Angliština Engliština (festivalový název)

• Indie

Laxman Utekar

Amit Trivedi

R. Balki, Sunil Lulla

Hemanti Sarkar

Moderní Bollywood v nejlepší formě: podmanivá a civilně podaná zápletka, antilokální charakter, obratný mix emocí a opravdu jen mírně podbízivé komiky, poměrně organické a děj rozvíjející písňové vložky, silné senzuální působení, v němž si tentokrát na své přijdou i chuťové buňky (chci alespoň jednou v životě ochutnat opravdové Laddu s šafránem!). I když se film vedle nepříliš zajímavého rozjezdu nevyhne občasným excesům (například poměrně banální zvraty, v nichž je zranění kolene či pád mísy se sladkými kuličkami téměř podán ve stylu katastrofického filmu) a karikaturní pitvornosti, je těžké se jeho bezelstné spontánnosti ubránit. Zvláště když na naše emoce působí scény tak těžkého kalibru, jako je neúspěšné objednávání kávy v cizím jazyce či nečekaně bolestivé údery ze strany nejbližších.(24.10.2013)

Na tohle jsem vytáhl i několik kolegů z práce a myslím, že jsem zvolil dobře. Film už tím zasazením do USA je i pro diváky neznalé indickému stylu hodně snesitelný a blízký, přestože v sobě své prvky stále nese, ale na můj vkus hodně decentním způsobem. Film se nese hlavně ve vyváženosti, ve všem o v něm je. Nic se příliš nenadnáší, tedy snad až proslov na konci. Je v tom mix spousty věcí, které do sebe zapadají a poskytují takovou lehkou, milou zábavnost konfrontovanou tíživostí dramatického pozadí rodinných vztahů hlavní představitelky. Sridevi naprosto úžasná. Jsem se zkusil kolegy z práce zeptat kolik si myslí, že jí je. A on řekl, že tak třicet, jsem se pobavil. Přeci jen Sridevi v tomto filmu už bylo prakticky padesát let, ale ten její vzhled okouzlující. Takhle vypadat kolem padesátky, to je sen. Každopádně její herecký projev byl okouzlující ještě více, nesmělost její postavy, její reakce na neznámý svět, její snaha zvládnout vše tak aby získala zpět úctu, sebevědomí a přitom zůstala stále tou o rodinu pečující a neskonale milující matkou, to bylo moc pěkné. No a nelze zapomenout na cameo Amitabhaa Bachchana to bylo hodně bombastické, sice se ve filmu objevil jen na chvíli, ale zanechal velmi silný dojem. Jeho styl, charisma, to má obrovskou váhu. Ne vše jsem zcela dobře pochopil, nejsem tak dobrý v angličtině i tak jsem si mnohé narážky, vtípky pěkně užil. Velmi milý film. Škoda jen, že se v tom tak málo tančilo. 9/10(14.10.2013)

Druhý nejlepší indický film, jaký jsem kdy viděl. :-) Emocionálně mě to sice nesundalo jako Statečné srdce získá nevěstu (kousek z 1001), ale je tu tolik pravdy, extrémně sympatických postav (jazykový kroužek) a Shashi's first time in Njů Jork, že si to člověka nemůže nezískat. Titulní skladba It's all about 'English Vinglish' válcuje. http://www.youtube.com/watch?v=oVEUALJ5_Yg(17.12.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,862,086Tržby Celosvetovo $9,886,679 ▐ Príjemný film, miestami správne uvoľnení, ktorý si vie občas aj utiahnuť z určitých vecí, prípadne občas príde aj na vypäté situácie. Máme tu prevažne klasické životné situácie, zasadené do prostredia veľkomesta. Kde príde človek neznalí prostredia ale i domáceho jazyka a sledujeme ako si počína ako sa zdokonaluje, či vynájde. Film ponúka určité rodinné posolstvo ako si nájsť tu správnu životnú cestu. /90%/(21.9.2017)

Takové milé, velmi půvabné, pohlazení pro duši a oči. Krásná Shashi v Indii, se svojí rodinou, úspěšným manželem a dětmi, je brána tak trochu jako inventář rodiny, co funguje jako perpetuum mobile, čili jsem tu furt a makám pro všechny, to je přece normální. Miluje svoji rodinu ale cítí, že se vkrádá nespokojenost a lítost, zvlášť když dcerka tatínkův přístup zdatně odkoukala. Do toho přijde pozvání na svatbu z New Yorku od své neteře a let prvně v životě sama je křest ohněm, zvlášť když anglicky vlastně neumíte. Trapné situace ji donutí se zapsat na měsíční kurs angličtiny, kde je osazenstvo vskutku mezinárodní. A ten krásný úsměv Francouze...Jak říkám , pohlazení pro duši ...Máte oči jako dvě kávové kapky na bílé mléčné pěně...(9.2.2017)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v New Yorku a v indickom meste Pune, ktoré sa nachádza neďaleko známeho veľkomesta Bombaj. (MikaelSVK)

• - Film, ktorý sleduje Shashi (Sridevi) počas letu do USA, je Zdrojový kód (2011). (MikaelSVK)

• - Vo filme sa na chvíľu objaví aj jeden z najznámejších indických hercov - Amitabh Bachchan. (lilina133)