Miloš Forman - americká léta

(TV film)
  • Velká Británie Miloš Forman: Taking Off In America

To, že se Miloš Forman 18. února dožívá osmdesáti let, je sice neuvěřitelné, ale všeobecně známé. Poměrně známé jsou i četné (byť z faktů a veselých historek z natáčení vyplývající) legendy, obklopující fenomenálního režiséra. Tak těch dnes mnoho neuslyšíte. Zato se dozvíte spoustu informací, které jste třeba dosud nevěděli. Například jak Treat Williams ve filmu Vlasy tak dlouho tančil na stole, až mu došly síly a vtom Miloš Forman ... Pokud to chcete vědět, určitě se dívejte. Mluvit bude nejen sám oslavenec, ale také hvězdy jeho filmů, a nouze nebude ani o ukázky. (oficiální text distributora)

prkalil

Stejné historky, opakující se témata jako v Šulíkově dokumentu z roku 2009 nebo v A co mám dělat..., přesto stojí za to se na něj podívat, pár věcí je tam navíc, např. vzpomínky Bergera z Hair (Treat Williams), zmínka o několikanásobné výherkyni rubriky časopisu Hustler "kretén měsíce" nebo kterak při natáčení Amadea ve Stavovském divadle na americký státní svátek došlo k odtajnění tajných... Když Forman vypravuje, člověk mu prostě nadšeně naslouchá, i když to samé slyší už poněkolikáté. A ta jeho angličtina, v níž, stejně jako např. Havel, naprosto kašle na výslovnost - důležité je jen o to, co chce sdělit. Totiž pravda. ()

MM_Ramone

Miloš Forman je a asi aj navždy zostane v mojich očiach najlepším českým režisérom. Svoju tvorbu dotiahol do najvyššieho levelu. Vždy bol a dozaista aj naďalej bude v rebríčku mojich najobľúbenejších režisérov. Pri sledovaní jeho filmov pokaždé zas a znova cítim to príjemné mrazenie na chrbáte. Pán Forman je veľký umelec. Má môj plný rešpekt. Preto som si s radosťou pozrel tento zaujímavý dokumentárny snímok, ktorý mapuje jeho život a keriéru. Čech, ktorý si splnil svoj americký sen. Čech, ktorého filmy pozná celý svet. "Miloš Forman - Americké roky". *** ()

