Sen o klaunovi

Red's Dream

Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný

USA, 1987, 4 min

John Lasseter

Stáří tohohle kraťasu je zřejmé, typická je i ponurá (nicméně pro mě oblíbená) závěrečná atmosféra (jako třeba u Luxo Jr.). Jednoduše nicméně krásně je zachycen smutek klaunova kola. Příjemný kraťas, který obzvláště ve své době kdy veškerá počítačová animace byla teprve v plýnkách získal zasloužený obdiv.(7.9.2009)

Ještě pořád víc demonstrace možností techniky než plnohodnotný filmeček (to se takhle sešli tři, jeden zrovna zkoušel animovat déšť, druhý bicykly a třetí postavu, která by už nebyla složená jen z jednoduchých geometrických útvarů, tak to nějak splácali dohromady), ale plusové body za ságo a melancholické vyznění.(11.10.2015)

Hodně povedená věc... ani ne snad co se grafiky týče, jako spíše svou bezchybnou atmosférou jedné deštivé noci a jednoho malého velkého snu... aneb jak se může trápit posmutnělé, v koutě odložené kol(ečk)o. I přes fakt, že klauni a cirkus ve mně vyvolávají jistý pocit strachu (ne, v tomhle zpracování se nemohl dostavit...), ty místa mé já přitahují a Red´s Dream mě k nim, byť jen na chvíli, mohl dovést. Co naplat, že saxofón poslal všechno zase zpátky do reality... ale dívalo se na to hezky. 80%(9.5.2007)

• ABLABLABLA

Na lampičku to zdaleka, ale zdaleka nemá. Ano na konci ten smutek a deprese z jednokolky přímo čišela, to se musí nechat - za to jsou taky ty 2*, ale jinak se mi to upřímně vůbec nelíbilo, ani když bych brala ohled na počínající grafiku. K vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=6dHgOjmEyJQ(3.11.2013)

"Sen o klaunovi" využívá motivy, které jsou u Pixaru a i u pozdějších animáků zvykem. V hlavní roli je outsider, někdo trochu jiný než ostatní (tohle platí i pro filmy jako "Rebelka", "Hledá se Nemo", "Auta", Život brouka", atd.). Tentokrát je hlavní postavou jedna malá jednokolka, které se v obchodě s koly zdá sen. Chce být středem pozornosti, chce mít úspěch. Jenže tenhle kraťas je trochu jiný než ostatní, co Pixar vypouští ven. Má v sobě něco temnějšího, depresivnějšího. Rozhodně nečekejte happy end. Bohužel ten příběh je zde trochu upozaděn, a i když je film atmosféricky téměř noirový, chybí zde něco, co by ho trochu oživilo. Jednokolka má krásnou mimiku, opět tam jsou emoce, ale je vidět, že tady zase šla trochu do popředí animace nad příběhem. Dobrá hudební stránka ale skvěle odděluje snovou a realistickou sekvenci filmečku.(19.11.2013)

• - Na podlahe, na ktorej sa odohráva predstavenie s klaunom je namaľovaná lopta z krátkeho filmu Luxo Jr. (1986). Rovnako si je možné všimnúť lampu z tohto filmu. Nachádza sa na stole v predajni s bicyklami. (LuiCJ)

• - Těsně před tím, než kamera zabere malé kolo, jsou na zdi vidět hodiny s motivem postavičky z prvního PIXARovského minifilmu The Adventures of André and Wally B. (T-enter)

• - Predajňa Eben's Bikes je pomenovaná podľa jedného z tvorcov filmu Ebena Ostbyho. (LuiCJ)