poster

4 dny v máji

 • český

  4 dny v květnu

 • Německo

  4 Tage im Mai

 • Rusko

  4 dňa v maje

  (Rusko)
 • Rusko

  4 дня в мае

  (Rusko)
 • slovenský

  4 dni v máji

 • anglický

  4 Days in May

Válečný / Drama

Německo / Rusko / Ukrajina, 2011, 97 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • radektejkal
  ****

  Válka papírově zkončila, ale vojáci jsou pořád v uniformách a pořád mají zbraně v rukou. Touha po ženách a odpočinku je ale kousavější než kdy jindy (a stále je obtížnější je ji uspokojit). Jedinou možností, jak se uvolnit, je střílet. A to neplatí jen o ostřílených vojácích, kteří prošli celou frontou, ale i o mladých "začátečnících", jako je sirotek Petr. Závěrečný boj Rudé armády proti zbytku trestního praporu Rudé armády podporované stovkou poražených Němců je zřejmě buď důsledkem "podivné" ideologie posledních let nebo stále oblíbenějším přepisováním dějin.(18.10.2016)

 • kaylin
  ****

  Docela zajímavé, jak je možné natočit válečný film bez toho, aby to bylo nutně vyhrocené, aby zde byly bojové scény, ale přesto to bylo dostatečně silné. A to vlastně jenom proto, že je to o lidech a o tom, do jaké role je staví válka a jakou moc jim dává, anebo jakou jim bere. Velmi dobré postavy, které vás dovedou strhnout.(13.4.2016)

 • Vesecký
  *****

  Dramatický závěr filmu jen podtrhl kvality tohoto snímku. Čtyři poslední dny bojů kdesi na Baltském pobřeží. JUak tu už kdosi přede mnou napsal. Unavení vojáci z obou stran fronty už vědí, že válka končí a čekají jen na to, až bude oficiálně odtroubeno a oni se budou moci vrátit domů. Zatímco poražení vojáci wehrmachtu musí čekat na loď, která je odveze do bezpečí, neboť by je ještě čekala dlouhá doba v zajateckém táboře kdesi v Rusku, je úloha sovětského průzkumného oddílu zdánlivě jednodušší. Jenže opilý kapitán, který touží po krásné mladinké Němce,, všechno změní, obviní své bývalé kamarády z příslušnosti k Vlasovově armádě a navíc se konečně může pomstít hrdinovi mnoha bojů, veliteli průzkumné hlídky. Té pak paradoxně pomáhají do dneška nepřátelští Němci, ovšem marně. Naštěstí se aspoň podaří zachránit ženy a děti ze sirotčince, který je posledním domovem rudoarmějců... Všechno z pohledu chlapce, který nechápe, proč se jeho němečtí druzi nechápou zbraní, aby zaútočili na Sověty, ale který nakonec pochopí, co to je skutečná válka...(29.3.2017)

 • trango
  ****

  Silný príbeh, keď po celý čas visí niečo beznádejné vo vzduchu a hoci sa už nikomu nechce bojovať a bezpodmienečná kapitulácia je podpísaná, predsa sa nájde spupný opitý ruský "komandir", ktorý spustí zbytočné zabíjanie. Ak máte dojem, že WWII skončila v máji 1945, odporúčam knihu Krutý kontinent - Európa krátko po druhej svetovej vojne, Keith Lowe.(2.3.2016)

 • Volodimir2
  *****

  Tento príbeh sa dostal na svetlo sveta po otvorení archívov v Sovietskom zväze, ide o skutočný príbeh, kedy prieskumná jednotka kapitána Kalmykova bojovala proti vlastným jednotkám na ochranu nemeckých žien a deti. Štyri dni pred koncom vojny vojaci Červenej armády ale aj Wehrmachtu sú už unavení z vojny a jediný kto chce bojovať je 13 ročný chlapec Peter. Film je vyrozprávaný práve z pohľadu tohto chlapca. Nosnou ideou je zdôraznenie nezmyselnosti vojny a myšlienky, že rozdiel medzi priateľom a nepriateľom sa občas vytráca podobne ako aj medzi dobrom a zlom.(28.9.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace