VOD (1)
Obsahy(1)
Popový šlágr, který zná patrně každý, kdo žil v Československu, se stal základem hry míněné tak vážně jako sám život. Režisérské duo Marek Šulík a Jana Bučková natáčelo ve vydělené oblasti slovenské romské osady dvojici, která se ve svém každodenním snění stává Karlem Gottem a Darou Rolins. Hvězdy showbyznysu ztělesňují pro Marienu a jejího bratrance Romana napůl božské postavy ze sfér, kde je blahobyt a žádné starosti. „Je to příběh o hře, iluzi a o schopnosti přežít,“ říká režisérka Jana Bučková. Snímek mapuje ostrý kontrast mezi světem chudoby a segregace a světem celebrit a modelových rolí mediálních hvězd. Marek Šulík a Jana Bučková se v prostředí romských osad nepohybovali poprvé: Zvonkům štěstí v jejich filmografii předcházejí Cigarety a pesničky, dokument o natáčení alba, na němž výjimečně spolupracovali Romové s etnickými Slováky. (MFF Karlovy Vary)
(více)Videa (1)
Recenze (16)
No čo bude ďalej na rade? Narkomani, bezdomovci, hospic? Účelovo nasnímaný dokument o dvoch rómskych"intelektuáloch", ktorí sa snažia preraziť karaoke Darinky mandarínky a božského Káju. Už len tento samotný výber ich v súčasnosti katapultuje na dno spoločenskej zábavy. Aj keď Gottovi to v jeho veku stále šlape. Vzdelanie žiadne, robiť nevedia, ale plodenie detí im ide na jednotku. Za pár rokov sa nám postarajú o dôchodok. A skúste sa pozrieť do rómskej osady bez kamery. To by už bol ale iný dokument.. ()
Tento film sa vlastne na nič nehrá a pritom je celý jedna veľká hra. Stačí ak na ňu divák pristúpi, ak nezačne zbytočne hlboko "šťúrať" a moralizovať ale sa len jednoducho poddá jeho iluzívnej irónii. Možno práve podobný nadhľad je nakoniec cestou k riešeniam ťažkých (rómskych) otázok. PS: Pri filme Je to iba vietor som písal, že mnohí filmári vidia rómov cez ružové okuliare. Tento film je idealistický, ale od začiatku to priznáva a upozorňuje na to - Za všetko hovorí podtitul DOKUMENTÁRNA HRA. ()
Pěkný film. Jméno Šulík je na Slovensku i v ČR zárukou kvality. Pod zdánlivě banálním příběhem se skrývá citlivě natočený snímek o celoživotních looserech, kteří se narodili do obtížných podmínek a nemají sílu, schopnosti ani moc se z nich vymanit. A tak jim zbývá jenom vysněná iluze o setkání s hvězdami šoubiznisu Karlem a Darinkou. Předem ztracené snění se však propadá do tvrdé reality beznaděje a každodenního boje o kus žvance, o lidskou důstojnost. Můžeme je litovat nebo nám mohou smrdět… Můžeme nad nimi mávnout rukou, štítivě se odvrátit, ale oni jsou tady… a řešení politici nenašli desítky let…. Kdo za to může? Oni, my, všichni? Není nikoho, kdo by odpověděl a poradil, jak z toho ven….. ….jak vyřešit tento složitý celospolečenský problém? ()
Nie náhodou slovenskú kinematografiu ťahá z biedy väčšinou dokumentárna tvorba. Zvonky šťastia sú občas až tragikomickým počinom, ktorý možno nie vždy vyvoláva primárne také reakcie publika, ako si autori predstavovali, ale napriek tomu vynikajúco funguje. Už dávno som nevidel, aby slovenský film v kine vyvolal také jednoznačne pozitívne reakcie počas premietania, ale aj po skončení. (Art Film Fest 2012) ()
Námět působí komicky: dva Romové "hrající si" na Karla Gotta a Daru Rollins. Vše působí o to bizardněji, že Daru představuje muž Roman a Karla žena Mariena (mimochodem v soukromí zpěvačka). Z filmu ale čiší láska tvůrců k hercům a je vidět, že si k hlavním protagonistům utvořili kladný vztah. Sympatické je rovněž opomíjení sociálních problémů (heh) - chudoba v romské osadě jen tak probublává pod povrchem, hlavní zůstávají iluze, sny a fraškovitost hry ústřední dvojice. (Filmovědná poznámka: úplně nejzajímavější je moment v závěru, který na prázdno jedoucí kameru zaznamenává, jak Šulík přemlouvá naštvaného Romana zpět k natáčení. Zpochybňuje dosud viděné, vkládá otázky o manipulativnosti a "hravosti" snímku. Koneckonců pojmenování "dokumentární hra" mluví za vše, že.) (Cinematik Piešťany 2012) ()
Galerie (2)
Photo © 47. MFF Karlovy Vary
Reklama