Objetí hada (festivalový název)

• Argentina

El abrazo de la serpiente

Objatie hada

(festivalový název)

Embrace of the Serpent

Životopisný / Historický / Dobrodružný / Drama

Kolumbie / Venezuela / Argentina, 2015, 125 min

Ciro Guerra

Předloha:

Theodor Koch-Grunberg (kniha), Richard Evans Schultes (kniha)

Cristina Gallego

Etienne Boussac

RADEK99 je stručný a myslím výstižný - přidávám jen odkaz na dva pravděpodobné knižní předky (Conradovo "Srdce temnoty" a Waughovu "Hrst prachu") a citát, který se skrz ústa amazonského Indiána trefuje do nás bělochů a kterým jsem se cítil osobně zasažen : "Jsou jako mravenci. Všechno snědí a umírají tlustí."(30.10.2016)

• chelseaman22

Tenhle film vás donutí nenávidět domorodce s pouzdrem na penis uvázaným kolem beder, Těžko ba přetěžko lze stanovit, co že je hlavní myšlenkou tohoto snímku. Těžko pochopit, na co že vlastně produkce vsadila své peníze. Dialogy jsou povětšinou hluché a zbytečné, což v kombinaci s věčně mlčícím domorodcem nelze vydržet déle, než čtyřicet minut. odpad!(11.7.2017)

Najsilnejší spirituálny filmový zážitok za dlhú dobu. Táto amazonská road-movie hovorí o objaviteľoch, tradíciach, kmeňoch, strete dvoch kultúru( pohanskej a kresťanskej/ bielej a indiánskej, mierumilovnej a násilnej). Príbeh sleduje dvoch cestovateľoch v dvoch rôznych časových obdobiach hľadajúcich vzácnu kvetinu. Stretávanie šamanistických praktík, meditácií, zbavenia sa bremien zo sveta tam vonku, príbehy o odvahe a sile pralesa, kanibalistický kresťania a nádherná atmosféra pralesa, hôr a rieky. Ciro Guerra natočil vizuálne a myšlienkovo pútavý film od ktorého som nedokázal odtrhnúť oči. Za týmto všetkým sú pravdivé príbehy. A aj napriek svojim ťaživým a nepríjemným miestam, zostáva pocit spirituálneho pohladenia.(24.3.2018)

Pomalé, rozvláčné, táhnoucí se…doplňte si další synonyma. Na Objetí hada opravdu není jednoduché se dívat, zůstat u něho a zbaběle neutéct. A kupodivu ne snad proto, že by to nebyl zajímavý film, to prr, ať už řečenými myšlenkami či tím, co ukazuje, má divákovi co nabídnout. Ale to hypnotické, až uspávající tempo je místy vskutku vražedné a „krapet“ sráží i výše zmíněné klady (s kterými je nasnadě pochválit také solidní řemeslnou stránku). Velkorysá stopáž tomu rozhodně nepřidává a totéž se dá říct i o užití černobílého obrazu (větší autenticita, avšak za jakou cenu). Snímek jsem tak s menšími obtížemi dodíval, ale oči se mi nebezpečně klížily hned několikrát. A to jsem netušil, že si pro mě tvůrci připravili ještě závěrečný bonbónek v podobě halucinogenního konce (to už to zřejmě nevydržel ani samotný natáčecí štáb). Symboličtí motýlci mě pak už vskutku moc nevytrhli. S typově podobnými filmy zpravidla nemívám větší problém, ale tentokrát to zkrátka úplně neklaplo a víc jak slabší 3* opravdu dát nehodlám. Meditativní film, místy ovšem až moc.(21.7.2016)

Film azda fromálne i chabý ako vratká vernosť tej tak obmedzenej reality človeka na začiatku cesty, ale zámerovo ostrý a zarážajúco trefný, ak viete vnímať zjavnú a podprahovú symboliku deja a obrazov a scén. Na docenenie údernosti snímku je asi skoro nutné orientovať sa v mystike, šamanstve, okultizme, archetypoch tzv. spodných a horných svetov, alebo si to nazvite podľa seba, kolobehu smrti a života, vzostupe a páde, rozkvete a úpadku a ničenia a zabíjania...a zmysle a dôstojnosti a CESTE a OSUDE človeka, učiteľa, v tvári tohto kozmického divadla. Nie vhodná interpretácia pre materialistov, nábožistov, ezoterikov...(2.8.2016)

• - Tvůrci pracovali s rozpočtem ve výši 1 400 000 $. (Hal_Moore)

• - Děj je založen na zážitcích a poznámkách skutečných cestovatelů. Přesto se jedná o fikci. Posvátná rostlina Chakruna, tak jak je vyobrazená ve filmu, neexistuje. Byla vytvořena kombinací více druhů vyskytujících se v Amazonii. (FrediaK)

• - První kolumbijský film nominován na Oskara za nejlepší cizojazyčný film. (Hal_Moore)