Objetí hada (festivalový název)

• Argentina

El abrazo de la serpiente

Objatie hada

(festivalový název)

Embrace of the Serpent

Životopisný / Historický / Dobrodružný / Drama

Kolumbie / Venezuela / Argentina, 2015, 125 min

Ciro Guerra

Předloha:

Theodor Koch-Grunberg (kniha), Richard Evans Schultes (kniha)

David Gallego

Cristina Gallego

Etienne Boussac

Prolinajici se cesty dvou bilych vedcu a jednoho samana do nitra pralesa jsou postavene ze zaznamu skutecnych cestovatelu a rekonstruovany do jakesi polohalucinogenni iniciacni vize, ve ktere se na brezich veletoku vynoruji davno zanikle kultury i silene vize stretu puvodni civilizace s tou kolonizacni. Za vrchol v tomto ohledu povazuji obe setkani s misionarskou stanici. A cernobila vizualita to co jsem popsal jen akcentuje.(18.7.2015)

Silný pohanský film. Transcendentální road-movie. Mesiáš jako falešná modla, křesťanství jako falešné náboženství, prosazované puškou a misionáři s devítiocasou kočkou v ruce... Hledáme, kým doopravdy jsme... Amazonský prales, kde jedinou cestou je ta vodní...nebo duchovní... Lepší film o šamanismu a pohanské podstatě světa už nelze vidět.(7.8.2016)

Najsilnejší spirituálny filmový zážitok za dlhú dobu. Táto amazonská road-movie hovorí o objaviteľoch, tradíciach, kmeňoch, strete dvoch kultúru( pohanskej a kresťanskej/ bielej a indiánskej, mierumilovnej a násilnej). Príbeh sleduje dvoch cestovateľoch v dvoch rôznych časových obdobiach hľadajúcich vzácnu kvetinu. Stretávanie šamanistických praktík, meditácií, zbavenia sa bremien zo sveta tam vonku, príbehy o odvahe a sile pralesa, kanibalistický kresťania a nádherná atmosféra pralesa, hôr a rieky. Ciro Guerra natočil vizuálne a myšlienkovo pútavý film od ktorého som nedokázal odtrhnúť oči. Za týmto všetkým sú pravdivé príbehy. A aj napriek svojim ťaživým a nepríjemným miestam, zostáva pocit spirituálneho pohladenia.(24.3.2018)

Je zde vše, co by film se silnou myšlenkou o pomíjivosti pozemského života měl obsahovat, ale příliš dlouhá stopáž filmu ubírá na působivosti, divák ztrácí místy pozornost a začíná si přemýšlet o jiných věcech. Potom jej zase dějový zvrat vrátí k filmu a přiměje vytrvat až do konce. Ale má příběh filmu nějaký konec?(2.10.2016)

• brumbrum

Ako sa zial neraz stane, je i v tomto pripade tunajsie vysoke hodnotenie filmu tazkym omylom na csfd, plynucim z nesmiernej nevedomosti a clovek si to nic netusiac naleje do duse, kedze niet varovneho hlasu z plena. Takze, jedna sa o vyrazne satanisticky pocin, s demonickym pribehom, vyjavmi a vyslednym pocitom. Vedec z Nemecka ma vizie, ze ma ist do pralesa, kam ho volaju jeho magicke sny. I logicky premyslajuci ateista by si mohol polozit basnicku otazku, KTO vola europskeho bambusa po nociach tak silno, az tento opusti rodinu, necha sa totalne opantat magiou a konci svoj biedny zivot dakde komplet zhuleny medzi divochmi na urovni zvieratiek, co sa paria a hladkaju stromy. Kedze satan ma dlhe prsty, dalsi beloch sa vyda po stopach toho trotla a clovek si tak dako ani nepovsimne, ze pociatocna dobrodruzna zapletka sa nam meni na demonicke vyjavy, splyvanim so zvieratami, symbolmi hada, horiacimi ocami a magickymi znameniami ku koncu. Orgie necakane graduju a clovek je zatiahnuty, kam nechcel. Skuska spravnosti, ze nas tam film mal velmi presne vohnat: navonok dobroduzne putovanie samana je sprevadzane vyjavmi z uchylnej krestanskej sekty, ktora symbolizuje vysledok krestanskej misijnej cinnosti. Kto azda nevie nic presne o misiach, o nasich belochoch-hrdinoch i z nasich zemepisnych sirkach, ktori sa neraz nechaju uvarit zaziva, hoci cely svoj zivot obetovali lieceniu a osvete divochov, tak ten nech si doplni svoje chybajuce vedomosti niekde inde, lebo toto je neskutocna manipulacia. Ukazovat bicovanie nevinnych deti v mene Krista, davat misionarovi plast satana a posmievat sa Jezisovej trnovej korune na zrvhlikovej sfetovanej hlave, ako travi orgie s detmi, to by sa mal pozastavit uz aj tazky cynik a film okamzite zmazat. Rozmyslajuceho tvora moze pomaly unavovat tendencia znudeneho Europana/Americana, ktory uz vsetko mal a skusil, denne hrane a nevidi v tom zmysel, takze este aj "ta opicka roztomila" na strome mu pride velice inteligentna, lebo nesedi na bankovom konte, a i ten strom, na ktorom ta opicka sedi, je tiez znacne existencne zorientovany, lebo tam stoji uz asi patsto rokov, a to velmi pokojne. Takto koncime, nasa civilizacia unudena, ktora tazi z inteligencie nasich predkov a pomaly si vie vazit uz iba ten prales. Lenze na zrani opiatov a okultnych orgiach nie je vonkocom nic inteligentne, romanticke a ani dobre, je to krok smerom k zaniku, ku strate ludskej hodnoty a potieraniu akejkolvek hlbky ci krasy, ktoru dokaze ponat len hlboky clovek. Cloveka nerobi clovekom, ked sa povazuje za roven stromu ci rybicke. Ked sa dakto zhuli pod maticku zem, ma z toho v makovici iba ak mak a je celkom irelevantne, ake ma sny ci vizie, proste je odpaleny, ma halusky a potrebuje lekara - a z duchovneho hladiska si pustil do vnutra hada. Lenze vykladajte to rozmaznanym zasranom, ktori v tom identifikuju alternativu, kedze Boha spolocnost uz akoze odstranila. Dnes sa da natocit zjavne hocijake lajno a nasledne ho skvele ocenenia. Ja to cenim takto: ODPAD JAK SVINA!(24.6.2017)

• - Děj je založen na zážitcích a poznámkách skutečných cestovatelů. Přesto se jedná o fikci. Posvátná rostlina Chakruna, tak jak je vyobrazená ve filmu, neexistuje. Byla vytvořena kombinací více druhů vyskytujících se v Amazonii. (FrediaK)

• - První kolumbijský film nominován na Oskara za nejlepší cizojazyčný film. (Hal_Moore)

• - Tvůrci pracovali s rozpočtem ve výši 1 400 000 $. (Hal_Moore)