O plačtivé princezně

(Sovětský svaz)

Rodinný

Sovětský svaz, 1938, 56 min

Alexandr Rou

Kdyby ta princezna nebyla tak uřvaná, dám o bodík víc. Opět se ukázalo, že Rou na počátku své pohádkovské éry točil lepší filmy. Narozdíl od Zakleté princezny tedy Překrásné Vasilily se tady podepsal zub času. U Vasilisy bych snad ani nevěřil, že vznikla o více než dvacet let dřív než Mrazík a řekl bych, že je ze stejné doby, ba lepší.(4.1.2014)

Na moje přání a na štičí rozkázání, ať princezna Marie přestane v tom řevu krutém, nebo jí někdo zabije, zakroutí bělostným krkem. Jak se ukáže, ona řvala z nedostatku pohybu a z nudy. Taky zřejmě trpěla představou, že se ji pokoušejí otrávit. Kdyby se někdo v mém okolí choval jako ona, asi bych byla otrávená sama. Ach ty pícko samochodko, ach Jemelko čaroději, ach veselá harmoniko. Tahle pohádka má všechno (včetně báby louskající ořechy), jen ta princezna řve už moc.(16.6.2012)

Velmi příjemný dětstký hraný film na motivy několika klasických ruských pohádek s českým názvem (neoficiálně) : Na štičí rozkázání. Nevím, zda tento film u nás někdy běžel, sám jsem jej viděl dnes poprvé. Ale pamatuji si na krátký kreslený film z raného dětství s podobným námětem a snad i stejným názvem, což si nepamatuji, potože jsem ještě chodil do mateřské školky. Možná, že někteří z Vás, pamětníků, si vzpomene. Na moje přání a na štičí rozkázání ať se stane to a to.(26.12.2006)

Hezká pohádka o chudém mládenci, kterému kouzelná ryba slíbila vyplnit každé přání.(7.3.2009)