Společnost hrdinů

Zrodenie hrdinov

Válečný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2013, 96 min

• Jakubik

Na tento film mě nalákaly TV ukázky jinak jsem o něm vůbec nevěděl. Říkal jsem si, že to vypadá pěkně a má to slušné obsazení. Že se toho vyklube sračkoidní „béčko“ s příjemným obsazením jsem netušil. I když varování v podobě procent na ČSFD mohlo být jakýmsi varováním, ale procenta jsou tu velmi klamavé. Obsazení a když se nic neděje tak to má hezkej válečnej vizuál, ale jakmile se začne něco dít tak jsou vidět strašné nedostatky. Film se o samého začátku tváří hrozně vážně ale to, co se tu děje nemá s vážností od cca 15 minuty co dočinění. Je to hodně špatný jak akční film, tak válečný…(20.4.2017)

• Big Bear

VAROVÁNÍ! Již po 10 minutách filmu můžete dostat epileptický záchvat, jít do mdlob a možná i zemřít ! Amíci nám zase jednou (pokolikáté už?) připravili pekelnou jízdu se svými boys... Po zvěrstvech Red Rose Normandy a jí podobných vyrojivších se ,,válečných'' snímků stále čekám až někdo zamachruje a s málem natočí slušný nízkorozpočtový film, po kterém bych neběžel zvracet. Rovnou říkám, že Company of Heroes to nejsou a návštěvu s porcelánovým zařízením si vyžádají. Scénáristu bych rád dostal do rukou a krapet si s ním pohrál. Stačil by mi šroubovák. Něco tak debilního snad někdo ani nemohl myslet vážně. Budu spoilerovat, takže každý kdo se chce nechat překvapit ať zde přestává číst. Já se překvapit nechal a překvapení se mi dostalo hojně! Na tomhle snímku mne zaujala účast jednoho z Band of Brothers a to tehdy plavovlasého a méně otylého Neala McDonougha a Toma Sizemora. Obzvlášť u něj se divím, proč se nechal opatlat touhle kejdou. Děj snímku nás zavádí do roku 1944, americká jednotka se při převozu vánoční šunky na velitelství chá chá :-) potká se silnou skupinou Němců včetně mohutného tankového uskupení. Střelbou ze samopalu do bedničky nábojů jež veze jeden tank (tanky raději nekomentuji) vyřadí asi Tygra z boje a statečně se probijí se samopaly tankovou divizí skrz. V lese potkají Rusa, který je uprchlíkem z blízké nacistické továrny. Po zbytek filmu jej ač mluví rusky Amíci nazývají Polákem... (z čehož mají asi polští diváci radost:-)). Náhle za kopcem něco bouchne a tak se tam jdou podívat. Zjistí že vybouchla nacistická továrna. Od přeživšího zraněného člena OSS se dozví, že tam germáni testují atomovou pumu a že v noci odjíždí vlak do Stuttgartu, kde čeká agent Kestrel který musí nutně dostat zašifrovanou depeši. Amíci tedy vybaveni heslem a vstupenkou do Stuttgartského divadla na operu vystřílí posádku nádraží a nastoupí na vlak.V jednom z vagonů potkají zajatého brita, který jak tvrdí je z British Royal Forces (nechápu proč ne z RAF..) a k mezinárodní skupince hrdinů se přidá. Škoda že nepotkali i Čecha...V nezatemněném Stuttgartu (v roce 1944 kdy RAF masila noc co noc německá města) na ně už čeká silná uvítací skupina. Amíci ji vystřílí a jdou do divadla, tam se setkají s agentem Kestrelem kočičkou německého odboje. Ona je navíc dcerou muže kterého Němci vězní a on jim atomovku sestavuje. Po rozlousknutí šifry se skupina doví, že je třeba hotovou atomovku ze Stuttgartu odvézt, protože továrnu ráno vymázně letka B17. V nebojujících chvílích dojde k zajímavým úvahám nad ruským komunismem a americkými vykořisťovateli. Skupinka pak v převlecích za Němce ráno nastoupí do fabriky, všechno vystřílí a v ukradeném německém náklaďáku s pumou, vědcem a dcerou na korbě uhání za svistu bomb z fortressů k hranicím svobodné Francie, kam se posléze šťastně dostanou (přejezd už ukázán nebyl - předpokládám, že ukázali na hranici pasy a řekli, že jsou turisté - nebo všechno vystříleli)... Za ten nálet přidávám hvězdu, ty B17 a Mustangy mne potěšily, ovšem až na to přízemní bombardování.. No jinak co. Němci jsou tak tupí, že jsou ještě o něco tupější než známe z válečných francouských komedií. Vede je esesman s upnutou nohou ve stylu Forrest Gumpa, jeho vystupování má být asi cynické a ledově chladné. Bylo však jen a jen srandovní. Hodnotím kladně zásahy po všech těch kulkách, to mělo úroveň i s těmi všemi šplíchanci krve. Kestrel byla nádherná baba o tom také žádná ale jinak? V hrůze jsem čekal, že se skupinka rozhodne dojít v převleku za wermacht i do Berlína a v bunkru poté co tradičně všechny vystřílí - zabije Hilera. Opravdu k tomu chybělo jen málo. Závěr byl plný nablblého amerického patosu a heroismu a já jsem tušil jak moc autory mrzí, že tam nešlo nějak zakomponovat hasiče z NYC, kteří zahynuli při teroristickém útoku na Dvojčata v New Yorku 11.9.Takhle zkrátka ne a ne a ještě jednou ne. A přitom to mělo slušně našlápnuto. Dávám jen dvě Purpurová srdce (sobě), že jsem to dokoukal. * *(17.3.2013)

