Objetí hada (festivalový název)

• Argentina

El abrazo de la serpiente

Objatie hada

(festivalový název)

Embrace of the Serpent

Životopisný / Historický / Dobrodružný / Drama

Kolumbie / Venezuela / Argentina, 2015, 125 min

Ciro Guerra

Předloha:

Theodor Koch-Grunberg (kniha), Richard Evans Schultes (kniha)

David Gallego

Cristina Gallego

Etienne Boussac

Scénografie:

Angélica Perea
  • brumbrum

Ako sa zial neraz stane, je i v tomto pripade tunajsie vysoke hodnotenie filmu tazkym omylom na csfd, plynucim z nesmiernej nevedomosti a clovek si to nic netusiac naleje do duse, kedze niet varovneho hlasu z plena. Takze, jedna sa o vyrazne satanisticky pocin, s demonickym pribehom, vyjavmi a vyslednym pocitom. Vedec z Nemecka ma vizie, ze ma ist do pralesa, kam ho volaju jeho magicke sny. I logicky premyslajuci ateista by si mohol polozit basnicku otazku, KTO vola europskeho bambusa po nociach tak silno, az tento opusti rodinu, necha sa totalne opantat magiou a konci svoj biedny zivot dakde komplet zhuleny medzi divochmi na urovni zvieratiek, co sa paria a hladkaju stromy. Kedze satan ma dlhe prsty, dalsi beloch sa vyda po stopach toho trotla a clovek si tak dako ani nepovsimne, ze pociatocna dobrodruzna zapletka sa nam meni na demonicke vyjavy, splyvanim so zvieratami, symbolmi hada, horiacimi ocami a magickymi znameniami ku koncu. Orgie necakane graduju a clovek je zatiahnuty, kam nechcel. Skuska spravnosti, ze nas tam film mal velmi presne vohnat: navonok dobroduzne putovanie samana je sprevadzane vyjavmi z uchylnej krestanskej sekty, ktora symbolizuje vysledok krestanskej misijnej cinnosti. Kto azda nevie nic presne o misiach, o nasich belochoch-hrdinoch i z nasich zemepisnych sirkach, ktori sa neraz nechaju uvarit zaziva, hoci cely svoj zivot obetovali lieceniu a osvete divochov, tak ten nech si doplni svoje chybajuce vedomosti niekde inde, lebo toto je neskutocna manipulacia. Ukazovat bicovanie nevinnych deti v mene Krista, davat misionarovi plast satana a posmievat sa Jezisovej trnovej korune na zrvhlikovej sfetovanej hlave, ako travi orgie s detmi, to by sa mal pozastavit uz aj tazky cynik a film okamzite zmazat. Rozmyslajuceho tvora moze pomaly unavovat tendencia znudeneho Europana/Americana, ktory uz vsetko mal a skusil, denne hrane a nevidi v tom zmysel, takze este aj "ta opicka roztomila" na strome mu pride velice inteligentna, lebo nesedi na bankovom konte, a i ten strom, na ktorom ta opicka sedi, je tiez znacne existencne zorientovany, lebo tam stoji uz asi patsto rokov, a to velmi pokojne. Takto koncime, nasa civilizacia unudena, ktora tazi z inteligencie nasich predkov a pomaly si vie vazit uz iba ten prales. Lenze na zrani opiatov a okultnych orgiach nie je vonkocom nic inteligentne, romanticke a ani dobre, je to krok smerom k zaniku, ku strate ludskej hodnoty a potieraniu akejkolvek hlbky ci krasy, ktoru dokaze ponat len hlboky clovek. Cloveka nerobi clovekom, ked sa povazuje za roven stromu ci rybicke. Ked sa dakto zhuli pod maticku zem, ma z toho v makovici iba ak mak a je celkom irelevantne, ake ma sny ci vizie, proste je odpaleny, ma halusky a potrebuje lekara - a z duchovneho hladiska si pustil do vnutra hada. Lenze vykladajte to rozmaznanym zasranom, ktori v tom identifikuju alternativu, kedze Boha spolocnost uz akoze odstranila. Dnes sa da natocit zjavne hocijake lajno a nasledne ho skvele ocenenia. Ja to cenim takto: ODPAD JAK SVINA!(24.6.2017)

Veľmi zaujímavý počin troch krajín, ktoré nie sú vo filmografii až tak doma (resp. neboli). Dej sa odohráva v dvoch líniách (minulosť a súčasnosť), ktoré na seba nadväzujú. Pre mňa bolo zaujímavé aj sledovať kultúru tých amazonských ľudí, ako vedia v strede divočiny prežiť bez ujmy, kde na každom kroku číha nebezpečenstvo. Vďaka tomu, že sa zachovali cestovateľské zápisníky, bolo na čom dejovo stavať, aj keď niekedy mi to už prišlo trochu natiahnuté. Ani tu neopomenuli blázna, ktorý začal o sebe tvrdiť že je svätý, mal niekoľko stúpencov za sebou, pričom zväčša išlo o tyraniu členov (niečo podobné ako Dignidad), len je to o to viac prekvapujúce, že si dokázal nájsť stúpencov niekde v džungli. Inak celkovo pekný príbeh s neznámymi hercami/nehercami.(3.5.2016)

Najsilnejší spirituálny filmový zážitok za dlhú dobu. Táto amazonská road-movie hovorí o objaviteľoch, tradíciach, kmeňoch, strete dvoch kultúru( pohanskej a kresťanskej/ bielej a indiánskej, mierumilovnej a násilnej). Príbeh sleduje dvoch cestovateľoch v dvoch rôznych časových obdobiach hľadajúcich vzácnu kvetinu. Stretávanie šamanistických praktík, meditácií, zbavenia sa bremien zo sveta tam vonku, príbehy o odvahe a sile pralesa, kanibalistický kresťania a nádherná atmosféra pralesa, hôr a rieky. Ciro Guerra natočil vizuálne a myšlienkovo pútavý film od ktorého som nedokázal odtrhnúť oči. Za týmto všetkým sú pravdivé príbehy. A aj napriek svojim ťaživým a nepríjemným miestam, zostáva pocit spirituálneho pohladenia.(24.3.2018)

Silný pohanský film. Transcendentální road-movie. Mesiáš jako falešná modla, křesťanství jako falešné náboženství, prosazované puškou a misionáři s devítiocasou kočkou v ruce... Hledáme, kým doopravdy jsme... Amazonský prales, kde jedinou cestou je ta vodní...nebo duchovní... Lepší film o šamanismu a pohanské podstatě světa už nelze vidět.(7.8.2016)

Objetí hada chvílemi značně přiopomínalo všelijak a různě zpracované Srdce temnoty, putování po řece, do toho nějaké ty drogy. Skuteční Indiáni odněkud od Orinoka, radost pohledět. Černobílé, poutavé, nádherná kamera, divný příběh založený na příbězích dvou skutečných etnografů žijících v různých dobách. Pokud nečekáte akční odvaz ale spíš halucinaci, mohu doporučit!(23.5.2020)

• - První kolumbijský film nominován na Oskara za nejlepší cizojazyčný film. (Hal_Moore)

• - Děj je založen na zážitcích a poznámkách skutečných cestovatelů. Přesto se jedná o fikci. Posvátná rostlina Chakruna, tak jak je vyobrazená ve filmu, neexistuje. Byla vytvořena kombinací více druhů vyskytujících se v Amazonii. (FrediaK)

• - Tvůrci pracovali s rozpočtem ve výši 1 400 000 $. (Hal_Moore)