Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Režisér Straubinger se ve svém dokumentu snaží odpovědět na otázku reálnosti bretharianství, tedy možnosti žít bez jídla. Existuje? A pokud ano, je to cesta pro všechny nebo jen pro někoho ? Podle odhadu je na světě několik tisíc lidí, kteří dokáží žít bez jídla. Co je k tomu vede a co jim to přináší, na to odpovídají někteří z nich. (sator)

(více)

Recenze (13)

Monoxid 

všechny recenze uživatele

Moc hezky udělaný dokument. Ať už po stránce filmařské či ideologické. Ideální pro ty, kteří někdy zaslechli něco o 'těch mniších, co se celej život postěj' nebo o 'tý ženský, co říká, že už xy let nejedla', ale zůstalo u drbů. Možná, že informace v závěru jsou už přebytečné. Ty, kteří s touto teorií nesouhlasí, jen utvrdí v tom, že je to 'zas nějakej pošahanej dokument' a 'no jo, metafyzika, který říkaj kvantová'; ty, kteří jsou na vážkách, přiměje ke většímu skepticismu a ty, co se s představovanými myšlenkami více či méně ztotožňují, nepřekvapí, ani neobohatí. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Zda je nebo není brethariánství možné, mám vyřešeno-věta "nemám potřebu nic dokazovat" je mi nejbližší....Dokument se snaží zjistit jak je reálné žít bez jídla. A pokud ano jak na to.Existuje mnoho jevů které jsou neviditelné a přesto jim věříme, stačí jen když je bude nějaká skupina dostatečně dlouho opakovat. Kdo se o tuto problematiku zajímá, se ale v dokumentu mnoho nového nedozví. Přesto že proběhli dvě studie v lékařském prostředí a byla podmínka že studie musí být zveřejněna ani berlínští ani čeští lékaři slib nedodrželi a před publikováním couvli. ()

Reklama

ChArLeNe odpad!

všechny recenze uživatele

Biológia demonštrovaná v tomto experimente vyvracia možnosť žiť bez vody a bez jedla. Tí, čo si hovoria „breathariáni” stále jedia a pijú, len pijú a jedia veľmi málo, dávajú si ovocie, polievky pár-krát do týždňa (hovoria tomu „príležitostne” alebo že pijú/jedia „len pre chuť”, majú doma plnú chladničku, mixéry a podobne), čiže je zavádzajúce hlásiť, že sa dá žiť len z prány, keď aj tak prijímajú energiu z potravy. Skôr by sa mali volať zruční manipulátori propagujúci spirituálnu anorexiu, ale to by ich zisky pošli rapídnym pádom. Jashmuheen je jasná podvodníčka. A čo sa týka toho Inda (Prahlad Jani), tak je kritizovaná integrita toho experimentu - krátke momenty kedy zmizol z obrazu kamery, že v zhrnutí štúdie nie je napísané, či voda, ktorou sa kúpal bola vážená pred aj po, aký podozrivo blízky vzťah má dr.Sudhir Shah s komunitou breathariánov (hodnotil aj druhý experiment, čiže sa nedá hovoriť o nestrannosti a objektívnom skúmaní), taktiež Straubinger priznal, že nevidel celý záznam ale iba klipy, pritom ten experiment obhajuje. Michael Werner počas svojho experimentu schudol necelé 3 kilá (6 pounds), mal zvýšenú hladinu produkcie ketónov v stolici, film poznamenal, že sa zúčastnil druhého experimentu ale o výsledkoch neinformuje. „Záleží na tom, jak moc jsou lidé spojeni s přírodou a meditováním, např. v Africe tam na to nemají čas, bojují o přežití a kvůli tomu i hladoví.” to nedáva žiaden zmysel. Práve preto by ich mali naučiť ako sa spojiť s prírodou a meditovať, aby nebojovali o život a nehladovali. „Breathariánství je pro lidi, kteří mají kladný vztah k životu na téhle Zemi,” znova, mali by to Afričanov naučiť. Veď predsa Afričania čo hladujú väčšinu dňa trávia vonku, na vzduchu, na slnku, čiže pre nich mať pozitívny vzťah k prírode a napojiť sa na prírodu by bolo oveľa jednoduchšie než niekomu, kto väčšinu dňa trávi v interiéri a na čerstvý vzduch sa dostane tak na 5 minút za deň čo z domu vyjde do auta a potom z auta dnu do práce/obchodu. To, že breathariánskí guru zámerne propagujú svoje myšlienky ľuďom, ktorí nehladujú namiesto toho, aby zmenili zmýšľanie ľudí, ktorí hladujú, a ospravedlňujú to rôznymi výhovorkami, hovorí veľa o ich úmysloch. Neprekvapuje ma, že breathariánstvu veľa ľudí verí, keďže už mnohí ľudia uverili všeličomu. Nemám problém mať otvorenú myseľ, no vadí mi, keď ľudia klamú, manipulujú ľahko ovplyvniteľných ľudí a dôjde to až k smrti - viď napr. Švajčiarka, ktorá nasledovala rady Jashmuheen, alebo Finn Bogumil, ktorý tiež videl tento film. Straubinger tvrdil, že film je objektívny no sám sa háda s kritikmi, čiže zaujatosť cítiť aj od režiséra. ()

Decker 

všechny recenze uživatele

Dříve si lidé mysleli, že je Země placatá a že na jejim konci je propast přímo do pekel. Dříve si lidé mysleli, že Země je středobodem všeho. Dříve si lidé mysleli, že nelze vylézt na Mount Everest bez kyslíku. Dříve... dnes si lidé myslí, že nelze žít bez jídla... sám na sobě často pozoruji, že nepotřebuju příjmat fyzickou potravu, že mě bohatě stačí energie příjmaná z přírody. Je to velmi zajímavé a člověk by neměl být pouze fyzický stroj bez myšlení, který pouze příjmá materiálno a nevnímá jiné podněty, než ty, které mu servíruje televize, média a reklama. ()

ghatos 

všechny recenze uživatele

Prána a jí podobné koncepce v celém světě se komparují a hledá se průsečík, který by prokázal určitý typ energie pro výživu člověka. Moc se tomu věřit nedá, ale ten indický svatý je opravdu něco mimořádného. Výstup je takový: 1) není to pro každého 2) normální půst je pro většinu lidí prospěšný 3) úplné odmítnutí jídla je vysoce rizikové, ale je to o hlavě a určitě se najde pár mimořádných lidí, co mohou přežít /75%/ ()

Galerie (24)

Reklama

Reklama