Reklama

Reklama

Epizody(4)

Obsahy(1)

John D. Rockefeller, Cornelius Vanderbilt, Andrew Carnegie, Henry Ford a J.P. Morgan. Ľudia, ktorých mená sú aj v dnešných časoch v USA veľmi často frekventované, môžeme si ich všimnúť napísané v názvoch ulíc či na priečeliach budov. Tieto mená sa veľkou mierou spolu podieľali na budovaní Ameriky a formovaní do podoby, v akej ju poznáme dnes. Títo muži sú stelesnením amerického sna, pretože takmer všetko, čoho sa ich ruky dotkli, sa premenilo na zlato. A toto je dokumentárny seriál o ľuďoch, ktorí svojím úsilím a neochvejnou vierou v silu pokroku a inovácie spravili z jednej bývalej kolónie zviechajúcej sa z ničivej občianskej vojny prosperujúcu svetovú superveľmoc. (beso74)

(více)

Recenze (17)

rounen 

všechny recenze uživatele

Nejlepší dokumentární seriál, co kdy byl natočen... poukazuje na počátky Ameriky od roku 1880, kdy se postupně rozvíjel průmysl... je to spíše audio-vizuální podívaná, do které občas vstupují vyprávěči... ale celkově to má tak silný náboj, zásluhou geniální temné hudby (podobně jako Hans Zimmer), která tam hraje různě upravovaná po celou dobu... ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Ač studuju ekonomku a miluju Ameriku, tento příběh nástupu obřího kapitalismu a moderní civilizace vůbec mi až dodnes unikal. Proto jsem se s chutí pustil do téhle pěkné, šestihodinové, divácky dobře stravitelné dokumentární série od History Channelu. Vanderbiltova železnice, Rockefellerův petrolej, Carnegieho ocel, Morganův proud a finančnický um, krátce i Fordův automobil. Vše od zrodu zbrusu nových průmyslů, přes šílená jmění a likvidace konkurence, stinné stránky titánů, souboj mezi sebou navzájem, až po nástup T. Roosevelta, regulaci monopolů a rozdávání majetku. To vše je přehráno jak pro debily, s vypravěčem a charismatickými herci, proloženo vstupy významných podnikatelů a expertů dneška. Snad jediná výtka směřuje na otravně časté opakovačky se základním shrnutím děje, které jsou dány TV střihem. Tedy ideálně ještě vzít to nepotřebné, zkrátit o dobrých 90 minut, a byl by z toho dokonalý celek. ()

Reklama

divisak 

všechny recenze uživatele

Nakonec dávám tři... Doslova unavující opakování informací dosti pokazilo první příjemné dojmy. Opravdu jsou Američani tak nadutí nebo omezení, že jim po každých cca 10 minutách musí být připomínáno, jak byly Spojené státy v průběhu 19. století na ekonomickém vzestupu? Jinak pro mne mnoho zajímavých informací, viz elektrické křeslo - jeden z Edisonových vynálezů. Také by ale neuškodilo v cyklu připomenout, že i když byl Nikola Tesla americký vynálezce, že byl srbského původu. ()

Toka 

všechny recenze uživatele

Nejlepší dokumentární série, jakou jsem měl tu čest vidět. Díky skvělému vyprávění, charismatických hercích a hudbě, která sedla jak prdel na hrned, jsem se nechal silně vtáhnout do děje. Životní příběhy největších kapitalistů v surové relativně volnotržní Americe během industriálního období je opravdu radost sledovat. Viděl jsem blu-ray verzi a jedinou výtku mám na velmi časté opakovačky děje. Chtělo si s tím dát trochu víc práce ve střižně a zkrátit o dobrých 40 minut. ()

AngryPotato 

všechny recenze uživatele

Velkolepá podívaná, aneb i dějepis se dá strávit příjemně. Historie je odkryta. A né vždy to bylo tak růžové, jak se o tom učíme v učebnicích. Tvrdé praktiky vedené k vytvoření monopolů si jistě na hrob nikdo nenapíše. Důležité ovšem je, co velkolepého se těmto pánům za život povedlo a jaký obrovský význam to má pro dnešní civilizaci. Dechberoucí efekty, doplněné epickou hudbou (zejména Two steps from hell tomu dala třešničku) a výpovědi lidí jako Donald Trump tomu všemu dalo ten správný nádech velkoleposti. Strhávám hvězdičku kvůli neustálému, místy až nepříjemnému opakování toho, co už se stalo (jakoby to divák sledoval jen od půlky). ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama