Zvonky štěstí (festivalový název)

Zvonky šťastia

Bells of Happiness

Dokumentární / Komedie / Drama / Hudební

Slovensko, 2012, 70 min

Nie náhodou slovenskú kinematografiu ťahá z biedy väčšinou dokumentárna tvorba. Zvonky šťastia sú občas až tragikomickým počinom, ktorý možno nie vždy vyvoláva primárne také reakcie publika, ako si autori predstavovali, ale napriek tomu vynikajúco funguje. Už dávno som nevidel, aby slovenský film v kine vyvolal také jednoznačne pozitívne reakcie počas premietania, ale aj po skončení. (Art Film Fest 2012)(24.6.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $-║ Cinematik report: Film s podmanivým názvom Zvonky šťastia(2012) si prišli uviesť aj tvorcovia, ktorý ochotne po projekcii zodpovedali niekoľko otázok od publika. Témou bola Rómska problematika a tak otázky smerovali hlavne ako ich v tejto osade prijali a ako sa im s nimi spolupracovalo. Odpovede tvorcov na ich spoluprácu boli pozitívne, snaživo spolupracovali na projekte, dokonca poctivo strážili filmársku techniku aby sa nič neukradlo alebo nepoškodilo. Príbeh ponúkne dvoch občanov tejto komunity v úlohe veľkých fanúšikov hudobných hviezd Karela Gotta a Dary Rolins. A ako moc sa im chcú podobať až nakoniec vo svojom jazyku prespievajú a nahrajú svojský klip Zvonky šťastia. Film je hravý a pre publikum v určitých etapách roztomilo zábavný. /videl v kine: 40%/ (videl na festivale Cinematik 2012)(13.9.2012)

Tento (ani by som nepovedal) dokument som videl 2x a 2x na mňa zapôsobil úplne inak. Prvý krát som bol šokovaný a pravdupovediac som sa váľal po zemi od smiechu. Gott a Rolincka v opačnom prevedení, pričom Roman má ešte aj účes ako Darinka v detstve. Vystrihovanie obrázkov, občas nie veľmi podarené spevácke výkony. Po druhom pozretí ma už ale miestami mrazilo... Takto žijú dospelí ľudia. S hrôzou človek zisťuje, že na Slovensku v 21. storočí sa žije aj takto, že to nie je v žiadnej krajine tretieho sveta ale tu u nás.(6.2.2014)

• Havenohome

Metóda, keď si dokumentarista vymyslí nejaký koncept a potom do neho zavlečie protagonistov, sa ukázala ako prepálená už pri Nesvadbove. Pri Zvonkoch šťastia sa tento typ práce dostáva do extrému. Stráca sa akákoľvek možnosť povedať niečo pravdivé o živote hrdinov a hlavnú úlohu preberá zvolený režisérsky výmysel. (Nechcem byť ostrý, ale to isté robia aj súčasné realityshow. Stačí si nájsť exota a vymyslieť mu nejakú činnosť, ktorá ho dostatočne zosmiešni.).................Čo je na tomto filme vtipné, teda nevznika zo zámeru režiséra, ale je čarom nechceného, keď protagonista prenáša rôzne "múdrosti". Veľmi tenkú hranicu s televíznou produkciou (Modré z neba) film oblizne, keď sa protagonista nemotivovane rozplače a začne skuhrať o svojom živote. Takýto moment vyznania a dojatia pôsobí v celom filme úplne bezkontextovo a samoúčelne............................Zaujímavý je moment pred koncom, kde do predkamerovej reality vstúpia aj tvorcovia a vlastne doznajú, že im nejde o žiadnu úprimnú snahu porozumieť rómom, ale chcú si iba natočiť svoj záber. O tomto by mal byť ten film, že väčšina slovenských režisérov ani nevie prečo točí o rómoch, nerozumie danej problematike a viac ako o úprimnú snahu vyjadriť sa k danej téme im ide len o nadobudnutie statusu dôležitých umelcov, ktorí sú pre našu spoločnosť potrební, lebo točia predsa o takýchto vážnych veciach.(15.9.2012)

Pěkný film. Jméno Šulík je na Slovensku i v ČR zárukou kvality. Pod zdánlivě banálním příběhem se skrývá citlivě natočený snímek o celoživotních looserech, kteří se narodili do obtížných podmínek a nemají sílu, schopnosti ani moc se z nich vymanit. A tak jim zbývá jenom vysněná iluze o setkání s hvězdami šoubiznisu Karlem a Darinkou. Předem ztracené snění se však propadá do tvrdé reality beznaděje a každodenního boje o kus žvance, o lidskou důstojnost. Můžeme je litovat nebo nám mohou smrdět… Můžeme nad nimi mávnout rukou, štítivě se odvrátit, ale oni jsou tady… a řešení politici nenašli desítky let…. Kdo za to může? Oni, my, všichni? Není nikoho, kdo by odpověděl a poradil, jak z toho ven….. ….jak vyřešit tento složitý celospolečenský problém?(6.2.2014)