poster

Osudy Říma (TV seriál)

 • Francie

  The Destiny of Rome

 • Francie

  Le destin de Rome

 • Slovensko

  Osud Ríma

Dokumentární / Drama

Francie, 2011, 2x51 min

 • Mallinali
  ****

  Tenhle dokument přináší komplexnější pohled - střet Octaviana s Agrippou a Marca Antonia s Kleopatrou jako rozhodování o dalším směřování antické civilizace - na svobodný latinský Západ nebo na orientální helénistický Východ? Zásadní rozhodnutí, zásadní důsledky. A do toho herci mluví skutečnou latinou...(22.8.2014)

 • Luk Skywalker
  ****

  Pěkné dokudrama, které ovšem některé věci bere pěkně hopem a přitom zobrazuje vcelku zbytečné projevy v senátu či jinde. V prvním díle je více bitvy (Cassius a Brutus vs. Antonius a Octavianus) a to na souši, v druhém je to více "vláčnější", ale na závěr je také bitva a to na moři (Octavianus vs. Antonius a Kleopatra) a končí to událostí, kdy se Octavianus stane prvním císařem.(6.10.2012)

 • Mikino00
  ***

  Schopný dokument zabývající se v první části bitvou u Filipp, ovšem zcela ignorující mnoho věcí, které tomu předcházely. Grafika je rovněž slušná. Druhý díl pokračuje ve stopách prvního, ukazuje jen bitvu u Actia, a opět vynechává události, které tomu předcházely nebo s tím souvisely, situaci po bitvě zvládli tvůrci v jedné minutě.(29.9.2012)

 • Lukoh
  ****

  Celkovo veľmi pekné zhrnutie situácie Ríma v danom období. Možno by to chcelo natočiť aj ďalšie časti, ktoré by popisovali udalosti po porážke Antónia a Kleopatry. Grafika súbojov dostačujúca k názornej ukážke - hlavne v druhej časti - súboje loďstva Octavia vs. Antónius a Kleopatra. Pre mňa slušný dokument.(29.12.2012)

 • elizabeth_ba
  ****

  Tak první díl konečně viděn a musím uznat, že Antoniův projev před senátory i na Caesarově pohřbu mě opravdu nadchnul. Nejen pěkná latina (provázená dobře udělanými českými titulky), ale vskutku objektivně natočený pohled na dobu, kdy se formoval náš moderní svět. Asi nejlíp zpracovaná bitva u Filipp, již jsem kdy viděla a musím přiznat, že mi tato asi nejtragičtější antická bitva vehnala slzy do očí, což jsem nikdy před tím u dokumentu nezaznamenala. Na každém aktérovi (Antonius, Cassius, Brutus, Octavianus Caesar) nalezeny dobré vlastnosti i vzpomenuty jejich chyby. První díl by byl u mě za pět hvězd a bez připomínek (snad jen více podrobněji i záležitosti mimo bitvu i za cenu delší stopáže, myslím, že by to rozhodně nenudilo). Ve druhém díle jsme měli možnost vidět pěkně a velmi podrobně zpracovanou další tragickou bitvu občanské války, bitvu u Actia, zbytek, s odpuštěním, mírně odflinknut. Osoby do hrané části dokumentu zvoleny vhodně, jak byl udělán výběr profesionálních historiků nedokážu posoudit. I tenhle díl byl mírně nadprůměrný. Kdyby to celé bylo nazváno Osudové bitvy starého Říma na konci republiky" nebo třeba "Bitvy u Filipp a Actia" či nějak podobně, hodnotila bych to jednoznačně 5, tak to jsou pouhopouhé čtyři. A mimochodem Pawel Delag je jediný herec, který si dokázal střihnout jak Marca Vinitia tak Marca Antonia...(7.10.2012)