Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě

• Švédsko

En duva satt på en gren och funderade på tillvaron

• Norsko

En Due Satt På En Gren Og Funderte Over Tilværelsen

• Dánsko

En due som sad på en gren og funderede over livet

• Francie

Un pigeon perché sur une branche philosophait sur l’existence

• Německo

Eine Taube sitzt auf einem Zweig und denkt über das Leben nach

Holub sedel na konári a premýšľal o živote

Komedie / Drama

Švédsko / Norsko / Dánsko / Francie / Německo, 2014, 100 min

• Dadel

Potřetí to samé a už to přestává být vtipné. A to doslova - oproti prvním dvěma dílům úplně vymizel humor, takže výsledek je k nepřežití. A to se mi předchozí filmy celkem líbily. Navíc Andersson asi moc koukal na filmy Michaela Baye, obrazů je tentokrát celých 39, takže kvůli kulometnému střihu jsem občas nestíhal sledovat, co se na obrazovce děje.(25.7.2015)

• Saur.us

Holub seděl příliš dlouho a rozmýšlel příliš pomalu. Oproti Ty, který žiješ mnohem méně vtipné a více přemýšlivé a metaforické a to v tomto případě znamená doslova ubíjející 100 minutové zamyšlení na osudem lidským. Formálně je to zpracované na jedničku, 100% statická kamera snímá obraz po obraze (a to doslova, chybí už jen zdobný rám) ale obsahově je to prostě už příliš náročné.(18.11.2016)

Jakože Roye Anderssona žeru, tak tentokrát to prvně ztratilo formu a rozpadlo se to v příliš fragmentů, co dohromady spojuje jen to, že se všichni máme blbě, ale říkáme si, že vlastně dobrý. A jo, takovej život klidně může bejt, ale v předchozích filmech mi to Andersson uměl líp podat a přeci jen to ochutil.(7.9.2019)

• blondboss

Niektoré filmové počiny jednoducho netreba šetriť kritikou. Tento je jedným z nich. Každý sa tu rozplýva nad tým, ako inak bol tento film spravený, akú filozofickú hĺbku v sebe má a že jeho hodnota je neoceniteľná. S tým nemôžem súhlasiť, lebo keď už pozerám na nejaký film, tak mi musí dať aspoň základný zmysel, pričom tu to absentovalo. Keď chcel Anderson poukázať na nedokonalosť, zvrátenosť a tragédiu niektorých ľudí, dalo sa to spraviť aj umeleckejším spôsobom a nie iba nezmyselnou znôškou scénok, ktoré vo všeobecnosti vyzneli veľmi hlúpo. Jednu hviezdičku dávam len za nápad vykresliť ľudskú dušu svojským spôsobom. Ale inak to bola jedna veľká zbytočná nuda. 25 %(30.7.2016)

Absurdní černohumorné drama Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě je posledním filmem z volné trilogie o lidské existenci, která patrně spěje k nevalnému konci. Alespoň tak to chápu já. Předchozí dva snímky byly o fous zábavnější, ovšem i tady jsem se několikrát od srdce zasmála, zejména mě pobavilo dění v hospodě U kulhavý Lotty z Göteborgu. Touhle mozaikou kraťoučkých příběhů však chtěl nejspíš Roy Andersson vyjádřit své rozčarování nad počínáním nás obyčejných smrtelníků. Jinak si nedovedu vysvětlit pesimismus a beznaděj, jež z většiny protagonistů a scén vyzařují. V kontextu s tím nevyznívá moc pozitivně často opakovaná věta „To je fajn, že se máte dobře”, spíše má velmi hořkou pachuť. Každopádně scénáristu a režiséra v jedné osobě za tento svérázný třídílný počin nesmírně obdivuji. Vůbec totiž nechápu, kde přišel k tolika úžasným nápadům a ještě se mu je povedlo tak báječně stylově zrealizovat. (75%)(2.6.2020)