4 dny v máji

• Česko 4 dny v květnu (více)

Čtyři dny před koncem 2. světové války v Německu sledujeme sovětského kapitána, který se svojí jednotkou okupuje sirotčinec u moře, německou armádní jednotku, která táboří na pláži, tajnou lásku, která kvete navzdory všem úmluvám. Všichni jsou znaveni vyčerpávajícími boji, jen 13 letý sirotek Petr, který chce být hrdinou, se pokouší lstí a silou popouzet nepřátelská vojska proti sobě. Dokud si neuvědomí, že skutečný nepřítel číhá kdesi daleko a že v domnělém nepříteli má skutečného milujícího kamaráda. (oficiální text distributora)

pafka

Evropsy film a je to citit kazdou minutu. A cim se to pozna? Minimalne tim, ze se tvurci nevyhybaji drobnostem, ktery by popcornovy divak povazoval za zbytecne. Proto je vypraveni skutecne bohate na detaily v chovani lidi. A to je to, co film nakonec udela dilo, ktere prozijete tak,ze vite o tech lidech vazne mnoho. A to neni malo. Krome toho opet rusove se prozradii. ()

Velislav

Záver je tak trochu fantasy, historicky presné to pravdepodobne nebude, čo si ešte zisťujem, keďže o tom nemám vedomosť. Napriek tomu a pri ignorovaní relativizačných tendencií k nacistom tá komornosť a naliehavosť podopretá zaujímavými výkonmi hlavných protagonistov je dostatočne pútavá bez toho, aby tvorca príbeh tlačil do nejakej sentimentálne depresívnej polohy. (Film Europe Channel) 7/10 ()

Hombre8

Opravdu by mě zajímalo, do jaké míry se to zakládá na skutečných událostech, jak se leckde tvrdí, a kolik je přibarveno. Tak náhlé a zkratovité jednání kvůli hlouposti a ochota do toho jít (od tankové čety), to se mi za daných okolností (těsně po vítězství) nezdá příliš pravděpodobné. Natočeno ale dobře - to body přidává. ()

trango

Silný príbeh, keď po celý čas visí niečo beznádejné vo vzduchu a hoci sa už nikomu nechce bojovať a bezpodmienečná kapitulácia je podpísaná, predsa sa nájde spupný opitý ruský "komandir", ktorý spustí zbytočné zabíjanie. Ak máte dojem, že WWII skončila v máji 1945, odporúčam knihu Krutý kontinent - Európa krátko po druhej svetovej vojne, Keith Lowe. ()