Kluci z východu (festivalový název)

• Francie

Eastern Boys

Eastern Boys

Francie, 2013, 128 min

Robin Campillo

Robin Campillo

Jeanne Lapoirie

Festivalová anotace k filmu skutečně nelže. Film, který nutí člověka přemýšlet od své první minuty. Opravdu je pařížské severní nádraží tak nebezpečným územím, které střeží vojáci se samopaly a policisté se odváží jen v pětičlenných hlídkách? A film pokračuje dále a otázek přibývá. Chvílemi je až fyzicky nepříjemné sledovat dění na plátně. Hlavní hrdinové vlastně nejsou ani moc sympatičtí, ale jak bychom na jejich místě reagovali my? Jazyk je dalším důležitým hráčem tohoto filmu a váš pohled na filmu bude záležet na tom, na kolik umíte francouzsky či rusky. Pokud neumíte žádný z těchto jazyků, bude moci opět o to více přemýšlet. Celkově je možné filmu vytýkat, že příliš přehání, že možná příliš tlačí na pilu, ale v tomto směru je naštěstí film vyrovnaný od začátku až do konce...(23.3.2014)

70% ... Príbeh imigranta z východnej Európy, ktorý je súčasťou imigrantského gangu a často si privyrába prostitúciou, a dobre situovaného podnikateľa, ktorého sexuálna túžba sa pomaly mení na potrebu chrániť a usmerňovať mladého chlapca. Išiel by som ešte hlbšie, z tohto sa dalo veľa emócií vytrieskať. Na druhej strane, dobre zahrané.(20.3.2017)

Divila jsem se, že měl Daniel odvahu vpustit Marka/Ruslana do svého bytu. Nakonec z toho ale vznikla zajímavá studie vznikajícího vztahu mezi dvěma hlavními postavami. Proti klidu Danielova bytu stojí ruský Boss, hlava celého východního gangu, kterého herec skvěle ztvárnil a divák ho za to musel nesnášet. Při posledních scénách jsem jen trnula nad tím, jak to všechno skončí. Zvlášť znepokojivé bylo téma imigrantů shromážděných v jednom hotelu, kde byli odděleni od zbytku světa. Otázkou zůstává, zda je toto běžně možné a nebo zde zafungovala hodně fantazie autora a snaha přeháněním upoutat na podobnou problematiku pozornost. (FebioFest 2014)(23.3.2014)

Zajímavě natočenej film o dobře situovaném homosexuálovi okolo 40 a mladém prostitutovi z východu, mapující jejich vzájemný vztah. U Daniela se počáteční chtíč mění ve snahu ochránit a zachránit Marka. Markův vztah, (u nějž není ze začátku jasné, zda je vůbec homosexuál nebo vše dělá jen pro peníze) je podstatně komplikovanější, postupně začíná mít asi Daniela ráda, ale nestydí se říct si o dražší dárky a smlouvat o vyšší taxe a nejspíš v něm vidí pouze cestu, jak se dostat ze srabu a trochu si přilepšit. Navíc vše komplikuje parta ostatních imigrantů, do které patří. Perfektně natočená a pojatá je část, kdy gang vtrhne do Danielova bytu a tady musím vyzdvihnout herecký výkon Bosse, který nemá chybu. Je to docela pomalu plynoucí příběh s trochou napětí na konec a pro mě trochu nečekaným ikdyž logickým závěrem.(12.5.2014)

Od filmu jsem příliš mnoho nečekal, docela mě děsila dvouhodinová stopáž a bál jsem, aby autor nevařil z vody, ale opak byl pravdou. Ze začátku jsem se do děje nemohl dostat, ale zhruba po prvních dvaceti minutách mě k sobě film připoutal a už nepustil. Marek/Ruslan je charakteristicky zajímavá postava, chvílemi jsem nechápal zda-li začíná k Danielovi něco cítit, nebo jestli se mu pouze líbí finanční ohodnocení za své služby, azyl a drahé dary. Postupně se jejich vztah začíná velice prohlubovat. Ke konci jsem trnul hrůzou, protože jsem vůbec nedovedl odhadnout jak celý film skončí, ale nakonec proti jeho zakončení vůbec nic nemám. Akorát mi trochu neseděla adopce, protože si neumím představit jak takový vztah po tom všem co si hlavní představitelé spolu předtím prožili mohl fungovat dále. Každopádně citové pouto mezi nimi bylo s blížícím se koncem více než patrné. Za mě plný počet, film mě chytil a dvě hodiny utekly jako nic.(2.2.2017)