Urbanized

USA / Velká Británie, 2011, 85 min

Gary Hustwit

Shelby Siegel
  • vorheese

Spousta zajímavých témat ze spousty zajímavých míst, která ale dohromady pramálo působí jako ucelený dokument.(25.6.2012)

Paradoxně se dokument rozpadá, ale zajímavý je.(29.6.2012)

Nejsem si tak úplně jistá, za jakým účelem tenhle dokument vznikl, ale řekla bych, že je to něco jako reklama na urbanismus. Jsou nám představeny některé problémy některých světových metropolí a některá jejich řešení. Tak v první půlce jsem se bála, že to bude nekritická oslava sociálního inženýrství, a o to víc mě „potěšilo“, když byly někde představeny dva naprosto rozdílné pohledy na věc, nebo nastíněný problém, jehož řešení rozděluje obyvatelstvo na dvě nenávistné poloviny. Ale poselství je jasné: Čím víc pohledů, tím lepší řešení. A (osobně jsem postřehla) necálovat soukromé výmysly pořád z veřejných peněz... Inu, století urbanismu je tu! (Btw., narozdíl od mnoha zde přítomných si nemyslím, že by to byl dokument pro odborníky a „ty, co se věnují urbanismu“. Ti, co se věnují urbanismu, mají o takových problémech načteno a nakoukáno mnohonásobně víc a ještě s teoretickým podkladem. Tohle je dokument pro laiky, protože právě běžných občanů se urbanismus dotýká nejblíž.)(25.6.2013)

Celkem pěkně zpracovaný dokument, který ale doplácí na přílišnou všeobecnost svého představení urbanistického designu. Není představen jako obor, včetně počátku a vzniku, dokument se nezaměřuje na lidi stojící za koncepty, ale jenom stroze představuje jednotlivé projekty po celém světě, což je dle mého jednoznačně nevyužitá příležitost. 65 %(18.5.2012)

Tenhle dokument mi udělal hned dvojnásobnou radost: 1.Můžu machrovat v hospodských debatách (v nichž obecně moc nevynikám) o nekoncepčním rozrůstání satelitů: "Jojo, urban sprawl se tomu říká!" 2. Až se mi zas někdy bude zdát o maturitě a vytáhnu si téma My future home, budu jim vykládat o tom, že chci žít v kondomiu.(17.7.2012)

• - Architekti a občanská sdružení tento film promítali komunálním politikům z českých radnic. Stalo se tak například v Českých Budějovicích. (ondey)