Angliština Engliština

(festivalový název)
  • Indie English Vinglish (více)

Shashi (Sridevi) je vzorná manželka a matka dvoch detí, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaoberá výrobou typických indických sladkostí - laddu. Pre svoju rodinu sa však denne stáva terčom vtipov a kritiky kvôli tomu, že nevie po anglicky. Shashi bola totiž vychovávaná v tradičnom konzervatívnom duchu a tento nový jazyk, ktorý sa v Indii používa čoraz častejšie, nikdy príliš nepotrebovala. Avšak časy sa menia aj v tradičnej krajine ako je India a Shashi tento nedostatok na sebe začína pociťovať. Jej problémy vyvrcholia cestou do New Yorku, kde sa má konať svadba jej netere. (lilina133)

atiratha

K synopsi v zásadě není co dodat, až na to, že prvních 40 minut jsem skutečně soucítil s útrapami hlavní hrdinky. Indové jsou k sobě vzájemně na evropské poměry docela krutí i v reálu, ale tady ve filmu to opravdu lámalo srdce. Vykreslení mezinárodního prostředí kurzu téměř na jedničku, i když si autoři neodpustili do třídy nasadit ještě jednoho Inda a Pákistánce, takže půlka dialogů ve třídě je stejně v Hindi. Rozvíjející se vztah mezi francouzským spolužákem a hlavní hrdinkou je moc hezky vyjádřen například dialogy, kdy každý mluví ve svém jazyce, nerozumí si a přece na určité rovině ano. Závěr, kdy Shashi všem vytře zrak svou angličtinou by byl výborný, kdyby jej následně autoři neshodili tím, že se Shashi vrací ke svému životu takřka beze změny, respektive svou novou znalost nadále aktivně nevyužívá, takže si vydobyla jedno menší vítězství, ale pak se pokorně vrací do stínu svého manžela a náctileté dcery. Tohle vyznění je samo o sobě sondou do indického myšlení. Sridevi byla ve své roli výborná, i herci tvořící mezinárodní mix ve třídě byli velmi dobří. Celkově moc hezké pokoukání a taky zamyšlení. ()

kolly13

Překvapivě dobrý, místy vtipný a dokonce není ani přehnaně citově hudební, až bollywoodský. Sridevi věříte, co hraje a (ne)vyjádření citů, kastovnictví, rozpor se západním myšlením je sice místy jen naznačen a nejde do hloubky, ale každý pochopí a ději to přizpívá. ()

Teachman

Námět a zápletka: 10/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 9/10 ... Celkový dojem: 10/10. ()

Gyl

Opravdu povedená komedie. Indické filmy většinou nemusím, ale tohle byla trefa do černého. Hezký humor, trocha jazykových přešlapů a kotrmelců ve stylu pana Kaplana, romantická zápletka, jídlo a poučení na závěr. Zhruba tak bych si představoval romantickou komedii. MÁ TO NAPROSTO SKVĚLOU MUZIKU!... (a naprosto stupidní český název. Tvůrce českých názvů k filmům bych utopil v Orlíku.) ()

roquet

Vynikající volba nejen pro bollywoodské začátečníky. Má to příběh a není tam tolik tance a zpěvu jako v typických "masala movies". Variace na "Pan Kaplan má třídu rád" se vtipnými i smutnými momenty. Všechno nakonec dobře dopadne, dobro zvítězí a špatní dostanou za vyučenou. Krásný "motivační" film, který zaručeně zvedne náladu při všech druzích splínu a chandry. ()

maestrum

Jooooooo ! Takhle si představuju komedii, co chytne za srdce ! Úplně jsem s nimi prožíval ty hodiny Angličtiny a klátil se smíchy s nimi. Divím se, že tuhle nádhernou komedii ještě nikdo nepřeložil na serveru titulky.com. 4 a 1/2* ()

Akuza

Film o tom, že člověk je omezen jen svoji vlastní myslí a o tom, že když se chce,tak to jde. Zároveň film pracuje s tématem sebeúcty a nerovnosti postavení muže a ženy v partnerství východního světa. Ač jsem se 134 minut bál, ani chvíli jsem se nenudil. ()

danny79

Prostinka, kycovita, radoby romanticka komedie s neoslnujicim hereckym vykonem hlavni hrdinky a nudnymi dialogy. Konec ktery se snazi pusobit na city, na me pusobil hloupe a naivne. ()

Konev

A pak že se nedá natočit romantický film bez "žhavého" sexu a postelových scén. Tento film je milý, radostný, vykouzlý úsměv na tváři a pohladí na duši. Věřím, že se v něm leckterá manželka a manžel shlédnou a vezmou si ponaučení. ()