Objetí hada (festivalový název)

• Argentina

El abrazo de la serpiente

Objatie hada

(festivalový název)

Embrace of the Serpent

Životopisný / Historický / Dobrodružný / Drama

Kolumbie / Venezuela / Argentina, 2015, 125 min

Ciro Guerra

Předloha:

Theodor Koch-Grunberg (kniha), Richard Evans Schultes (kniha)

David Gallego

Cristina Gallego

Etienne Boussac
  • chelseaman22

Tenhle film vás donutí nenávidět domorodce s pouzdrem na penis uvázaným kolem beder, Těžko ba přetěžko lze stanovit, co že je hlavní myšlenkou tohoto snímku. Těžko pochopit, na co že vlastně produkce vsadila své peníze. Dialogy jsou povětšinou hluché a zbytečné, což v kombinaci s věčně mlčícím domorodcem nelze vydržet déle, než čtyřicet minut. odpad!(11.7.2017)

• classic

...Ako svoj v poradí 100. FILM v kalendárnom roku 2018, som zvolil nie zrovna najšťastnejšie v podobe čiernobieleho, amazonského snímku, ktorý ma bohvieako neinteresoval, aj keď vždy oceňujem, že sa tvorcovia v 21. storočí rozhodnú pre takýto, dnes už trochu atypický formát, pričom i o pol-noci nájdem taktiež pár takýchto skvostov, ktorým sa hodí práve tento vizuálny štýl, čo má navodzovať sugestívnu atmosféru. Ja by som skôr povedal, že mu to uškodilo, ako prospelo ?! Film sa snaží udržať si estetickú stránku, keď pozorujem vskutku nehostinné prostredie, v ktorom by sa takmer každý jedinec zbláznil, no mám zdania, že podujať sa na „astronomické” 2 HODINY sledovania tohto tzv. filmového diela Cira Guerru je asi rovnaké šialenstvo, ako ísť do pralesa s mačetou, s ktorou by som si vysekal cestičku. Nevravím, že je snímok zlý, len je extrémne nudný, keď som sa nudil, ako pes v malom, uzavretom priestore. Neodporúčam jeho sledovanie, ktoré by možno vo farbe bolo o čosi viac znesiteľnejšie... !(2.6.2018)

Veľmi zaujímavý počin troch krajín, ktoré nie sú vo filmografii až tak doma (resp. neboli). Dej sa odohráva v dvoch líniách (minulosť a súčasnosť), ktoré na seba nadväzujú. Pre mňa bolo zaujímavé aj sledovať kultúru tých amazonských ľudí, ako vedia v strede divočiny prežiť bez ujmy, kde na každom kroku číha nebezpečenstvo. Vďaka tomu, že sa zachovali cestovateľské zápisníky, bolo na čom dejovo stavať, aj keď niekedy mi to už prišlo trochu natiahnuté. Ani tu neopomenuli blázna, ktorý začal o sebe tvrdiť že je svätý, mal niekoľko stúpencov za sebou, pričom zväčša išlo o tyraniu členov (niečo podobné ako Dignidad), len je to o to viac prekvapujúce, že si dokázal nájsť stúpencov niekde v džungli. Inak celkovo pekný príbeh s neznámymi hercami/nehercami.(3.5.2016)

Film azda fromálne i chabý ako vratká vernosť tej tak obmedzenej reality človeka na začiatku cesty, ale zámerovo ostrý a zarážajúco trefný, ak viete vnímať zjavnú a podprahovú symboliku deja a obrazov a scén. Na docenenie údernosti snímku je asi skoro nutné orientovať sa v mystike, šamanstve, okultizme, archetypoch tzv. spodných a horných svetov, alebo si to nazvite podľa seba, kolobehu smrti a života, vzostupe a páde, rozkvete a úpadku a ničenia a zabíjania...a zmysle a dôstojnosti a CESTE a OSUDE človeka, učiteľa, v tvári tohto kozmického divadla. Nie vhodná interpretácia pre materialistov, nábožistov, ezoterikov...(2.8.2016)

Najsilnejší spirituálny filmový zážitok za dlhú dobu. Táto amazonská road-movie hovorí o objaviteľoch, tradíciach, kmeňoch, strete dvoch kultúru( pohanskej a kresťanskej/ bielej a indiánskej, mierumilovnej a násilnej). Príbeh sleduje dvoch cestovateľoch v dvoch rôznych časových obdobiach hľadajúcich vzácnu kvetinu. Stretávanie šamanistických praktík, meditácií, zbavenia sa bremien zo sveta tam vonku, príbehy o odvahe a sile pralesa, kanibalistický kresťania a nádherná atmosféra pralesa, hôr a rieky. Ciro Guerra natočil vizuálne a myšlienkovo pútavý film od ktorého som nedokázal odtrhnúť oči. Za týmto všetkým sú pravdivé príbehy. A aj napriek svojim ťaživým a nepríjemným miestam, zostáva pocit spirituálneho pohladenia.(24.3.2018)

• - Tvůrci pracovali s rozpočtem ve výši 1 400 000 $. (Hal_Moore)

• - Děj je založen na zážitcích a poznámkách skutečných cestovatelů. Přesto se jedná o fikci. Posvátná rostlina Chakruna, tak jak je vyobrazená ve filmu, neexistuje. Byla vytvořena kombinací více druhů vyskytujících se v Amazonii. (FrediaK)

• - První kolumbijský film nominován na Oskara za nejlepší cizojazyčný film. (Hal_Moore)