Dál nic

• USA Byeway

Dneska jako člověk seš míň než ta žabička, ty vado." Film o tom, jak si Češi staví dálnici do Německa. Jeden na zahradě nosí sluchátka proti hluku a modlí se, ať už dálnice auta odvede, druhý se ji snaží dostavět a odejít konečně do důchodu, třetí chrání živočichy i rostliny a žaluje dálnici u soudu. Sedm let stavby, šestnáct kilometrů dálnice a zablokovaná společnost. Námět Hitler, hudba Wagner, účinkuje český národ. (oficiální text distributora)

hburda

Hodinový dokument, jehož informativní hodnota je stejná asi tak jako pětiminutová reportáž na Nově. Nechyběla ni moje oblíbená část: názor veřejnosti, aneb tlachy místní tetky. Ať už patříte k sympatizantům pana Patrika, nebo vás ten člověk taky tak prudí už od pohledu, stejně budete po shlédnutí filmu napruzený jak se v tadytom státě můžou najít takový lidi, který si neváží kytiček/starý báby z Horní dolní. ()

Pesamenteiro

Kvalitně odvedená řemeslná práce, navíc pokud máte rádi přírodu a dlouhé pohledy na malebná panoramata, uchvátí vás vizuální stránka dvojnásob. Po prvních patnácti minutách monumentálních záběrů konečně přichází děj, který už tak úchvatný není. Pokud očekáváte, že se dovíte něco o procesu stavění silnic/dálnic, nebo o samém případu nešťastné D8 rovnou na to zapomeňte. Celé se to spíše točí kolem ekologických aktivistů (konkrétně jednoho) jeho boji s větrnými mlýny v podobě stavebního úřadu, a lidí, jichž se stavba dotýká. Nenápadně je rozehrána i otázka, jestli skutečně každý zásah do přírody musí být tak fatální a šílený, jak se všichni obávají. Ten bohužel nijak hlouběji rozvinut nebyl a tak se to nakonec omezilo jen na pár prázdných hádek, osobních (velmi tklivých) výpovědí a dál nic. ()

Podhorsky

Klobouk dolů, že se panu Bystřičanovi podařilo během těch let sebrat tolik materiálu a udělat z toho takovýhle biják. Trochu mi vadilo, jaký prostor věnoval panu Patrikovi na úkor místních občanů a pohledu těch, co se dálnici snaží postavit. Na druhou stranu aspoň se mu podařilo toho, abych citoval, blbce z Brna pěkně vykreslit. ()

janka007

Výborný ale smutný!!! Opět, jak to Bystřičan umí, to není jen o dálnici, ale o českém myšlení (resp. nemyšlení) vůbec. Pasivní ignoranti pokuřují a nadávají těm, co se snaží o společenskou aktivitu, o dialog, o upozorňování na nekalé praktiky mocných. Dálnice, nedálnice - hlavní je si nechat vymýt hlavu Bleskem a zpravodajstvím TV NOVA. "Vždyť jsme chudý stát!" - krásné... ()

eoj

Slušné 3*, já bych uvítal kdyby utor šel do větší konfrontace s panem Patrikem a úředníky / stavaři, ale na druhou stranu, to už by pak s ním víc nechtěli mluvit. Vyvážené - což u dokumentů vždy oceňuji. Jo a bydlím u Ústí a na dálnici vidím z okna. ()

Manman

Námět Hitler, hudba Wagner, účinkuje český národ. Pekny dokument, urcite stoji za pozretie. Kvalite rozhodne pridava "lietajuca kamera". Velmi zaujimavy obsah: Jeden problem a niekolko stran, kazda s vlastnym pohladom na vec. Stavbari chcu dialnicu postavit rychlo, lacno a nelegalne. Nelegalnost stavby neustale pravne napada obcianske zdruzenie. Sudne procesy neskutocne spomaluju stavbu dialnice. Odklady stavby hnevaju stavbarov a nutia miestnych ludich zit aj nadalej v domovoch obklopenych autami, kamionmi a ich splodinami a hlukom, pretoze dane nehnutelnosti su pocas stavby dialnice nepredajne. Miestni sustreduju svoj hnev na obcianske zdruzenie. Kazda strana je nespokojna, ale myslim, ze vinnik je len jeden - stavbari. Keby stavali legalne, nebol by problem. Pre mna samostatnou kapitolou je starsi par, ktorych osamoteny pozemok musi dialnica obchadzat oblukom, pretoze oni by svoj dom nepredali ani za 100 milionov! Uznavam ich pravo na svoj majetok, zaroven ich neochotu pozemok vyhodne predat povazujem za velmi sebecku. PS: Silny zaver dokumentu, v ktorom sa k veci vyjadrila aj priroda :) ()