• Morholt

A přitom to začalo tak slibně. Úvodní přestřelka navnadila a já si říkal, že to přece nemůže být tak špatné. Byl jsem ochoten přehlédnout i nesmyslnost úkolu, kteří vojáci dostali, ačkoliv pořád nechápu, proč museli převážet šunku místo toho, aby šli třeba prozkoumat sektor A či B. Pořádné varování přišlo při přestřelce s obrněnou divizí SS, ale pořád jsem si říkal "Co chceš? Vždyť je to béčko." Jenže když se pak celá ta squadra vydala na špacír skrze Německo a aby šlohla atomovku, zachránila profesora, přičemž se k nim cestou přidali Vinnie Jones a Ivan, co byl vlastně Jacek, začalo toho být prostě moc. Že tito hrdinní vlastenci cestou vystříleli půlku wehrmachtu a SS netřeba rozvádět. Za Vinnieho a úvod 15%.(21.4.2013)

• Shakers

Mám rád filmy s druhej svetovej, obzvlášť sa mi ľúbi pekne natočená akcia a tučná výprava ako v Ryanovi od Spielberga. Bohužial tento film nemá dokopy nič. Ano, nevyzerá to zle a aj ten Vinnie Jones a Tom Sizemore (ktorý sa vylodil v Ryanovi v Normadii a spomína sa to aj tu :) sú tam fajn, ale ta kamera, tie nudne akcie s tankmi, ktoré ani nexistujú, tupo napísané postavy a americký príbeh, ten film tak podkopávajú až je škoda to pozerať. Ja som síce dlho odolával, ale nič lepšie a nové som v tomto žánri nenašiel. Navyše nechápem, čo ma tento film spoločné s brilantnou a mojou obľúbenou hrou. 45% - 2*(27.8.2020)

• cvutak

Kultovní hru Company of Heroes jsem dohrál nespočetkrát. Samozřejmě když vyšel film se stejným jménem, tak jsem ho musel vidět. I kdybych pominul skutečnost, že se tvůrcům vážně nepovedla imitace německých tanků, předpokládám, že se snažili divákovi navodit pocit, že se jedná o Panzer IV? Celkově se film prostě nepovedl ... 4/10(3.10.2016)

• - Ve filmu jde vidět, jak zdravotník oživuje po přestřelce vojáka pomocí masáže srdce. Ta však byla běžně používána až cca od roku 1960. Za druhé světové války ji vojenští polní zdravotníci určitě nepoužívali a není ani vidět v jiných filmech a seriálech z této války. (TomQ)

• - Velitel nacistů má při zkoumání radiace nárameníky s hodností plukovníka, ale od scény na nádraží z přibližně 37. minuty má už na uniformě jenom kapitánskou hodnost. Nárameníky pro kapitána představují hladký stříbrný podklad se dvěma zlatými pyramidami, pro plukovníka proplétaný stříbrný podklad se dvěma zlatými pyramidami. (Topper.H)

• - Německý Tygr, který se objevuje ve filmu, je ve skutečnosti upravený ruský tank model T34. (Skyfall)