Angliština Engliština (festivalový název)

• Indie

Laxman Utekar

Amit Trivedi

R. Balki, Sunil Lulla

Hemanti Sarkar

Film plný sympatických gést, situácií a postáv. Takže je to vlastne sympatický film. Konkrétne mi to napadlo pri scénke, kedy Shashi objednala v kaviarni (ako sedela spolu s tým Frantíkom) menu, ked' bola nasraná na dcéru po telefonáte a urobila to '' Waaaw!'' gesto. Inak celý film mala asi miesto krku strunu, lebo sa jej hlava v jednom kuse kývala zo strany na stranu. Ale aspoň som pochopil, prečo tu, v UK, staré pakistánske babky miesto odpovede na otázku sa usmievajú a pokyvujú tou strunkou, čo majú miesto krku. Ja som to doposiaľ chápal, že so mnou bielym, mladým a krásnym sa odmietajú po anglicky baviť. Teraz už konečne viem, že nevedia ani slovo anglicky zadrieť. Takže je to film i poučný! A tiež sa mi páčil soundtrack. Asi prvý v bollywoodskom filme. (A to čumím, že nezamydlili nejaké tanečky do toho!) Tiež je to milý film. Ked' Frantík v triede rozprával, že prečo chodí na tie lekcie. To sa mi páčilo. (Nejak zgayovatievam sa mi vidí... ) P.S. Ale i tak najlepšie na celom filme bolo to, že jej chlap sa dotrmácal aj z deckami za ňou do NYC a že konečne zasunie a ona medzi nich furt pchala toho ich malého rozmaznaného zmrdíka :))) Smola, chlape... No a na svatbe som sa cítil, ako pri pozeraní LOTR, ale za to, ako ich nádherne sundala, tak neváham ísť na štyri hviezdičky úplne v pohode!(12.1.2013)

Na tohle jsem vytáhl i několik kolegů z práce a myslím, že jsem zvolil dobře. Film už tím zasazením do USA je i pro diváky neznalé indickému stylu hodně snesitelný a blízký, přestože v sobě své prvky stále nese, ale na můj vkus hodně decentním způsobem. Film se nese hlavně ve vyváženosti, ve všem o v něm je. Nic se příliš nenadnáší, tedy snad až proslov na konci. Je v tom mix spousty věcí, které do sebe zapadají a poskytují takovou lehkou, milou zábavnost konfrontovanou tíživostí dramatického pozadí rodinných vztahů hlavní představitelky. Sridevi naprosto úžasná. Jsem se zkusil kolegy z práce zeptat kolik si myslí, že jí je. A on řekl, že tak třicet, jsem se pobavil. Přeci jen Sridevi v tomto filmu už bylo prakticky padesát let, ale ten její vzhled okouzlující. Takhle vypadat kolem padesátky, to je sen. Každopádně její herecký projev byl okouzlující ještě více, nesmělost její postavy, její reakce na neznámý svět, její snaha zvládnout vše tak aby získala zpět úctu, sebevědomí a přitom zůstala stále tou o rodinu pečující a neskonale milující matkou, to bylo moc pěkné. No a nelze zapomenout na cameo Amitabhaa Bachchana to bylo hodně bombastické, sice se ve filmu objevil jen na chvíli, ale zanechal velmi silný dojem. Jeho styl, charisma, to má obrovskou váhu. Ne vše jsem zcela dobře pochopil, nejsem tak dobrý v angličtině i tak jsem si mnohé narážky, vtípky pěkně užil. Velmi milý film. Škoda jen, že se v tom tak málo tančilo. 9/10(14.10.2013)

Takové milé, velmi půvabné, pohlazení pro duši a oči. Krásná Shashi v Indii, se svojí rodinou, úspěšným manželem a dětmi, je brána tak trochu jako inventář rodiny, co funguje jako perpetuum mobile, čili jsem tu furt a makám pro všechny, to je přece normální. Miluje svoji rodinu ale cítí, že se vkrádá nespokojenost a lítost, zvlášť když dcerka tatínkův přístup zdatně odkoukala. Do toho přijde pozvání na svatbu z New Yorku od své neteře a let prvně v životě sama je křest ohněm, zvlášť když anglicky vlastně neumíte. Trapné situace ji donutí se zapsat na měsíční kurs angličtiny, kde je osazenstvo vskutku mezinárodní. A ten krásný úsměv Francouze...Jak říkám , pohlazení pro duši ...Máte oči jako dvě kávové kapky na bílé mléčné pěně...(9.2.2017)

English Vinglish je přesně tím filmem, který ve všech ohledech vystihuje ono magické "proč milovat Bollywood". Slzy jako hrách, nefalšovaná a přesně odměřená směs dojetí, něhy, lásky, humoru, štěstí, zadostiučinění, lidské důstojnosti i odpovědi na smysl života. A pokud existují na světě jen jediné oči jako kapky kávy na mléčném nebi, které by mohly tento příběh vyprávět, pak to byly oči Srideviny. 100 let indického filmu, 70 let Amithaba Bachchana. #festivalbollywoodskehofilmu(14.10.2013)

Za prvé úchvatný český titulek vás zaručeně pobaví:D Za druhé úchvatný učitel angličtiny pro cizince vás taky pobaví a zároveň máte chuť mu nakopat zadek.... prostě si naberete třídu plnou lidí z rozličných zemí, sami mluvíte jen anglicky a teď je budete učit.. myslíte si, že to nejde? Jde! Vždycky, když začnou mluvit svým jazykem a vy jim nerozumíte, prostě řekněte.. Speak english only. Připomnělo mi to učitele angličtiny v ČR na základce a gymplu.. ti byli takový opak... uměli pouze česky a anglicky asi jako ti cizinci tady. Za třetí je to nádherný film, který mi akorát trochu kazily poznámky mé mámy na chování Shashiné dcery a manžela, kterými se vůbec nesnažila narážet na mě. Za čtvrté je to vážně krásný snímek doprovázený barevnou atmosférou indických sárí a oslav a typickou "taneční" hudbou, která navodí skvělou atmosféru, abyste si snímek mohli naplno užít.(23.6.2014)

• - Film, ktorý sleduje Shashi (Sridevi) počas letu do USA, je Zdrojový kód (2011). (MikaelSVK)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v New Yorku a v indickom meste Pune, ktoré sa nachádza neďaleko známeho veľkomesta Bombaj. (MikaelSVK)

• - Vo filme sa na chvíľu objaví aj jeden z najznámejších indických hercov - Amitabh Bachchan. (lilina133)