Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě

• Švédsko

En duva satt på en gren och funderade på tillvaron

• Norsko

En Due Satt På En Gren Og Funderte Over Tilværelsen

• Dánsko

En due som sad på en gren og funderede over livet

• Francie

Un pigeon perché sur une branche philosophait sur l’existence

• Německo

Eine Taube sitzt auf einem Zweig und denkt über das Leben nach

Holub sedel na konári a premýšľal o živote

Komedie / Drama

Švédsko / Norsko / Dánsko / Francie / Německo, 2014, 100 min

Tenhle film si buď zamilujete, nebo odvrhnete. Po půl hodině odejdete, nebo přežijete až do konce. Budete uctívat, nebo zatratíte. Já jsem se vydal nějakou střední cestou. Asi tak v půlce jsem se začal na sedadle v kině vrtět a kroutit, zároveň se mi však vůbec nechtělo odejít. Vytrénovaný nepříběhovými filosofickými fláky z Ruska z šedesátých let jsem vycepovaný k tomu přežít všechno. I když i tohle byl fakt extrém. Jsou tam scény, které nepochopíte. Vlastně to jsou úplně všechny scény. Ale to nevadí. Svou stylovou formou to minimálně stojí za to, protože co příběh to jeden dlouhý záběr. A hudba, to je samostatná kapitola. Ústřední motiv je jako kafe s tonikem (a věřte, že něco takového skutečně existuje: prodávají to v kině Světozor); nejdřív vám to jakž takž chutná, pak si to naprosto znechutíte a ve finále po tom toužíte jako po ničem jiném - a když už se vám toho znovu konečně dostane, už to víckrát nechcete. Ještě se však vraťme k té střední cestě, kterou jsem zmínil na začátku; tři hvězdičky je takový ideální průměr.(17.1.2016)

Nádherný pozvolný poetický slet obrazů, ve kterých se prolínají příběhy a postavy a témata různé závažnosti. Od nudné každodennosti, po hromadné vraždění. Myslím si, že ve filmu je více, než je na první pohled zřejmé. Koukala jsem nejdřív do půlky, ale pak mi to nedalo a první půlku zkoukla znovu, a víc se na film začala soustředit. Výborný nenápadný humor.(10.8.2016)

Pro začátek je dobré se oprostit od jakéhokoli konvenčního vnímání filmů. Pak budete schopni si "Holuba" náležitě vychutnat. Bezprostředně po filmu jsem si říkal, že jsem rád, že jsem to přežil. Po 30 minutách už jsem se mnoha scénám smál a po jednom dni mám chuť se na to podívat znovu. Roy Andersson má naprosto jedinečný styl (ne)střihu, který je ovšem v dnešním uspěchaném světě vítaným zpestřením(1.2.2015)

• Dadel

Potřetí to samé a už to přestává být vtipné. A to doslova - oproti prvním dvěma dílům úplně vymizel humor, takže výsledek je k nepřežití. A to se mi předchozí filmy celkem líbily. Navíc Andersson asi moc koukal na filmy Michaela Baye, obrazů je tentokrát celých 39, takže kvůli kulometnému střihu jsem občas nestíhal sledovat, co se na obrazovce děje.(25.7.2015)

Nemuselo se mi to líbit, ale nemohl jsem nevidět, že to je dílo génia. Tím neříkám, že se mi to nelíbilo. Takovou směsici protichůdných emocí jsem při sledování filmu snad ještě nezažil. Jinak škála od nevolnosti, přes solidní depku, až po totální euforii. P.S.: Právě jsem dokoukal mnohem lépe hodnocené Písně z druhého patra. Holub se mi líbil víc. Je v něm zakomponována zpráva o stavu naší nemocné civilizace. Je tak trefná, že se nám ten film prostě nemůže líbit.(27.1.2017)