Objetí hada (festivalový název)

• Argentina

El abrazo de la serpiente

Objatie hada

(festivalový název)

Embrace of the Serpent

Životopisný / Historický / Dobrodružný / Drama

Kolumbie / Venezuela / Argentina, 2015, 125 min

Ciro Guerra

Předloha:

Theodor Koch-Grunberg (kniha), Richard Evans Schultes (kniha)

Cristina Gallego

Etienne Boussac

Film azda fromálne i chabý ako vratká vernosť tej tak obmedzenej reality človeka na začiatku cesty, ale zámerovo ostrý a zarážajúco trefný, ak viete vnímať zjavnú a podprahovú symboliku deja a obrazov a scén. Na docenenie údernosti snímku je asi skoro nutné orientovať sa v mystike, šamanstve, okultizme, archetypoch tzv. spodných a horných svetov, alebo si to nazvite podľa seba, kolobehu smrti a života, vzostupe a páde, rozkvete a úpadku a ničenia a zabíjania...a zmysle a dôstojnosti a CESTE a OSUDE človeka, učiteľa, v tvári tohto kozmického divadla. Nie vhodná interpretácia pre materialistov, nábožistov, ezoterikov...(2.8.2016)

Pomalé, rozvláčné, táhnoucí se…doplňte si další synonyma. Na Objetí hada opravdu není jednoduché se dívat, zůstat u něho a zbaběle neutéct. A kupodivu ne snad proto, že by to nebyl zajímavý film, to prr, ať už řečenými myšlenkami či tím, co ukazuje, má divákovi co nabídnout. Ale to hypnotické, až uspávající tempo je místy vskutku vražedné a „krapet“ sráží i výše zmíněné klady (s kterými je nasnadě pochválit také solidní řemeslnou stránku). Velkorysá stopáž tomu rozhodně nepřidává a totéž se dá říct i o užití černobílého obrazu (větší autenticita, avšak za jakou cenu). Snímek jsem tak s menšími obtížemi dodíval, ale oči se mi nebezpečně klížily hned několikrát. A to jsem netušil, že si pro mě tvůrci připravili ještě závěrečný bonbónek v podobě halucinogenního konce (to už to zřejmě nevydržel ani samotný natáčecí štáb). Symboličtí motýlci mě pak už vskutku moc nevytrhli. S typově podobnými filmy zpravidla nemívám větší problém, ale tentokrát to zkrátka úplně neklaplo a víc jak slabší 3* opravdu dát nehodlám. Meditativní film, místy ovšem až moc.(21.7.2016)

RADEK99 je stručný a myslím výstižný - přidávám jen odkaz na dva pravděpodobné knižní předky (Conradovo "Srdce temnoty" a Waughovu "Hrst prachu") a citát, který se skrz ústa amazonského Indiána trefuje do nás bělochů a kterým jsem se cítil osobně zasažen : "Jsou jako mravenci. Všechno snědí a umírají tlustí."(30.10.2016)

Silný pohanský film. Transcendentální road-movie. Mesiáš jako falešná modla, křesťanství jako falešné náboženství, prosazované puškou a misionáři s devítiocasou kočkou v ruce... Hledáme, kým doopravdy jsme... Amazonský prales, kde jedinou cestou je ta vodní...nebo duchovní... Lepší film o šamanismu a pohanské podstatě světa už nelze vidět.(7.8.2016)

Prolinajici se cesty dvou bilych vedcu a jednoho samana do nitra pralesa jsou postavene ze zaznamu skutecnych cestovatelu a rekonstruovany do jakesi polohalucinogenni iniciacni vize, ve ktere se na brezich veletoku vynoruji davno zanikle kultury i silene vize stretu puvodni civilizace s tou kolonizacni. Za vrchol v tomto ohledu povazuji obe setkani s misionarskou stanici. A cernobila vizualita to co jsem popsal jen akcentuje.(18.7.2015)

• - Tvůrci pracovali s rozpočtem ve výši 1 400 000 $. (Hal_Moore)

• - Děj je založen na zážitcích a poznámkách skutečných cestovatelů. Přesto se jedná o fikci. Ani posvátná rostlina Chakruna neexistuje a byla vytvořena pro film kombinací různých rostlin z území Amazonie. (FrediaK)

• - První kolumbijský film nominován na Oskara za nejlepší cizojazyčný film. (Hal_Moore)