho jidla. V Bruselu sedi samy jebnuty lidi nebo nevim. Vydavat smernice na tvar okurek a bananu je fakt moc. Dalsi ze serie dokumentu co bych povinne poustela vsem. ()

Charlie84

Když jsem shlédl první přeplněný kontejner zeleniny, která končí na skládce, bylo to působivé. Když v průběhu filmu neustále jen přibývalo zeleniny (masa, ryb, pečiva...) a kontejnerů, aniž by se měnilo sdělení, začala mne zádumčivě melancholická hudba uspávat. Prostě mě to příliš nebavilo. A přitom téma dumpster divingu si přímo říká o vykutálené příběhy lidí, kteří s celerem v podpaží a mrkví v zubech peláší před supermarketovou ochrankou. Něco podobného se sice mihne v závěrečných titulcích, ale absence podobného (jakéhokoli) typu humoru zamrzí. (Nutný) přesah na banánovníkové plantáže potěšil, rozhovory se všemi, kteří se snaží plýtvání bránit také, ale mohlo jich být více a zádumčivých záběrů na zeleninu méně. Především zádumčivých záběrů na zeleninu mělo být méně. Většinou mne láká, když má film normální filmovou sopáž, ale ode dneška budu, v tomto ohledu obezřetnější. Zvláště když nemám dopředu koupené vstupenky a hrozí, že budu sedět na přístavku, na kterém si prostě jeden neschrupne... ()

sumperacek

V dokumentu nebylo pro mě až tolik nového, ale líbilo se mi spojení výchovy nové generace směrem k poznání původu potravin pro zvýšení povědomí. Každého asi napadla otázka: Tohle se děje i u nás? Bohužel ano. Se zájmem jsem dílo shlédl, trochu mi chyběly konfrontační názory, obhajoba, ostřejší diskuze. ()

Lucas87

Dlouho jsem tento dokument měl v záložkách a konečně jsem ho našel díky facebooku, kde ho někde nasdílel. Vůbec mě nenapadlo ho hledat pod slovenským názvem. Je šílené jak se na světě plýtvá potravinami i zdroji. Moc výborný dokument, ani mě tak moc nešokoval, protože o tomto světě si myslím dávno své. ()

Harry_

Kvalitní vícerozměrný dokument, který vysvětlí, že plýtvání jídel má více rovin, než je "je to škoda". Věděli jste, že kdyby se míra plýtvání jídlem, které je také zdrojem metanu, snížila na polovinu, byl by to stejný efekt jako kdyby přestala jezdit polovina aut? Film je dobrý také tím, že nejen moralizuje a ukazuje dopady plýtvání potravinami, ale předvádí i možná řešení. Dokument by si zasloužil lehce zkrátit, přidat popisky při změně lokalit, aby byl ještě údernější a přehlednější, jinak zasloužených 80 %. ()

tančísvlky

Skutočne poučný dokument a hlavne sa treba zamyslieť nad jeho obsahom. Je zvláštne, čo sa stalo z ľudmi behom času. Len pár vyvolených sa môže tešiť z aktuálneho stavu a väčšina potichu znáša tieto ich zákony a praktiky. Je z toho vôbec cesta von ??? ()

shini

Dokument, který mě příjemně překvapil. Původně jsem si myslela, že to bude hlavně o vybírání kontejnerů. Během takových dokumentů má vždycky člověk pocit určité beznaděje nad tím, co se děje. Věřím, že většina z nás si dané problémy uvědomuje, ale když na to takhle 88 minut koukáte, zanechá to ve vás trochu odlišný a rozhodně širší pohled na věc. Až na pár drobných výjimek mi nepřipadalo, že mi tvůrce brnká na city, ale každopádně jsem se necítila nucená do nějakého zeleného hnutí. ()

Sharleen

Téma nanajvýš aktuálna a na zamyslenie, len to opakovanie tých istých záberov a aj informácií mi trošku prekážalo. Maníci, čo chodia "nakupovať" do kontajnerov pri supermarketoch z presvedčenia a nie kvôli peniazom, to bola pre mňa celkom novinka. ()

PamelaJJK

Konzum, konzum a zase konzum. Nejsem žádný anarchista, ale pokud se svět, a my všichni s ním, neprobere včas, tak tahle cesta vede fakt do prdele. Bez legrace a nadsázky.... K samotnému dokumentu. Je to fakt jako mazec! Člověka to nutí aspoň chvíli popřemýšlet a položit si fůru otázek, které byly jakoby mezi řádky. Odpovědi nejsou jednoduché a jednoznačné. Stejně jako samotné řešení tohoto celosvětového problému. Muselo by se od základu změnit myšlení a konání člověka a to je možné až po nějakém globálním konfliktu a totální krizi stávajícího systému a životních norem. A jen na okraj. Jak to asi vypadá u nás? ()

muti

svet je fakt postaveny na hlavu. africki plantaznici dostavaju nariadenia kolko bananov ma mat 1 trs, uhorky ktore nie su rovne sa vyhadzuju len preto ze sa nezmestia do paliet, v Cameroone sa cudzincom prenajima poda na 100 rokov pretoze sa im nesmie predavat, banany si tam ludia nemozu dovolit a predavaju sa sem kde sa vyhodia lebo do par dni bude "best before" den expirovany a dovtedy sa to nesithne dostat na pulty, ludia maju zakazane pozbierat takto nepredany tovar zo supermarketov, zamestnanci disposalu by dosli o pracu ak by is nieco vzali. v EU sa to zosrotuje a ide na skladky, na ktorych sa vytvara jedovaty metan. nepredane ovocie a zeleninu nemozete posunut uz ani prasatam, pretoze je na to zakon. a mnoho dalsieho... uznanie a respekt pre ludi, ktori sa snazia znizit straty akymkolvek sposobom. ()