Barfi (festivalový název)

Barfee

बर्फी!

Komedie / Drama / Romantický

Indie, 2012, 150 min

Veľmi krásny film. Už len fakt, že sa inšpiroval tými najzaujímavejšími komikmi v histórií ako je Chaplin, Keaton, robia z Barfiho poctu a zároveň samostatne fungujúci film. Komická rovina funguje na výbornú. Temnejšia zápletka tiež. A čo je pre mňa rozhodne najväčším plusom je krásne rozvinutý vzťah medzi Barfim a dvoma herečkami Priyankou a Ileanou. Obidve čarovné a skvele fungujúce v nádhernom prostredí Kalkaty a Darjeelingu. Film mi učaroval a pobavil tým najlepším spôsobom. Síce som sa musel pousmiať nad miernym vykrádaním - scéna s klincom na ceste je rovnaká ako v Kitanovom Kikujirovi, ale inak je to film ktorý pohladí srdce a dušu. A o to predsa v Bollywoodskych filmoch ide. Jedna z najlepších ukážok toho ako sa to má robiť.(3.11.2013)

Výborná záležitosť a už druhý bollly ktorý tú nomináciu mal premeniť na oscara. Lagaan to ťahal v tom serióznom tóne, ale tu to kapoorovci skúsili na tom druhom fronte. Cinefilnom. A výborne uchopenom. Výborne zahranom a ešte výbornejšie zrežírovanom. Ranbir vládne a Priyanka opäť dokazuje, že má na viac ako len byť pekná.(20.2.2017)

Indie letos do oscarového (textový editor zarputile přepisuje na ovarového) klání vyslala „Bollywood“. V hlavní roli Priyanka Chopra, a… dál zajisté nemusíme pokračovat. Chcete-li čistoskvoucí záběr, pusťte si film z Bombaje. Podmanivá hudba, nádherné tváře, srdcervoucí lovestory, trocha duhy a několik záběrů ve slunečním svitu, nikde ani smítko. Otravná stopáž. Takhle to v Bollywoodu bylo a bude. A tentokrát i groteska. kult pro Cinema Mundi, 2013.(3.3.2013)

Po zhliadnutí tohto filmu mám skutočne zmiešané pocity ohľadom konečného dojmu. Na jednu stranu zaujímavý scenár s kvalitným posolstvom a nápaditými osudmi hlavných postáv, na druhú stranu pre mňa absolútne neatraktívne podanie zaobalené v grotesknom obale á la Charlie Chaplin (čo absolútne nie je moja šálka čaju). Dej spočiatku úplne vlažný a postava Barfiho mi išla skôr na nervy svojou infantílnosťou, ale potom sa to celkom slušne zamotalo a nabralo to konečne nejaký dramatickejší spád. Celkovo mám však pocit, že keby to bolo podané ako klasická dráma (bez toho groteskného štýlu), tak by to malo u mňa oveľa väčší úspech. Každopádne, Ranbir to zahral skvelo, a Priyanka taktiež, Ileana bola v tomto prípade skôr takou ozdobou... 3*(12.8.2020)

• Niktorius

Vizuálně asi nejkrásnější indický film tohoto roku. Zatímco ve svém předchozím (a výborném) snímku Kites odkazoval Anurag Basu na žánry amerického filmu, v Barfim! se otevřeně hlásí k tradici němých grotesek (Ranbir Kapoor se svým nalíčením a hereckým projevem stylizuje do podoby svého dědečka, významného bollywoodského filmaře Raje Kapoora, který se inspiroval Charliem Chaplinem) a k francouzskému hnutí Cinéma du look, tudíž je na filmu odehrávající se v koloniálním prostředí Dárdžílingu a Kalkaty zřetelný evropský otisk. Jestliže si malebná mizanscéna a působivé tělesné herectví všech hlavních postav zaslouží ocenění, syžet vyprávěný třemi různými vypravěči v několika časových rovinách už mnoho uspokojení nepřináší a přes zahrnutí několika potencionálně vypjatých situací mu schází dramatické napětí. Barfiho úspěch u indických diváků se tedy nejspíš odvíjí od jeho technických kvalit a skutečnosti, že se vymyká tuctové bollywoodské produkci; na oscarové soutěži, kam byl letos vyslán, však nejspíš příliš nezazáří. ____Vlastně bych řekl, že Barfi! je takový indický Pan Nikdo: byť nejde o sci-fi, je to film obdařený malebnou vizualitou, který se tváří, že sděluje vznešené pravdy o životě, ale přitom je strašlivě banální a stojí vlastně jen na řetězení "originálních" nápadů vykradených z jiných děl.(15.11.2012)

• - Než film začne, je možné počuť hlas hluchonemej hlavnej postavy, herca Ranbira Kapoora, a to počas varovania o škodlivosti fajčenia a tabaku. (MikaelSVK)

• - Väčšina z popredných herečiek Bollywoodu odmietla vedľajšiu úlohu Shruti Ghoshovej, až sa po dlhých vyjednávaniach dospelo k herečke menom Ileana D'Cruz. (MikaelSVK)

• - Ranbir Kapoor, ktorý stvárnil hlavnú postavu, bol prvou a zároveň jedinou voľbou pre rolu Murphyho - Barfiho. (MikaelSVK)