Sen o klaunovi

Red's Dream

Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný

USA, 1987, 4 min

John Lasseter

U Pixaru řešili tehdejší technickou úroveň počítačů šalamounsky - nerenderovali žádná složitá pozadí (přírodní scenérie apod.), která by vypadala jako z počítačové hry, ale prostě použili buď jednolité černé, které neruší, nebo jednoduché textury (tapety na zdi, dlaždičky). Nepouštěli se do ničeho, na co v té době neměli prostředky a díky tomu působí i takhle staré věci i dneska poměrně slušně. Navíc dokázali vtisknout kolu duši a celému dílku docela pěknou atmosféru... 70%(2.1.2008)

V překladu sen o klaunovi. Animace se zase o kousek posunula dopředu, což je hlavně vidět na daleko lepší propracovanosti fyziky, kdy se věci hýbou fakt realisticky a na odrazu ve vodě, na tehdejší dobu opět něco neskutečnýho. Krom toho příběh taky neni vůbec špatnej, i když neni typicky zábavnej jak sme od Pixaru zvyklí(9.1.2008)

Hodně povedená věc... ani ne snad co se grafiky týče, jako spíše svou bezchybnou atmosférou jedné deštivé noci a jednoho malého velkého snu... aneb jak se může trápit posmutnělé, v koutě odložené kol(ečk)o. I přes fakt, že klauni a cirkus ve mně vyvolávají jistý pocit strachu (ne, v tomhle zpracování se nemohl dostavit...), ty místa mé já přitahují a Red´s Dream mě k nim, byť jen na chvíli, mohl dovést. Co naplat, že saxofón poslal všechno zase zpátky do reality... ale dívalo se na to hezky. 80%(9.5.2007)

Americká spoločnosť, so sídlom v Emeryville v štáte Kalifornia, Pixar Animation Studios je dnes zrejme najsilnejším hráčom na poli CGI animovaného filmu. Z ich dieľne pochádzajú najkvalitnejšie, komerčne úspešné kinohity. Ako príklad uvediem: "Toy Story", "Hľadá sa Nemo", "Ratatouille"... Krátkometrážny snímok "Red´s Dream" patrí medzi ich prvé produkty. No už vtedy z toho bolo cítiť novátorský prístup, talent a profesionalitu. ***(9.9.2010)

Ještě pořád víc demonstrace možností techniky než plnohodnotný filmeček (to se takhle sešli tři, jeden zrovna zkoušel animovat déšť, druhý bicykly a třetí postavu, která by už nebyla složená jen z jednoduchých geometrických útvarů, tak to nějak splácali dohromady), ale plusové body za ságo a melancholické vyznění.(11.10.2015)

• - Těsně před tím, než kamera zabere malé kolo, jsou na zdi vidět hodiny s motivem postavičky z prvního PIXARovského minifilmu The Adventures of André and Wally B. (T-enter)

• - Na podlahe, na ktorej sa odohráva predstavenie s klaunom je namaľovaná lopta z krátkeho filmu Luxo Jr. (1986). Rovnako si je možné všimnúť lampu z tohto filmu. Nachádza sa na stole v predajni s bicyklami. (LuiCJ)

• - Predajňa Eben's Bikes je pomenovaná podľa jedného z tvorcov filmu Ebena Ostbyho. (LuiCJ)