Muži, kteří vybudovali Ameriku (TV seriál)

The Men Who Built America

Scénografie:

Sharon Lomofsky, Ernesto Solo

Kostýmy:

Sarah Beers

Muži, kteří vybudovali Ameriku jsou tím vzácným dokumentem, který stručně a jasně podává zajímavé historické události, je kvalitně natočený a je hraný, přičemž to celé ale nevypadá jako ochotnické divadlo, ba naopak. V tomto případě i kdybychom pominuli historické události, byl by to stále dobrý seriál z prostředí velkého byznysu druhé poloviny 19. století. A tak se prostřednictvím dobrého seriálu naučíte i dost podstatnou část americké historie, která měla dopad na celý svět.(27.11.2015)

Jsem unešen touhle fantastickou záležitostí! Tohle je mix hraného seriálu s dokumentárními vložkami v podobě dobových záběrů a doplňujících komentářů dnešních "velkých zvířat", jako jsou třeba Donald Trumph, Stephen Wozniak a spousta dalších multimilionářů, filantropů a CEOs všech možných gigantů. Tento čtyřdílný seriál má tak vychytaný vizuál a obrovskou a hlavně přesnou informační hodnotu, že to není ani náhodou naposled, co jsem si tenhle skvost pustil. Historie obecná + historie technologická + historie ekonomie + osudy obdivuhodných velikánů. Cornelius Vanderbilt - železnice, John D. Rockefeller - ropa, Andrew Carnegie - ocel, J.P. Morgan - elektřina a Henry Ford - auta. Všichni v tomto seriálu jako nenávidění rivalové, kteří pohnuli nejen Amerikou, ale celým světem. Doporučuju!(3.12.2013)

Nakonec dávám tři... Doslova unavující opakování informací dosti pokazilo první příjemné dojmy. Opravdu jsou Američani tak nadutí nebo omezení, že jim po každých cca 10 minutách musí být připomínáno, jak byly Spojené státy v průběhu 19. století na ekonomickém vzestupu? Jinak pro mne mnoho zajímavých informací, viz elektrické křeslo - jeden z Edisonových vynálezů. Také by ale neuškodilo v cyklu připomenout, že i když byl Nikola Tesla americký vynálezce, že byl srbského původu.(7.3.2015)

Nejlepší dokumentární seriál, co kdy byl natočen... poukazuje na počátky Ameriky od roku 1880, kdy se postupně rozvíjel průmysl... je to spíše audio-vizuální podívaná, do které občas vstupují vyprávěči... ale celkově to má tak silný náboj, zásluhou geniální temné hudby (podobně jako Hans Zimmer), která tam hraje různě upravovaná po celou dobu...(30.3.2013)

Ač studuju ekonomku a miluju Ameriku, tento příběh nástupu obřího kapitalismu a moderní civilizace vůbec mi až dodnes unikal. Proto jsem se s chutí pustil do téhle pěkné, šestihodinové, divácky dobře stravitelné dokumentární série od History Channelu. Vanderbiltova železnice, Rockefellerův petrolej, Carnegieho ocel, Morganův proud a finančnický um, krátce i Fordův automobil. Vše od zrodu zbrusu nových průmyslů, přes šílená jmění a likvidace konkurence, stinné stránky titánů, souboj mezi sebou navzájem, až po nástup T. Roosevelta, regulaci monopolů a rozdávání majetku. To vše je přehráno jak pro debily, s vypravěčem a charismatickými herci, proloženo vstupy významných podnikatelů a expertů dneška. Snad jediná výtka směřuje na otravně časté opakovačky se základním shrnutím děje, které jsou dány TV střihem. Tedy ideálně ještě vzít to nepotřebné, zkrátit o dobrých 90 minut, a byl by z toho dokonalý celek.(23.2.2013)