kobejn

Takže máme to všichni za sebou a Miloš taky, osmdesátka na krku, dokumenty z krku. Takže "největší z Čechů" na poli filmovém - jedinečný neopakovatelný osud - určitě má o čem povídat, na co vzpomínat, a dokumenty o něm jsou na místě, Forman udělal asi nejhlubší stopu ve světě z českých režisérů, to bez debaty, kdo je ve světě z českých tvůrců nejznámější? Forman. Teprve až po něm by byli další. Určitě Menzel. Určitě Svěrák. Další jména už jsou diskutabilní. Passer? Chytilová? Němec? Juráček? Kdo je dneska ve světě zná? Historici, kritici? Kdo ještě? Ale Formana zná (snad) každý. Ovšem je docela symbolické, že včera na imdb, když jsem koukal na hlavní stránku, tak tam Miloše nedali - prostě Američani sice Formana znají, možná i mají rádi, ale nikdy ho nevzali za svého, není to Američan jako oni, neni to jeden z nich, je to pouze emigrant s americkým občanstvím, nikoliv však Američan. Takže tři dokumenty jedním vrzem. První od Šulíka, druhý tento, a třetí na viasat history od Francouzů. První v češtině, nic naplat, Forman je duší především Čech, a jak se člověk nejlépe vyjádří? V mateřském jazyku, to je jasný. Šulíkův dokument se zaměřil logicky, byv o nové vlně, na Formanovo působení v Československu, takže tento dokument má tu výhodu, že slyšíme Formana mluvit česky a může detailněji probrat věci, které v angličtině nedokáže říct, například tu historku "z kotelny", které v této verzi nezazní. Nevýhodou je "useklost". Končí to Taking off a hotovo. Tento dokument je z těch tří nejnovější, takže je "uzavřený" - mapuje celou jeho tvorbu od československých filmů až po (dosud) poslední Goyovy přízraky. V tom má velkou výhodu. Miloš je evidentně vyslýchán doma, u sebe v domě v Connecticutu, takže se nemusel trmácet někam do Prahy a být vyslýchán v nějakém studiu. Dýchá z něj ta domácí uvolněná atmosféra. Ovšem Miloš logicky mluví anglicky, no a jeho angličtina je prostě typicky "evropská", jakýkoliv člověk, který není rodilý Američan, se nikdy nenaučí napodobit a naučit jejich jazyk. Ale takovou tu základní angličtinu s tou určitou základní slovní zásobou zvládá, takže může v pohodě mluvit o svém životě i v angličtině, ovšem nezabíhá už do takových podrobností, jako si mohl dovolit u Šulíka, jednak kvůli tomu, že zde mluví o celé své tvorbě, jednak kvůli nedokonalé znalosti jazyka. Ale nevadí. V podstatě zde ale opakuje vše, co jsme už slyšeli u Šulíka, rozdíl je jen v jazyku a v tom, že zde autor dokumentu zpovídá i "hosty", kteří ovšem nic zásadního neřeknou, pouze sem tam něco doplní. Konečně třetí dokument na Viasat history, který dávali hned po té, co skončil tento na čt2, je něco mezi tím českým a americkým. Opět se zaměřuje spíše na tvorbu v Československu a znovu tedy Miloš opakuje, co řekl již předtím, a končí zhruba u Přeletu nad kukaččím hnízdem. Miloš je opět vyslýchán u sebe doma, takže opět ta pohodová domácí atmosféra, navíc pár záběrů navíc, z okolí jeho domu na procházce, už tam chyběl jenom pes. Samozřejmě na viasatu se nebudou obtěžovat s titulky, takže jsme bohužel okradeni o Milošovu příjemně neumětelskou čechoameričtinu, no ale neva, na rozdíl od prvních dvou dokumentů tu hned z kraje Miloš zmínil své filmové vzory - konečně! Konečně někde mohl říci, jaké filmy a jaké vzory měl. Toto mě u filmařů totiž příde jako klíčová informace, z toho by měl člověk vycházet a vždy u každého dokumentu by měl filmař zmínit, jaké vzory a z jaké filmové "školy" vyšel - u Formana to byla klasická filmová němá groteska - Chaplin, Keaton, Loyd, Laurel a Hardy a pak francouzský vliv - Rene Clair, Rene Clement - takže pak je hned jasné, když člověk vidí kupříkladu jeho československé filmy, kde se Miloš učil a od koho. Jinak zase přišlo na přetřes vše podstatné, co bylo v předchozích dokumentech. Žádný další rodilý český filmař se už podobné pozornosti nedočká, takže myslím, že to máme odbyté, výročí bylo řádně oslaveno a zaznamenáno. Pomalu se blíží konec jedné epochy, jednoho života, jedné generace. Forman z této generace po zásluze vyčnívá a určitě si pozornost jemu věnovanou zaslouží. Takže Formanovi bylo učiněno zadost. () (méně) (více)

blezg

Tak mě tenhle dokument navnadil na Formanovy filmy, co jsem dosud neviděl. Snad i na toho Amadea se podívám. Bylo to tak dobrý, že ani můj táta to nepřepnul, ikdyž to bylo s titulkama. Pravda, titulky mohly být přesnější, ale zas tak hrozný to nebylo. Velmi zajímavé je sledovat, jak se Forman k jednotlivým filmům dostal. Kolik dokumentů o Formanovi jsem už viděl a přesto se vždycky na další těším. Paráda. ()

lola3121

Miloš Forman je tak úžasný vypravěč, že bych ho vydržela poslouchat daleko déle než tu necelou hodinku, kterou trval tento dokument, hojně prošpikovaný ukázkami z filmů i vzpomínkami herců. Jenom se mi nějak nechce věřit té osmdesátce. Že by to americký ovzduší? Každopádně doufám, že Mistr ještě neřekl své poslední slovo... ()