Pouic Pouic

• Francie Pouic-Pouic (více)

Patricia (Mireille Darcová) je obliehaná boháčom Antoineom (Guy Tréjan), ktorého nedokáže odradiť ani jej jasné a opakované odmietnutie. Patricia chce jeho naliehaniu raz a prevždy urobiť rázny koniec, preto dá Simonovi Guilbaudovi (Philippe Nicaud) návrh ponúka mu desať jeho platov, stravu, nocľah, oblečenie a keď to vyjde, aj nové auto podmienkou je, aby Antoine konečne pochopil, že sa zaňho nikdy nevydá. Akonáhle sa s tým Antoine zmieri, dá mu Patricia voľnosť, ale do tej doby si musia všetci myslieť, že sú manželia. Ona ho totiž nemiluje, hnusí sa jej a nič na tom nezmenia ani milióny, ktoré zdedil po strýkovi. Simon sa teda nasťahuje do Patriciinej izby čo sa však absolútne nepáči najmä jej otcovi Leonardovi (Louis de Funes), ktorého naopak Antoinove peniaze nadmieru zaujímajú, pretože kvôli nevýhodným obchodom im hrozí krach. Podarí sa vyhrať vzdorovitej Patricii alebo jej otcovi, ktorý Simonovi zmenil rolu? (oficiální text distributora)

Cascabel

Na divadle nejspíš k popukání, ale ve filmu krutě při zemi. A Funés je občas tím nejhorším z nemastného neslaného ansámblu. Za zmínku stojí spíš Guy Tréjan, Philippe Nicaud a do jisté doby též Christian Marin. ()

Petkon

Jedna z prvních Funesových komedií (ještě černobílá), která využívá převážně situačního a slovního humoru, ale která již bezpečně ukazuje, na čem bude v budoucnu založen úspěch dalších filmů s tímto geniálním komikem. Dobře napsaný scénář, který ve své zápletce umožní i ostatním postavám naplno uplatnit svůj komediální potenciál, přestože i tady Funes dominuje, ale to je ostatně příznačné pro všechny jeho filmy. Puoic-Pouic je zkrátka film z Mistrových začátků, za který se rozhodně stydět nemusí. ()

Kivis

Toto byl vůbec první černobílý film, který jsem s Funèsem kdysi viděl. Při tehdejším hodnocení jsem měl pocit, že film lehce nadhodnocuji, ale na druhé zhlédnutí říkám, že si čtyři hvězdy celkem s přehledem zaslouží. Divadelní role Louisovi zkrátka seděli i na filmovém plátně. Mám skoro až pocit, že na čím menším prostoru Louis hrál, tím větší byla jistota, že nezklame a šance, že nadchne. To samé platí i pro filmy, pod kterými je podepsán Jean Girault. Ten na rozdíl od některých jiných režisérů nestavěl filmy jen na Louisovi, ale téměř vždy měl vše zmáknuté a vypiplané i scénáristicky a režisérsky (i když i tady se nějaká ta výjimka potvrzující pravidlo najde). Člověk by se u nich asi docela dobře pobavil i bez Louise, i když právě on těmto snímkům dává přidanou hodnotu. Pouic Pouic k této dlouholeté plodné a úspěšné spolupráci položil pevný základ a určitě stojí za vidění. Nic na tom nemění ani dabing v podání Jiřího Krampola. Ultramaraton, který jsem si dal kompletně s dabingem, mě utvrdil v tom, že Krampol je z pětice Filipovský, Faltus, Lábus, Krampol, Císler nejslabší, ale žádný z nástupců geniálního Filipovského není vyloženě katastrofa. V budoucnu si dám Pouic Pouic možná ještě v originále. Ultramaraton Louise de Funèse, 33 filmů v 59 hodinách, 8.-10. 5. 2020 ()

charles3

První úspěšná (v čs.kinech nikdy neuvedená) komedie Jeana Giraulta, pozdějšího režiséra série o četníkovi, Stepující stonožky či Svatého roku. Zápletka je trochu podobná pozdějšímu Oskarovi, kterého považuji za jednu z nejlepších Funésových komedií. Bavil jsem se výborně, jen mě na samém konci lehce zklamalo, že se titulní kohoutek navzdory mému očekávání žádným způsobem nezapojil do závěrečné pointy - a tím pádem si vlastně vůbec nezasloužil, aby byl film pojmenován právě po něm. ()