Slniečko

(pořad)
Rodinný
Československo, 1984, 22 min

Pásmo pre deti z materských škôl na tému zima. (oficiální text distributora)

anderson

Neveril som, že sa táto vynikajúca zábavno-edukatívna relácia pre predškolskú mládež v archíve STV zachovala. Ale chvalabohu ZACHOVALA ! Raťafák Plachta - Ruky rukaté - Slniečko na rukavičke - Valentín ... Jedným slovom KULT a jasná opozícia voči žumpe, ktorá sa na naše deti denne valí z médií akéhokoľvek druhu. (14.6.2012) ()

clubland

Tuto relaciu som mal rad, este ako prvacik som poslal zopar listov a vzdy mi prisla aj odpoved od Slniecka na obrovskom, skladacom farebnom liste :) Ako maly chalan v 1. triede na ZS som mal z toho obrovsku radost, nehovoriac o tom, ze som sa vdaka tejto relacii dozvedel mnoho zaujimaveho. Dnesne deti uz nepoznaju nic, okrem internetu a primitivnych americkych kreslenych rozpravok. ()

MM_Ramone odpad!

Vytvoriť takúto príšerne hlúpu reláciu pre deti v predškolskom veku mohli len choré socialistické mozgy. Vystupuje tam akýsi príšerný, skoro až desivý, kreténsky tvor Raťafák Plachla, bizarné Ruky Rukaté, hlas strany je zastúpený v podobe vševediaceho Slniečka na rukavičke a ku tomu ten odporný, úchylný, hluchonemý mím s nabieleným ksichtom, Valentín. Ako dieťa som to neznášal a protivné mi je to ešte aj dnes, keď si na to spomeniem. Našťastie je to len dávno zabudnutý odpad! ()

corpsy

Je to tak bizarné a miestami aj strašidelné ( z detského pohľadu ), že si to proste zaslúži kultový status a obdiv. Mnoho, mnoho detí pred tridsiatimi rokmi vyrastali na tomto programe. Ktovie, koľké z nich si odniesli čo to do života? ()

• Míma Valentína stvárnil vtedy 22-ročný Jozef Tichý, ktorý študoval farmáciu a za dva natačacie dni inkasoval 800 korún. (Raccoon.city)
  • Reláciu začali vysielať už v roku 1979 z postavami Slniečko na rukavičke, Ruky rukaté, Raťafák plachta a mím Valentín. Až v roku 1985 pribudli postavy prasiatko Kvik a modrý somárik Peťko. (Raccoon.city)
  • Textilná bábka Raťafák Plachta bola vo vlastníctve súkromnej osoby, nebola majetkom televízie. Stvárnili ju dvaja bábkoherci, ale obľúbená postavička bojovala s politickou cenzúrou, pretože je vyčítali, že pestujeme v deťoch individualitu a nie pocit kolektívnej spolupatričnosti a takmer ju zakázali. Po skončení relácie sa bábka stratila. Bábka sa v roku 2009 pripomenula vyhlásením kandidatúry na post prezidenta Slovenskej republiky, prípadne na post primátora Bratislavy. (Raccoon.city)