Hrana

(festivalový název)
  • Slovensko Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom

Celovečerný dokumentárny film HRANA chce byť svedectvom o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentovanejších slovenských hudobných skladateľov novej doby – Mareka Brezovského. Zároveň podáva správou o celej jednej generácii, ktorá dospievala v chaotickom porevolučnom období prvej polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia. O generácii, pre ktorú sa stala hudba Mareka Brezovského jej bytostným výkrikom a znie v jej srdciach ako hymnus. (oficiální text distributora)

ZetDaElO

Zážitok, ktorý bude ešte dlho rezonovať v divákovi. Podmanivý, miestami zábavný, inokedy depresívny, dynamický, ale aj rozvláčny a kostrbatý. Možno práve taký, akým bol krátky život Mareka Brezovského. Je chvályhodné, že vznikol dokument, ktorý približuje a zachytáva život génia (bez akejkoľvek glorifikácie), ktorý sa možno len narodil v nesprávnej krajine. Zároveň by sa dokument mohol povinne premietať na stredných školách, pretože takáto výpoveď o heroíne je mrazivo odstrašujúca. Druhou stranou filmu je inšpiratívny pohľad na človeka, ktorý hudbu nielen tvoril, ale skutočne ňou žil a bola jeho neoddeliteľnou súčasťou. V dokumente sa nachádza niekoľko zimomriavkových momentov a prvý film "Hudba," je podľa mňa najlepším materiálom zaoberajúcim sa hudbou a muzikantstvom, aký som kedy videl. Aj keď negatívom Hrany je príliš dlhá stopáž, ak zohľadním výpoveď a spracovanie, nedá sa hodnotiť inak, ako najvyššími známkami. 9/10 ()

Jordan

poctivý, klasický dokument, no čo ho prevyšuje a robí naozaj kvaitným, je osobnosť génia a komplikovanej osobnosti mareka brezovského a jeho nesmrteľná a nadčasová hudba; no autorom treba priznať, že si naozaj urobili poctivú dokumentaristickú robotu a vznikol komplexný pohľad na búrlivý život a dielo jedného z najväčších hudobníkov, akých slovensko malo; ()

standsiller

Nebudem sa tváriť ako všeznalý debko a tvrdiť, že na hudbe Mareka Brezovského som si išiel od základnej školy a už vtedy som počul hlasy fanatických más z diaľky. Skrátka tento film mal výbornú reklamu a propagáciu, ktorá spojila Slovensko v trpkom uvedomení, že sa pretekáme kto pozná undergroundovejších muzikantov, filmárov, maliarov a mnohých iných ov , ale Mareka poznal málokto. Veľká vďaka za rehabilitovanie nie len jeho osoby, ale aj jeho hudby. ()

haluska11

bohužel poměrně neznámá slovenská hudební hvězda, která vyhasla až příliš brzy. nadprůměrný talent génia brezovského ukončily drogy o sedm let dříve, než by jeden u hudebníka v dané době čekal - svět o něj přišel už v jeho dvaceti letech. dokument jako takový mu vzdává hold: mluvící hlavy od jeho rodičů přes bývalé partnerky a kolegy vzpomínají na jeho osobnostní specifika, zvyky i zlozvyky. tři tematické kapitoly - hudba, láska, rodina - doplňuje hořkosladký animovaný konec. výborně spracovaný a (na slovenské poměry rozhodně nadprůměrně) komplexní film o svojské osobnosti a lidech, které ji obklopovali. ()

Schuldiner

Dojemná záležitost o zmařeném talentu. Jednom z mnoha. Bohužel. Depresivní, ponuré, smutné. Nesoudím, nekritizuji, rozumím proč se ti lidé rozhodli natočit film o jejich blízkém. Moc jim chybí, měli možnost ho zvěčnit ve filmu a zároveň bylo o co se podělit. Logické. Musím se přiznat, že o Marekovi Brezovském jsem se poprvé dověděl až (!) ze skladby od Slobodné Európy - Smrť - tedy jen z několika měsíců starého alba (duben 2014). A pak jsem si náhodou zde na ČSFD všiml tohoto filmu jako novinky... Takže zvědavost zapříčinila, že jsem si už vědom, o koho vlastně jde. PS: Kurt Cobain, Jim Morrison, Shannon Hoon, Layne Staley, Jimi Hendrix, Richey Edwards .... ... a tisíce ´´bezejmenných´´ ... ()

PF 2015

PF 2015