Eastalgia

Ukrajina / Německo / Srbsko, 2012, 100 min

Erol Zubcevic

Hubert von Spreti

• Radko

Staršia pani v Mníchove si kráti čakanie na syna z Kyjeva pálením samohonky. Raz jej začne tiecť v kuchyni voda, pričom jej pomôže sused - bývalý srbský boxer, teraz vodič mníchovského autobusu. Jeho potomok (už si nespomeniem, či ona alebo on) sa trápi v Belehrade so životom. Tri mestá, tri prepletené príbehy, viacero osudov. Nejako zvlášť to pokope nedrží, dramatické i vzťahové zápletky sú také nijaké. Gordický uzol režisérka teda rozotne tým najjednoduchším spôsobom: všetci sa nadrbú. Ráno zisťujú, že čo sa vlastne stalo, čo nestalo. Multi-kulti zlátanina o nostalgii za smradom rodiska, teda viacmenej o ničom. Tentoraz východoeurópskeho strihu. Vzácne rovnocenná s obdobnými blbinami západoeuropskej produkcie.(21.11.2012)

• Fretakata

Pokusila som sa to vidiet v ramci IFF. Zadriemala som po asi stvrthodine, sem tam som ale mrkla, ci uz film nezacal. Zuza to vzdala po polhodine a kino-nekino, odisli sme. Ten film furt nie a nie zacat. Stale len akesi porozsypane ulomky, striedali sa dost rychlo, nieco sa odohralo v Belehrade, nieco v Mnichove, nieco - asi- v Kyjeve. Stale sa to ale nechcelo davat do suvislosti. Asi je to pre inteligentov, mne to pripadalo schizoidne. Ked pisem komentar a film tu nema aspon co-to o obsahu, tak sa snazim napisat, ze o com bol. Teraz nemozem, lebo to neviem. Ale mozno stacilo vydrzat, tak pre istotu davam jednu hviezdicku. Nech filmu nekrivdim. Kto do teba kamenom, ty do neho chlebom, tak veru. Slubujem, ze ak si vsimnem, ze sem pribudli validne informacie o filme, svoj komentar vymazem. Nevydrzala som, nemam narok.(15.11.2012)