Píše sa rok 303 a Barbora je krásna dvadsaťročná dcéra rímskeho guvernéra Dioscura. Rovnako ako jej otec, aj ona je pohanka, keď však otrokyňu Giulianu, ktorá pre ňu bola ako sestra, odsúdia na smrť, vzbúri sa proti nemu. Snaží sa zachrániť Giulianu i ostatných prenasledovaných kresťanov a napokon aj ona prijme ich vieru. Toto rozhodnutie navždy zmení je osud... (oficiální text distributora)

kolemjdouc

ač ateista ,musím přiznat že příběh mě dostal.Od začátku do konce.Nenásilnou ,nepodbízivou formou zpracování jsme viděli příběh nešťastné mučednice.Perfektní scénář,režie a obzvlášť i kamera kde své místo měly i stíny.Např odcházející otec z vězení v závěrečných scénách.Perfektní práce herců.A opět famózní slovenský dabing.Když řeč nebyla přehlušovaná hudbou a hlasy nezněly jako ze sudu.Dobrá práce. ()

Una111

"O životě sv. Barbory nemáme písemných soudobých svědectví... " A tak je pochopitelné, že měli tvůrci filmu dost volnou ruku, aby udělali mix podle svých představ, na můj vkus tak trochu "šampónový" - až příliš líbivý a neodpovídající začátku 4. stol. - - - Ale poselství o pronásledování, mučení a zabíjení křesťanů je stále platné a bohužel i dnes aktuální. "V hrozných mukách Barbora se modlila: ´Pane Ježíši Kriste, přijdiž mi na pomoc; vezmi všecko ode mne, jenom ne svého svatého Ducha.´ " (Oba citáty z knihy Naše světla, vyd. r. 1947) ()

Arsenal83

Z tohto obdobia čerpáme len z legiend, ale aj ústnym podaním sa môže podávať pravda. Nech už boli podrobnosti akékoľvek, myšlienka stojí nad tým. Podľa legendy totiž otec Barboru neprepichol nožom, ale sťal ju na hore a na to ho zabil blesk. Ale fantázii pri neporušení hlavného posolstva sa medze nekladú. ()

MM_Ramone

Barbara bola dcérou rímskeho miestodržiteľa v Nikomédii, v Malej Ázii. Bola to veselá, mladá, krásna panna, ktorá mala rada život a ľudí. Aj keď pôvodom patrila ku vládnucej triede stala sa z nej kresťanka. Prijala krst a vpustila do svojho srdca Ježiša Krista. To však odporovalo rímskym zákonom. Kresťania boli nepriatelia štátu, pretože odmietali uznať božský pôvod cisára. Odmietli sa klaňať falošným modlám. Nechceli konať pohanské obety. Rimania ich prenasledovali a kruto trestali. Barbara sa aj napriek tomu stala jednou z nich. Toto rozhodnutie ju stálo život. Zomrela mučeníckou smrťou. Zavraždil ju jej vlastný otec. Bol to zaslepený karierista a morálny slaboch. Tesne pred tým ako posledný krát vydýchla, Barbara prosila Krista, aby všetci, ktorí si budú pripomínať jej utrpenie, boli ušetrení od smrteľných múk. Pán Boh jej prosby vyslyšal. Stala sa z nej svätá Barbara z Nikomédie. V rímskokatolíckej cirkvi je uctievaná ako ochrankyňa pred náhlou alebo násilnou smrťou a patrí do skupiny štrnástich pomocníkov v núdzi. *** ()

elizabeth_ba

Legendy svatých z pozdní antiky nebo raného středověku (zde šlo o případ první) neznám příliš dokonale ale na tv film tohle mělo dosti obstojnou kvalitu. Pokud se budeme pídit po "reáliích", zjistíme, že toho mnoho o životě této světice nevíme. No a ve srovnání s legendami (viz zde) musím uznat, že se mi příběh ve filmu líbil více, ačkoli nenaplnil odkazem zmiňovaný verš z Matoušova evangelia (Mt 10,36). Porovnávat tento film s americkými velkofilmy s křesťanskou tématikou z 50. a 60. let samozřejmě nelze, ale mně se na to dívalo dobře, poněvadž Barbora byla krásná a ten její (posléze bývalý) velitel vojáků taky vypadal pěkně, happy endu (jakož i části legendami popisovaných mučení) se tvůrci naštěstí vyhnuli rovněž, takže dávám tři a tři čtvrtě hvězdičky. ()