Objetí hada (festivalový název)

• Argentina

El abrazo de la serpiente

Objatie hada

(festivalový název)

Embrace of the Serpent

Životopisný / Historický / Dobrodružný / Drama

Kolumbie / Venezuela / Argentina, 2015, 125 min

Ciro Guerra

Předloha:

Theodor Koch-Grunberg (kniha), Richard Evans Schultes (kniha)

Cristina Gallego

Etienne Boussac
  • brumbrum

Ako sa zial neraz stane, je i v tomto pripade tunajsie vysoke hodnotenie filmu tazkym omylom na csfd, plynucim z nesmiernej nevedomosti a clovek si to nic netusiac naleje do duse, kedze niet varovneho hlasu z plena. Takze, jedna sa o vyrazne satanisticky pocin, s demonickym pribehom, vyjavmi a vyslednym pocitom. Vedec z Nemecka ma vizie, ze ma ist do pralesa, kam ho volaju jeho magicke sny. I logicky premyslajuci ateista by si mohol polozit basnicku otazku, KTO vola europskeho bambusa po nociach tak silno, az tento opusti rodinu, necha sa totalne opantat magiou a konci svoj biedny zivot dakde komplet zhuleny medzi divochmi na urovni zvieratiek, co sa paria a hladkaju stromy. Kedze satan ma dlhe prsty, dalsi beloch sa vyda po stopach toho trotla a clovek si tak dako ani nepovsimne, ze pociatocna dobrodruzna zapletka sa nam meni na demonicke vyjavy, splyvanim so zvieratami, symbolmi hada, horiacimi ocami a magickymi znameniami ku koncu. Orgie necakane graduju a clovek je zatiahnuty, kam nechcel. Skuska spravnosti, ze nas tam film mal velmi presne vohnat: navonok dobroduzne putovanie samana je sprevadzane vyjavmi z uchylnej krestanskej sekty, ktora symbolizuje vysledok krestanskej misijnej cinnosti. Kto azda nevie nic presne o misiach, o nasich belochoch-hrdinoch i z nasich zemepisnych sirkach, ktori sa neraz nechaju uvarit zaziva, hoci cely svoj zivot obetovali lieceniu a osvete divochov, tak ten nech si doplni svoje chybajuce vedomosti niekde inde, lebo toto je neskutocna manipulacia. Ukazovat bicovanie nevinnych deti v mene Krista, davat misionarovi plast satana a posmievat sa Jezisovej trnovej korune na zrvhlikovej sfetovanej hlave, ako travi orgie s detmi, to by sa mal pozastavit uz aj tazky cynik a film okamzite zmazat. Rozmyslajuceho tvora moze pomaly unavovat tendencia znudeneho Europana/Americana, ktory uz vsetko mal a skusil, denne hrane a nevidi v tom zmysel, takze este aj "ta opicka roztomila" na strome mu pride velice inteligentna, lebo nesedi na bankovom konte, a i ten strom, na ktorom ta opicka sedi, je tiez znacne existencne zorientovany, lebo tam stoji uz asi patsto rokov, a to velmi pokojne. Takto koncime, nasa civilizacia unudena, ktora tazi z inteligencie nasich predkov a pomaly si vie vazit uz iba ten prales. Lenze na zrani opiatov a okultnych orgiach nie je vonkocom nic inteligentne, romanticke a ani dobre, je to krok smerom k zaniku, ku strate ludskej hodnoty a potieraniu akejkolvek hlbky ci krasy, ktoru dokaze ponat len hlboky clovek. Cloveka nerobi clovekom, ked sa povazuje za roven stromu ci rybicke. Ked sa dakto zhuli pod maticku zem, ma z toho v makovici iba ak mak a je celkom irelevantne, ake ma sny ci vizie, proste je odpaleny, ma halusky a potrebuje lekara - a z duchovneho hladiska si pustil do vnutra hada. Lenze vykladajte to rozmaznanym zasranom, ktori v tom identifikuju alternativu, kedze Boha spolocnost uz akoze odstranila. Dnes sa da natocit zjavne hocijake lajno a nasledne ho skvele ocenenia. Ja to cenim takto: ODPAD JAK SVINA!(24.6.2017)

Prolinajici se cesty dvou bilych vedcu a jednoho samana do nitra pralesa jsou postavene ze zaznamu skutecnych cestovatelu a rekonstruovany do jakesi polohalucinogenni iniciacni vize, ve ktere se na brezich veletoku vynoruji davno zanikle kultury i silene vize stretu puvodni civilizace s tou kolonizacni. Za vrchol v tomto ohledu povazuji obe setkani s misionarskou stanici. A cernobila vizualita to co jsem popsal jen akcentuje.(18.7.2015)

Pomalé, rozvláčné, táhnoucí se…doplňte si další synonyma. Na Objetí hada opravdu není jednoduché se dívat, zůstat u něho a zbaběle neutéct. A kupodivu ne snad proto, že by to nebyl zajímavý film, to prr, ať už řečenými myšlenkami či tím, co ukazuje, má divákovi co nabídnout. Ale to hypnotické, až uspávající tempo je místy vskutku vražedné a „krapet“ sráží i výše zmíněné klady (s kterými je nasnadě pochválit také solidní řemeslnou stránku). Velkorysá stopáž tomu rozhodně nepřidává a totéž se dá říct i o užití černobílého obrazu (větší autenticita, avšak za jakou cenu). Snímek jsem tak s menšími obtížemi dodíval, ale oči se mi nebezpečně klížily hned několikrát. A to jsem netušil, že si pro mě tvůrci připravili ještě závěrečný bonbónek v podobě halucinogenního konce (to už to zřejmě nevydržel ani samotný natáčecí štáb). Symboličtí motýlci mě pak už vskutku moc nevytrhli. S typově podobnými filmy zpravidla nemívám větší problém, ale tentokrát to zkrátka úplně neklaplo a víc jak slabší 3* opravdu dát nehodlám. Meditativní film, místy ovšem až moc.(21.7.2016)

Silný pohanský film. Transcendentální road-movie. Mesiáš jako falešná modla, křesťanství jako falešné náboženství, prosazované puškou a misionáři s devítiocasou kočkou v ruce... Hledáme, kým doopravdy jsme... Amazonský prales, kde jedinou cestou je ta vodní...nebo duchovní... Lepší film o šamanismu a pohanské podstatě světa už nelze vidět.(7.8.2016)

Film azda fromálne i chabý ako vratká vernosť tej tak obmedzenej reality človeka na začiatku cesty, ale zámerovo ostrý a zarážajúco trefný, ak viete vnímať zjavnú a podprahovú symboliku deja a obrazov a scén. Na docenenie údernosti snímku je asi skoro nutné orientovať sa v mystike, šamanstve, okultizme, archetypoch tzv. spodných a horných svetov, alebo si to nazvite podľa seba, kolobehu smrti a života, vzostupe a páde, rozkvete a úpadku a ničenia a zabíjania...a zmysle a dôstojnosti a CESTE a OSUDE človeka, učiteľa, v tvári tohto kozmického divadla. Nie vhodná interpretácia pre materialistov, nábožistov, ezoterikov...(2.8.2016)

• - Tvůrci pracovali s rozpočtem ve výši 1 400 000 $. (Hal_Moore)

• - Děj je založen na zážitcích a poznámkách skutečných cestovatelů. Přesto se jedná o fikci. Ani posvátná rostlina Chakruna neexistuje a byla vytvořena pro film kombinací různých rostlin z území Amazonie. (FrediaK)

• - První kolumbijský film nominován na Oskara za nejlepší cizojazyčný film. (Hal_Moore)