Te shu shen fen

特殊身份

Special ID

Akční / Krimi / Thriller / Komedie

Čína, 2013, 99 min

Chen Zi Long (Donnie Yen) přijímá od svého nadřízeného poslední úkol, protože se chce vrátit po dlouhých letech strávených jako policista v utajení do normální služby... Donnie Yen se nezhostil pouze hlavní role, ale byl i jedním z producentů a dělal akční choreografii. Pokud by příběh Special ID (2013) dostal stejnou péči jako akční pasáže, mohlo jít o ultimátní záležitost. Donnie používá zajímavý bojový styl obsahující MMA prvky a potěšil souboj s kaskadérem Kenem Lo, který spolupracoval s Jackie Chanem na mnoha filmových projektech. Vrcholem snímku je dlouhé adrenalinové finále, kde nechybí automobilová honička a zúčtování se záporákem.(1.12.2013)

Ne tak dobré jako Zóna smrti, ale určitě lepší než Flash Point (kde se s akcí čekalo až do samého závěru). Vedle standardně uspokojivého akčního výkonu D. Yena (na konci "domláceného" maskéry téměř k nepoznání) zaujala ještě "nadrátovaná" čínská policistka v podání Tiang Jing, i když při její tělesné konstituci jsem jí ty bitky (včetně napínavé přetahované uvnitř uhánějícího auta) nevěřil ani náhodou.(5.8.2014)

• Lacike

Obrovske sklamanie. A to som sa tak velmi tesil, ze Donnie konecne po dlhej dobe natocil film zo súčasnosti. Zapletka je neskutocna hovadina zo zvratmi za ktore by sa hanbila aj tretotriedna telenovela. A to nehovorim o infantilnych dialogoch vdaka ktorym vsetky postavy pôsobia jak nejaki pubertiaci. Proste su tu dve skupiny deti. Jedna sa hra na policajtov a druha na clenov triady. A vsetci pôsobia trapne. Nezachrania to ani akcne sceny. Uplne tu absentuju nejake pôsobive kaskaderske kusky. Namiesto nich sa dockame dratov a hnusneho CGI. Este aj vybuch auta je CGI. To uz fakt nemohli zo znicene auto nechat vybuchnut? No a bitky na tom nie su ovela lepsie. Este choreografia je celkom solidna, ale su otrasne natocene. 90% uderov ide mimo superov alebo zaber kamery. Pomaly pri kazdom udere sa strihne na iny pohlad kamery. Velkym sklamanim je pre mna vysnivany duel Donnie vs. Ken Lo. Pôsobi ako take nezaväzne potlapkavanie namiesto poriadnych ran. Za nieco stoji len finalny duel s Andy Onom, ktory pre zmenu po choreografickej stranke vykrada finale Flash pointu. Aj aj ked je minimalne o triedu horsi, tak jedine kvôli nemu davam filmu aspon jednu hviezdicku. Toto sa ziadnemu chlapovi pacit nemôze. 3/10.(5.8.2014)

Po perfektním traileru, jsem hodně zklamaný ! Čekal jsem Asijskou satisfkaci a dostal jsem tuctový akční film s Donnie Yenem, kde není nic, co bych nikde jinde neviděl. Závěrečných 20 minut jsou však super, kde nechybí automobilové naháněčky se senzační akrobacií a finální fight na střeše byl taky solidní, ale na 4* mi to stále nějak nevychází, čekal jsem více. 60%(31.10.2013)

Tak já trailer neviděl a nevěděl jsem do čeho jdu. Začátek filmu mi přišel jako akční komedie (llavně díky tomu fightu, kdy si z protivníka dělá Donnie spíš prdel a i chování postav tomu napovídalo). Potom film docela ubere a začne se odebírat do krimi/trileru s občasnou bitkařskou akcí. Filmek je dost upovídaný, ale když přijde na řadu akce, tak je na co se koukat. Poslední zhruba půlhodina je hodně našláplá, kde nechybí parádní autohonička a závěrečná bitka, která je fakt super (Přišla mi podobná jako ve Flash Pointu) Příběh je obyčejný a nikterak nepřekvapující. Konec se dá i předvídat .Podle mě je to parádní Martial Art krimi filmek, místy připomínající 80.-90tkový Hong Kongský béčkovky. Co se týče Donnieho, tak čekal jsem dost, ale že bude v takový formě, to fakt ne. Fighty místy připomínají filmy J. Chana (hlavně začátek), místy Tonyho Jaa. Donnie to seká na všechny možný způsoby a styly a tak svižně a místy i hodně brutálně, že jsem valil bulvy. Podle dosavadního hodnocení vidím, že to moc lidí nenadchlo. Za mě musím říct, že jsem hodně spokojenej a celej film jsem se bavil a to i v pomalejších pasážích. Filmek mi hrozně utekl. Celkově to vidím na 90% :)(8.1.2014)

• - S filmem byl spojován i populární čínský herec Wenzhuo Zhao. Ten ale po sérii několika nešťastných výsledků filmové produkce z produkčního týmu vycouval. Po dalším nabádání dokonce odmítl v natáčení pokračovat. Jeho kritický postoj si vyžádal hned dvě tiskové konference, kde se zmiňovaly jak nepatřičné úpravy scénáře bez jeho vlastního vědomí, až k jeho osobní nespokojenosti s lidmi zapojenými v produkčním týmu. (Conspi)

• - Do hlavní role se dle původních záměrů tvůrců počítalo s akvizicí čínského herce Jackyho Wu. Ten ale v době předprodukce utrpěl poranění nohy, které si vyžádalo časově náročnou zdravotní rehabilitaci. Ta zapříčinila kolizi s jeho dalším filmem, a tak Jacky od nabídky upustil. Roli naopak hned na poprvé přijal Andy On. (Conspi)

• - Donnie Yen se nezhostil pouze hlavní role, ale byl i jedním z producentů a dělal akční choreografii. (Rominator)