poster

Barfi (festivalový název)

 • Indie

  Barfi!

 • Indie

  Barfee

Komedie / Drama / Romantický

Indie, 2012, 150 min

 • Remini
  ***

  Šarmantný filmík. Naozaj sa vymyká zo zaužitého 'bollywoodskeho' vzorca, ale to sa v posledných mesiacoch (rokoch?) stáva čoraz častejšie. Osobne ma najviac zaujali lokácie a použitie hudby. Francúzské melódie som privítala rovnako ako westernovské bgm v Dabanggu :) Krásne herecké výkony od hlavnej trojice, najmä Ranbir a Priyanka boli fantastickí. Prvá polovica filmu ale nie je v súznení s druhou. Okrem častej "inšpirácie" inými filmami sa režisér asi nevedel rozhodnúť, ktorú z načatých tém má dotiahnuť do konca. V konečnom dôsledku pôsobí film nezosúladene a mierne chaoticky., prelínanie časových línií bolo úplne zbytočné. Váhala som medzi 3-4 hviezdičkami, ale keďže na mňa nemal skoro žiadny citový dopad, prikláňam sa k nižšiemu hodnoteniu. Neviem, možno som mala príliš veľké očakávania...(15.11.2012)

 • Andrea1717
  ***

  Nie som veľký fanúšik grotesiek, k čomu toto tak nejak spelo. Spočiatku veselý optimistický príbeh sa v závere prehupol do citovky a vymačkal so mňa aj slzy. Tak nejak podvedome by som chcela zaujať k tomuto filmu negatívne stanovisko, ale vďaka Ranbirovi, ktorý sa mi film od filmu dostáva viac od kožu, sa to proste nedá. Ako vždy bol skvelý, komický keď treba, vážny keď treba a aj romantický keď treba... jediné neagtívum filmu je Priyanka, má smolu nemám ju rada, v niektorých filmoch som síce ochotná ju tolerovať, ale tento to teda nie je. Inak, odhliadnuc od Priyanky, je to pekný film na vážnu tému, ale na Oscara to nie je.(3.4.2017)

 • rikitiki
  ****

  Film se vyznačuje líbeznými záběry na čajovou krajinu doprovázenými líbivou hudbou, která se ale opakuje, až omrzí. Výborně autoři využili Barfiho hluchotu, když divákovi i ostatním postavám je jasné, že se něco děje, ale Barfi neslyší ani, když se mu nějaké drama odehrává přímo za zády. Skvělým nápadem bylo vrátit se v některých částech snímku do grotesky, kterážto taky byla němá, a Barfiho blbnutí opravdu baví. Třeba fígl, jak utéct policii za pomoci zrcadla, je brilantní. Film si vystačí bez dialogů v dlouhých sekvencích, i v těch, které nejsou groteskní, a funguje neskutečně skvěle. --- Něžně dojímavý je postupně rostoucí cit mezi hluchoněmým mladíkem a mentálně postiženou dívkou. ______ Na škodu byla přílišná stopáž snímku, podivné přeskakování v čase, které je nepřehledné a taky zamotaná až chaotická zápletka s několikanásobným únosem. /27. 7. 2017/(27.7.2017)

 • LaRhette
  *****

  Trochu Chaplinovsko-Hulotovské grotesky + francouzské atmosféry + Amélie + krásný němý Ranbir + Miss India/ World v roli autistické holky - to vše v trochu spletité a indicky netypické pohádce (žádný zpěv, tance málo, chybí happyend v plném slova smyslu). Je to super a je to celý na youtube, dokonce s anglickými titulky!(3.6.2014)

 • Niktorius
  **

  Vizuálně asi nejkrásnější indický film tohoto roku. Zatímco ve svém předchozím (a výborném) snímku Kites odkazoval Anurag Basu na žánry amerického filmu, v Barfim! se otevřeně hlásí k tradici němých grotesek (Ranbir Kapoor se svým nalíčením a hereckým projevem stylizuje do podoby svého dědečka, významného bollywoodského filmaře Raje Kapoora, který se inspiroval Charliem Chaplinem) a k francouzskému hnutí Cinéma du look, tudíž je na filmu odehrávající se v koloniálním prostředí Dárdžílingu a Kalkaty zřetelný evropský otisk. Jestliže si malebná mizanscéna a působivé tělesné herectví všech hlavních postav zaslouží ocenění, syžet vyprávěný třemi různými vypravěči v několika časových rovinách už mnoho uspokojení nepřináší a přes zahrnutí několika potencionálně vypjatých situací mu schází dramatické napětí. Barfiho úspěch u indických diváků se tedy nejspíš odvíjí od jeho technických kvalit a skutečnosti, že se vymyká tuctové bollywoodské produkci; na oscarové soutěži, kam byl letos vyslán, však nejspíš příliš nezazáří. ____Vlastně bych řekl, že Barfi! je takový indický Pan Nikdo: byť nejde o sci-fi, je to film obdařený malebnou vizualitou, který se tváří, že sděluje vznešené pravdy o životě, ale přitom je strašlivě banální a stojí vlastně jen na řetězení "originálních" nápadů vykradených z jiných děl.(15.11.2012)

 • - Väčšina z popredných herečiek Bollywoodu odmietla vedľajšiu úlohu Shruti Ghoshovej, až sa po dlhých vyjednávaniach dospelo k herečke menom Ileana D'Cruz. (MikaelSVK)

 • - Než film začne, je možné počuť hlas hluchonemej hlavnej postavy, herca Ranbira Kapoora, a to počas varovania o škodlivosti fajčenia a tabaku. (MikaelSVK)

 • - Ranbir Kapoor, ktorý stvárnil hlavnú postavu, bol prvou a zároveň jedinou voľbou pre rolu Murphyho - Barfiho. (MikaelSVK)